Вимога про обґрунтування аномально низької цін: як встановити

29 жовтня 2021
130
Середній бал: 5 із 5

Замовник не має права відхилити тендерну пропозицію з аномально низькою ціною ґрунтуючись на особистих суб’єктивних міркуваннях. А якщо й зробить це, ризикує отримати скаргу від учасника та її ухвалення АМКУ. Які вимоги щодо обґрунтування аномально низької ціни допоможуть уникнути судової тяганини та укладання договору з недоброчесним постачальником.


Не рідко трапляються ситуації, коли Колегія АМКУ при розгляді скарг від учасників, чиї пропозиції були відхилені замовником, у спробах тих же замовників визнати обґрунтування невідповідним, не підтверджує його. Головними підставами для такого рішення може бути те, що у тендерній документації замовник не зазначив:

4 рішення, щоб запобігти підвищенню ціни у договорі на закупівлю електроенергії

Причиною того, що замовник відхилив тендерну пропозицію із АНЦ може бути певний сумнів чи суб’єктивні висновки, зроблені на основі тої ціни, яку запропонували інші учасники. Та зважаючи на Закон № 922, при відхиленні пропозиції, замовник має зазначити аргументацію на норму Закону про публічні закупівлі.

Встановлення вимог до змісту обґрунтування аномально низької ціни

Рекомендуємо заздалегідь подбати про те, аби ви мали змогу ознайомитися із тим, як учасник рахував витрати. Для цього варто вказувати, які саме документи ви вважатимете доказами.

Також, слід попіклуватися про те, аби в обґрунтуванні учасник вказував конкретні чисельні чи фінансові показники, які б підтверджували вартість надання послуг, постачання товару чи виконання робіт.

Зокрема, для такого підтвердження ви можете вимагати:

  • копії договорів на постачання матеріалів. Приміром ті, що підтверджували б статус офіційного представника виробника ТМЦ;
  • діючі прейскуранти від виробників, а також інформацію щодо встановленої системи знижок для офіційних представників, дилерів чи дистриб’юторів;
  • калькуляції вартості із нормою прибутку, декларації на імпорт товарів.

Вимога про обґрунтування аномально низької цін: як встановити
Ярослава Дуброва, консультантка з публічних закупівель, Київ
Тендерну пропозицію учасника, що містить невідповідності, замовник може відхилити не лише за це, а також на іншій підставі, яку передбачає Закон. Чи можна так само не застосовувати механізму підтвердження АНЦ, якщо є інші підстави відхилити?

У випадку, коли учасником тендеру являється виробник чи офіційний представник виробника, варто вимагати від нього, аби в обґрунтуванні були зазначені причини економії. Тобто було вказано, які технічні процеси використовувались для досягнення цінової переваги.

При закупівлі послуг або робіт доцільно вимагати від учасника:

  • підтвердження порядку надання послуг чи технології будівництва, що надали перевагу, знизили витрати та дозволили зменшити ціну;
  • гарантії збереження ціни протягом усього терміну надання послуг або виконання робіт;
  • підтвердження кваліфікації працівників певними документами.

Також не буде зайвим, якщо замовник пропише обов’язкове надання обґрунтувань витрат на матеріали.

Коли вам нададуть ці обґрунтування, дані із них потрібно порівняти із даними проектно-кошторисної документації. Адже слід мати на увазі, що трапляються випадки, коли інформація, яка стосується окремих матеріалів, може бути не врахована учасником, ціна знижена або ж може не прописуватись частина робіт із робочого проекту. Окрім того, трапляється, що учасник може залучати інших працівників та матеріали, змінювати будівельне обладнання та послідовність робіт, ніж ті, що були зазначені в проектній документації.

За необхідності можна встановлювати вимогу надавати як обґрунтування:

  • копії використаних аналогічних договорів;
  • посилання на закупівлю в ЕСЗ з аналогічною АНЦ.

Підготуйте учаснику шаблон для заповнення, в якому він обґрунтовуватиме АНЦ, і вже на основі цих даних можете оцінювати саме обґрунтування.

Також, для тих учасників, що планують залучати до виконання робіт субпідрядників чи субвиконавців, та за рахунок цього отримати конкурентну перевагу, слід встановити вимогу, аби від них теж була надана потрібна  інформація. Окрім того, замовник має отримати від субпідрядників чи субвиконавців гарантію того, що взяті зобов’язання будуть виконані.

При оцінці показників в обґрунтуванні АНЦ, слід звернути увагу на те, чи вдасться учаснику, в рамках зазначених даних, виконати договір про закупівлю та дотриматися усіх умов та строків. При цьому варто враховувати і можливість виникнення форс-мажорних обставин.

  

Важливо! Якщо у тендерній документації не були встановлені вимоги щодо оцінки даних, які зазначаються в обґрунтуванні, то замовник не зможе правомірно відхилити пропозицію учасника.

Закон про публічні закупівлі не наділяє замовників правом встановлювати критерії оцінювання обґрунтування аномально низької ціни, які обов’язково мають виконати учасники. Коли ж виникають додаткові запитання до змісту обґрунтування, перевіряйте інформацію в ньому на підставі абзацу 2 частини 15 статті 29 Закону № 922, та шукайте докази її недостовірності.

Пам’ятайте, що на вимоги до обґрунтування АНЦ не може впливати суб’єктивна думка замовника чи дискримінація учасників.

Аномально низька ціна тендерної пропозиції: що робити замовнику

logo