Ціну за одиницю товару в договорі про закупівлю можна збільшувати тільки на 10%: спростовуємо закупівельний міф

1 грудня 2021
143
Середній бал: 5 із 5
експерт, юрист «TІ Україна», проект DoZorro

З часом закупівельники доводять деякі робочі завдання до автоматизму й не помічають, як ускладнюють собі життя. Розвінчуємо один з популярних закупівельних міфів щодо коригування ціни в договорі, щоб надалі ви полегшили собі роботу.


Частина 5 статті 41 Закону № 922 передбачає підстави, за яких замовник може вносити зміни до договору про закупівлю. Чотири з них стосуються коригування ціни.

Найчастіше замовники застосовують пункт 2 частини 5 статті 41 Закону № 922 щодо збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі її коливання. Проте використовувати цей пункт доцільно тоді, коли закуповуєте товар, ціна якого загалом стабільна, значних коливань впродовж року немає.

Натомість, щоб закупити товар, якому властива неодноразова зміна ціни, цей пункт використовувати не доцільно. До групи таких високоволатильних товарів належать, приміром, природний газ та електрична енергія.


Проілюструємо усталений алгоритм дій замовників, які за звичайних умов купують природний газ. 

Як діє замовник1. Ціна на ринку коливається в бік збільшення на 23%.
2. Постачальник надає довідку з ТПП, що підтверджує коливання ціни на ринку.
3. Замовник піднімає ціну на 10%.
4. Далі постачальник повинен надати іншу довідку, щоб «догнати» решту 13% коливання. Адже навряд чи він захоче постачати товар собі у збиток. Однак в цьому випадку не можна аналізувати той самий період, за який постачальник отримав попередню довідку. Інакше він надасть замовнику некоректну довідку на збільшення ціни або ж муситиме ініціювати розірвання договору. А замовник має підготувати та оприлюднити дві додаткові угоди.

Як радимо


1. Скористайтеся пунктом 7 частини 5 статті 41 Закону № 922, якщо договір передбачає умови такої зміни ціни.
2. Підпишіть одразу одну додаткову угоду до договору про збільшення ціни на 23%.

Умови договору про закупівлю➤ Експертні настанови

Тож замовник може не потрапляти в таку ситуацію й одразу підписати одну додаткову угоду до договору про збільшення ціни на 23%. Для цього варто лише скористатися пунктом 7 частини 5 статті 41 Закону № 922. Саме на такій підставі можна підписати одну додаткову угоду, яка цілком відповідатиме вимогам Закону. А саме: «зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни».

Ціну за одиницю товару в договорі про закупівлю можна збільшувати тільки на 10%: спростовуємо закупівельні міфиВажливо, щоб такий порядок зміни ціни був прописаний у договорі про закупівлю. Тобто слід заздалегідь деталізувати в умовах договору, що замовник вносить зміни на підставі пункту 7 частини 5 статті 41 Закону № 922 з посиланням на формулу Мінекономіки.

Підтверджує наш висновок позиція уповноваженого органу (лист від 11.12.2018 № 3304-04/54265-06).

logo