Постачальник універсальних послуг: хто це і для чого

27 вересня 2021
1291
Середній бал: 5 із 5
експерт, адвокат Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»

Життя без електроенергії сьогодні вже не уявити. І законодавство про ринок електроенергії покликане не залишити нікого «без світла». А особливо малих і непобутових споживачів. Саме на постачальника універсальних послуг і покладена реалізація такого завдання. Тож, хто такий постачальник універсальних послуг електроенергії, які види побутових споживачів існують, та які законодавчі акти регулюють їх взаємодію, роз’яснимо у статті.


Дефініція постачальника універсальної послуги визначена статтею 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон). Так, постачальник універсальних послу — це визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який виконує зобов’язання щодо надання універсальної послуги.

І тут логічне питання «Що ж таке універсальна послуга?».

А це постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам,  що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до Закону, на всій території України. Тобто постачальники універсальних послуг може постачати електроенергію лише таким споживачам.

Додаткова закупівля електроенергії

Для кращого розуміння додатково зазначимо, кого ж слід вважати побутовим, а кого малим непобутовим споживачем.

Так, побутовий споживачіндивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об’єднання фізичних осіб — побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

А малий непобутовий споживач — споживач, який не є побутовим споживачем і купує електричну енергію для власного споживання, електроустановки якого приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт.

Взагалі ринок електричної енергії функціонує на конкурентних засадах, крім діяльності суб’єктів природних монополій, з обмеженнями, встановленими Законом. А учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах (ст. 4 Закону).

Пам’ятайте, що господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця без отримання ліцензії неможлива. На цьому наголошує ст. 8 Закону.

Та й це ще не все. Така діяльність здійснюється під пильним наглядом Державної інспекції енергетичного нагляду України і у відповідності до антимонопольних обмежень, зокрема в частині заборони зловживати монопольним становищем. Типовий приклад зловживань – встановлення необґрунтованих тарифів. І в таких випадках споживач має право звертатись до Антимонопольного комітету України із відповідною заявою про порушення його прав.

Отже, постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу (ст. 56 Закону).

Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником і споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами. А їх права та обов’язки закріплені у статтях 57, 58 Закону.

Більш розгорнуто про постачальника універсальних послуг електроенергії розповідає ст. 63 Закону.

Так:

  1. постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, які знаходяться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору постачання електричної енергії;
  2. Кабмін визначає ПУП за результатами відповідного конкурсу;
  3. Постачальник надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що формуються ним відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, та включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг. Оприлюднення таких цін відбувається не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування. Ціна (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг визначається за результатами проведення конкурсу з визначення постачальника універсальних послуг.

Як запобігти підвищенню ціни у договорі на закупівлю електроенергії

Постачальники універсальних послуг: хто і як обирає

Процедура визначається постановою КМУ від «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника універсальних послуг» від 12 грудня 2018 р. № 1055.

Так, серед іншого, переможцем конкурсу вважається кандидат, який запропонував найнижчу ціну (тариф) на послуги постачальника універсальної послуги. А п. п. 29-31 цієї постанови визначено, що за результатами проведеного конкурсу на підставі протоколу конкурсної комісії Міненерго готує проєкт рішення Кабінету Міністрів України про визначення постачальника універсальних послуг за результатами конкурсу.

Кабінет Міністрів України своїм рішенням визначає постачальником універсальних послуг переможця конкурсу та покладає на нього спеціальні обов’язки щодо виконання функцій постачальника універсальних послуг, а також визначає дату початку здійснення таких функцій.

Таке рішення оприлюднюється шляхом розміщення на офіційних веб-сайтах Кабінету Міністрів України, Міненерго, НКРЕКП та постачальника універсальних послуг, зазначеного у відповідному рішенні Кабінету Міністрів України.

Перелік постачальників універсальних послуг

Якщо шукаєте в інтернет пошуковику «постачальники універсальних послуг перелік», скоріш за все знайдете його не відразу, адже для кожного регіону визначений свій ПУП.
Та ми згрупували для вас постачальників універсальних послуг з електроенергії з усіх регіонів України у 2021 році в одну таблицю.

РегіонНазва субєкта господарювання
Вінницька областьТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ»
Волинська область

ТОВ «ВОЛИНЬЕЛЕКТРОЗБУТ»

Дніпропетровська областьТОВ «ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ»
Донецька область

ТОВ «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ»

Житомирська область         ТОВ «ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ»
Закарпатська областьТОВ «ЗАКАРПАТТЯЕНЕРГОЗБУТ»
Запорізька область

ТОВ «ЗАПОРІЖЖЯЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ»

Івано-Франківська область ТОВ «ПРИКАРПАТЕНЕРГОТРЕЙД»
Київська область      ТОВ «КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ»
Київ

ТОВ «КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ»

Кіровоградська область

ТОВ «КІРОВОГРАДСЬКА ОБЛАСНА ЕК»

Луганська областьТОВ «ЕНЕРА СХІД»
Львівська область

ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ»

Миколаївська область         ТОВ «МИКОЛАЇВСЬКА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ»
Одеська областьТОВ «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ»
Полтавська область

ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ»

Рівненська областьТОВ «РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ»

logo