Чим ближче опалювальний сезон, тим актуальнішими стають запитання щодо закупівлі теплової енергії. Одне з найпопулярніших на сьогодні: «Теплова енергія — це товар чи послуга?». Тож з’ясуймо, яку категорію предмета закупівлі необхідно обрати.
Більшість замовників користуються послугами з постачання теплової енергії. Порядок надання таких послуг урегульовано постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії» від 21.08.2019 № 830.
Переговорна процедура для закупівлі теплопостачання
Послуга надається споживачу для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт споживача для потреб опалення та приготування гарячої води. Стане у пригоді стаття «Закупівля теплової енергії». Виконавець забезпечує безпечне постачання теплоносія відповідно до цих Правил та умов договору про надання послуги з постачання теплової енергії (далі — договір), що є типовими.
Надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах.

Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до Закону України «Про теплопостачання» постачання теплової енергії (теплопостачання) — господарська діяльність, пов’язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору. Транспортування теплової енергії - господарська діяльність, пов’язана з передачею теплової енергії (теплоносія) за допомогою мереж на підставі договору.
Транспортування теплової енергії розподільчими тепловими мережами здійснюється суб’єктами природних монополій і відповідно закуповується через переговорну процедуру закупівлі.
Теплова енергія — товарна продукція, що виробляється на об’єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.
Таким чином, категорія предмета закупівель визначається з огляду на те, що закуповує замовник.
Постачання теплової енергії є послугою, а теплова енергія є товаром.
Водночас у типових договорах про надання послуг з постачання теплової енергії, затвердженої Постановою КМУ від 21 серпня 2019 р. № 830 зазначено, що обсяг спожитої в будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку, визначений за показаннями вузла (вузлів) комерційного обліку.
За четвертим знаком Єдиного закупівельного словника для обох закупівель найбільш відповідним знаком буде 09320000-8 Пара, гаряча вода та пов’язана продукція.
Також важливо зауважити, що товари можуть включати послуги. Це визначено Законом № 922, а саме товар — це продукція, об’єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов’язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів.
Звідси маємо зробити висновок, що замовник обирає закупівлю з урахуванням категорії предмета закупівлі, що формується відповідно до умов постачання теплової енергії, як послугу з постачання теплової енергії чи як товар для індивідуального теплового пункту замовника.
