Оскарження висновку Держаудитслужби про результати моніторингу закупівель

10 лютого 2021
572
Середній бал: 5 із 5
експерт, адвокатка зі спорів з контролюючими органами, консультантка з закупівель

Після проведення моніторингу закупівель орган Держаудитслужби (далі — орган ДАС) склав висновок про порушення замовником законодавства, а він з цим не згоден? Тоді замовник має право оскаржити таке рішення. Як та у який строк це можна зробити? На що звернути увагу при підготовці доказової бази?

Строки повідомлення органу ДАС

Оскарження висновку моніторингу закупівлі здійснюється у суді (ч. 10 ст. 8 Закону № 922). Подати позовну заяву потрібно не пізніше, ніж 10 робочих днів, з дня опублікування висновку.

Про подання позовної заяви потрібно обов’язково повідомити в електронній системі не пізніше наступного робочого дня, що слідує за днем подання позову. Так, якщо позов подано 12.02.2021, то в електронній системі він має бути опублікований не пізніше 15.02.2021 (включно).

Також замовник зобов’язаний оприлюднити в електронній системі інформацію про відкриття провадження у справі не пізніше наступного робочого дня від дня отримання інформації про відкриття такого провадження.

За яким порядком притягують до відповідальності за результатами моніторингу

Важливо! У повідомленні потрібно вказати номер провадження. Його можна ідентифікувати у судовому реєстрі за такою формулою:

Х/Z/Y,

де Х — код суду. (Наприклад, для Рівненської області це — 460, а для м. Києва — 640);

Z — номер позовної заяви в хронологічному порядку, її надходження до конкретного суду;

Y — рік. У 2020 році це було число «20», а у 2021 році — «21».

Як правило замовники чекають на надходження ухвали від суду про відкриття провадження. Однак, останнім часом, через брак фінансування судів такі ухвали не надсилають поштою. Тому замовнику варто зайти на портал «Судова влада України», ввести свої дані у відповідне поле та перевірити, на якій стадії розгляду знаходиться його позовна заява.

Оскарження висновку Держаудитслужби про результати моніторингу закупівель

Коли замовник знайшов докази, що суд отримав його позовну заяву, то може копію ухвали суду або скріншот з наведеного реєстру надіслати органу ДАС. Якщо електронна програма таку інформацію не пропускає, можна направити її поштою з повідомленням про вручення та описом. Хоча законодавство не передбачає такої дії, це стане доказом того, що висновок оскаржується. Отже, не можна посадових осіб замовника притягати до адмінвідповідальності.

В якому суді оскаржувати  рішення Держаудитслужби

Оскарження висновків ДАС здійснюється у окружному суді за вибором позивача. Найчастіше замовники обирають місцевий окружний адміністративний суд.

Зазвичай, позовну заяву особисто відносять до канцелярії суду, а на своєму примірнику ставлять відмітку суду про отримання ним заяви. Її копію зі штампом також можна надіслати до органу ДАС, як доказ оскарження висновку. В умовах карантину, або якщо замовник знаходиться не в обласному центрі, можна надіслати позовну заяву із додатками поштою з повідомленням про вручення та з обов’язковим описом.

Оскарження дій ДАС

На практиці замовники часто разом із оскарженням висновку, оскаржують і дії ДАС з складання висновку та/або проведення моніторингу.

Пам’ятайте, що оскарження дій зі складання висновку, призведе до збільшення судового збору. Визнання висновку протиправним та його скасування встановлює факти відсутності порушення, тобто для замовника сама лише вимога про скасування висновку органу ДАС усуває негативні наслідки.

Збираючись подати вимогу про визнання протиправними дій з проведення моніторингу, зверніть увагу на судову практику. Приміром, Верховний Суд у постанові від 11.06.2020 у справі  № 160/6502/19 (адміністративне провадження № К/9901/5990/20) зауважив: якщо моніторинг розпочато у зв`язку з виявленням органом ДАС ознак порушення законодавства, що є підставою для такого моніторингу в силу приписів Закону № 922, то такі дії не можна визнавати протиправними. Проте, є нюанс — орган ДАС також має надати суду докази про наявність підстав для моніторингу, що передбачені ст. 8 Закону № 922. Зокрема, це можуть бути письмові або електронні докази: листи, заяви, звернення, тощо.

⚡️ Які помилки з оскарження висновку аудиторів допускають замовники

Розмір судового збору

Замовник зобов’язаний сплатити судовий збір, який, у разі задоволення позову, стягується з органу ДАС.

Оскільки позов про визнання висновку є немайновим, його розмір становить 1 прожитковий мінімум на одну працездатну особу, що у 2021 році становить 2270,00 грн.

Перевірте доказову базу

Щоб справа не була програна ще до її початку, перед зверненням до суду з вимогою скасувати висновок органу ДАС, замовнику слід перевірити всі наявні докази. Зокрема, вимоги тендерної документації, зміст тендерної пропозиції та інші документи, пов’язані із закупівлями, а також відповідність таких вимог/пропозицій законодавству.

Так, у постанові від 31.03.2020 у справі № 120/1921/19-а (адміністративне провадження № К/9901/1528/20) Верховний Суд  дійшов висновку, що відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників у складі тендерної пропозиції не може бути підставою для її відхилення замовником.

Іноді докази замовника не відповідають приписам законодавства. Так, у постанові від 11.06.2020 у справі № 640/21823/18 (адміністративне провадження № К/9901/8104/20) Верховний Суд дійшов висновку, що орган ДАС прийняв правомірний висновок. У цій справі переможець не надав, а саме не завантажив в систему, остаточну пропозицію за результатами аукціону, що само по собі не може бути трактовано як відмова учасника від підписання договору. Тобто така бездіяльність учасника не може бути підставою для відхилення тендерної пропозиції.

Отже, якщо замовник не згоден з висновком органу ДАС, йому потрібно якнайскоріше подати позовну заяву до місцевого адміністративного суду. Якщо докази правомірності дій замовника відсутні, це може призвести до негативного результату розгляду судової справи. Одночасно оскарження висновку призведе до того, що орган ДАС не зможе притягнути посадових осіб замовника до адміністративної відповідальності за КУпАП до набуття судовим рішенням законної сили.

logo