Визначення предмету закупівлі лікарських засобів

8 липня 2022
379
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Якщо ви опановуєте закупівлі ліків, маєте обов’язково врахувати, що предмет закупівлі лікарських засобів визначається не за четвертою цифрою й не так, як для медичних виробів. Як правильно діяти, щоб не порушити вимог законодавства, досліджував експерт.

 Визначення предмету закупівлі лікарських засобів

ВЕБІНАР "Закупівлі медичних закладів в умовах воєнного стану" БЕЗПЛАТНО

Предмет закупівлі фахівці визначають за Порядком визначення предмета закупівлі, затвердженим наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708 (далі — Порядок № 708).

Однак, знак предмета закупівлі для ліків за ДК 2015 не співпадає із знаком для визначення предмета закупівлі, зокрема медичних виробів.

Так, під час здійснення закупівлі лікарських засобів предмет закупівлі визначається за показником третьої цифри Єдиного закупівельного словника.

Законом про лікарські засоби визначено, що лікарський засіб — будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ1 та допоміжних речовин), що має властивості та призначена для лікування або профілактики захворювань у людей, чи будь-яка речовина або комбінація речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), яка може бути призначена для запобігання вагітності, відновлення, корекції чи зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу.

1 АФІ (активний фармацевтичний інгредієнт (лікарська речовина, діюча речовина, субстанція) - будь-яка речовина чи суміш речовин, що призначена для використання у виробництві лікарського засобу і під час цього використання стає його активним інгредієнтом (ст. 2 Закону про лікарські засоби).

До лікарських засобів належать: АФІ, продукція «in bulk»; готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти); гомеопатичні засоби; засоби, які використовуються для виявлення збудників хвороб, а також боротьби із збудниками хвороб або паразитами; лікарські косметичні засоби та лікарські домішки до харчових продуктів (ст. 2 Закону про лікарські засоби).

Продукція «in bulk» — будь-який лікарський засіб, призначений для виробництва готового лікарського засобу, який пройшов усі стадії технологічного процесу, крім стадії фасування та/або кінцевого пакування і маркування.

Готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти) — дозовані лікарські засоби у вигляді та стані, в якому їх застосовують, що пройшли всі стадії виробництва (виготовлення), включаючи остаточне пакування.

Замовник може визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за міжнародною непатентованою назвою лікарського засобу (далі – МНН), формою випуску, дозуванням, обсягом та/або місцем поставки лікарських засобів.

Під час здійснення закупівлі лікарських засобів, необхідних для проведення спортивних заходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, що включені до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів України, предмет закупівлі визначається за МНН лікарського засобу, формою випуску, дозуванням, обсягом, місцем поставки лікарських засобів окремо для кожного такого заходу.

Пунктом 13 Порядку № 1082 встановлено, що під час розміщення в електронній системі закупівель інформації про предмет закупівлі – лікарський засіб, в окремих полях додатково заповнюється інформація щодо МНН. Якщо предмет закупівлі містить два та більше лікарських засобів, замовником зазначається МНН кожного лікарського засобу.

Увага! Не плутайте закупівлю лікарських засобів із закупівлею медичних виробів, навіть при тому, що вони можуть бути за одним кодом Єдиного закупівельного словника.

Порядок № 708 не містить окремих умов для визначення предмета закупівлі медичних виробів, тому вони визначаються на загальних умовах за четвертим знаком Єдиного закупівельного словника.

Приклад визначення предмету закупівлі лікарських засобів та медичних виробів

Замовник дитяча лікарня, якій потрібно закупити препарати від кашлю на основі амброксолу та соски для немовлят.

Єдиний закупівельний словник містить наступні коди:

33600000-6 Фармацевтична продукція

33670000-7 Лікарські засоби для лікування хвороб дихальної системи    

33673000-8 Лікарські засоби для лікування обструктивних захворювань дихальних шляхів    

33674000-5 Препарати проти кашлю та застуди

33680000-0 Фармацевтичні вироби    

33681000-7 Соски, молоковідсмоктувачі та подібні вироби для немовлят    

33682000-4 Гумові плитки    

33683000-1 Гумові покриття

Препарати від кашлю належать до лікарських засобів. Водночас силіконові дитячі соски це медичні вироби.

Таким чином, замовник визначає предмет закупівлі лікарського засобу за третім знаком Єдиного закупівельного словника наступним чином:

33600000-6 Фармацевтична продукція (препарат від кашлю) МНН Ambroxol

Номенклатурна позиція може бути визначена:

33674000-5 Препарати проти кашлю та застуди.

Для медичного виробу замовник застосовує четвертий знак Єдиного закупівельного словника: 

33680000-0 Фармацевтичні вироби (НК 024:2019: 61766 Соска на пляшечку для годування немовлят,  одноразового використання, стерильна).

Номенклатурна позиція може бути визначена:
33681000-7 Соски, молоковідсмоктувачі та подібні вироби для немовлят.

 

logo