Закупівля водопостачання та водовідведення

17 листопада 2021
886
Середній бал: 5 із 5
фахівець з публічних закупівель

Закупівля послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення проводиться не щодня, але це тільки ускладнює завдання для закупівельника. Дізнайтеся, за якими кодами Єдиного закупівельного словника необхідно придбавати ці послуги? Як визначити їх очікувану вартість та за якою процедурою провести закупівлю водопостачання та водовідведення на наступний рік?

Водопостачання та водовідведення: код ДК 

Перш за все, необхідно відзначити, що закупівля послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється за окремими кодами Єдиного закупівельного словника.

Розберемося чому? Суть цього криється в поняттях:

 • централізоване водопостачання — це господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об’єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов’язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.
 • централізоване водовідведення — це господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об’єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов’язаних єдиним технологічним процесом. 

Як розрахувати строк початку закупівлі

Оскільки ці поняття різняться, їх не можна об’єднувати в один код ДК 2015.

Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 15.04.2020 № 708 «Про затвердження Порядку визначення предмета закупівлі» відзначено, що предмет закупівлі послуг визначається замовником згідно з пунктом 21 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон № 922) та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника. Тож при плануванні закупівлі водопостачання та водовідведення на 2022 рік замовники мають обрати:

 • для послуг з централізованого постачання холодної води - ДК 021:2015: 65110000-7 Розподіл води;
 • для послуг з централізованого водовідведення - ДК 021:2015: 90430000-0 Послуги з відведення стічних вод.

При закупівлі послуг на 2022 рік замовнику необхідно визначитися з:

 • обсягами закупівлі послуг з централізованого постачання холодної води;
 • обсягами закупівлі послуг з централізованого водовідведення;
 • очікуваною вартістю закупівлі щодо закупівлі послуг з централізованого постачання холодної води;
 • очікуваною вартістю закупівлі щодо закупівлі послуг з централізованого водовідведення.

Обидві закупівлі обов’язково необхідно додати до річного плану закупівель.

Увага! Навіть, якщо закупівля розпочинається у поточному 2021 році, її слід запланувати в річному плані закупівель на 2022 рік.

  

Закупівля водопостачання та водовідведення
ЯРОСЛАВА ДУБРОВА,консультант з публічних закупівель, Київ
Ринок житлово-комунальних послуг має свої особливості. Тож замовники, які закуповують і споживають такі послуги, повинні знати, які вимоги встановлює Закон. Як не помилитися?

Договори для закупівлі водопостачання та водовідведення 2022        

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» від 05.07.2019 № 690 затверджено форми типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Таким чином, затверджена форма Типового договору застосовується до послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення при укладенні двох окремих договорів.

Варто пам’ятати те, що за основу береться форма типового договору, але замовник та виконавець (надавач) послуги можуть доповнювати його положеннями, які не повинні суперечити нормам передбачених в типовому договорі. Недотримання форми типового договору, встановленої законодавцем, може бути підставою для оскарження (оспорювання) договору чи його положень (частин) в суді.

За якою процедурою проводити закупівля водопостачання та водовідведення на 2022 рік       

Оскільки, ціни на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення регулюються державою, замовники при визначенні очікуваної вартості закупівлі за кодом ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника:

 • 65110000-7 Розподіл води  (послуг з для послуг з централізованого постачання холодної води);
 • 90430000-0 Послуги з відведення стічних вод (послуг з централізованого водовідведення)

можуть скористатися Примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, яка затверджена наказом  Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275.

Відповідно до даної методики, при закупівлі послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів (відповідно до постанов, наказів, інших нормативно-правових актів органів державної влади, уповноважених на здійснення державного регулювання цін у відповідній сфері), очікувана вартість визначається як добуток необхідного обсягу послуг та ціни (тарифу), затвердженої відповідним нормативно-правовим актом, що розраховується за такою формулою:

ОВрег = V * Цтар,

де:

   ОВрег

-

очікувана вартість закупівлі послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів;

   V

-

кількість (обсяг) /послуги, що закуповується;

   Цтар

-

ціна (тариф) за одиницю послуги, затверджена відповідним нормативно-правовим актом.

Враховуючи вартісні межі передбачені статтею 3 Закону про публічні закупівлі замовник:

 • укладає договір про закупівлю, без використання електронної системи закупівель, якщо вартість є меншою за вартість, що встановлена у частині першій статті 3 Закону № 922.
 • проводить переговорну процедуру, якщо вартість закупівлі за кодом ДК 021:2015 Єдиного закупівельного словника дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень. 

Як аргументувати переговорну процедуру для закупівлі послуг з централізованого водопостачання та водовідведення

Переговорна процедура проводиться як виняток, у зв’язку з відсутністю конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником (підстава: пункт 2 частини 2 статті 40 Закону № 922).

Відсутність конкуренції замовник підтверджує:

 • спираючись на інформацію, яка міститься у Зведеному переліку суб’єктів природних монополій, який ведеться Антимонопольним комітетом України на підставі реєстрів суб’єктів природних монополій у сфері житлово-комунального господарства, що формуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, а в інших сферах, в яких діють суб’єкти природних монополій, - національними комісіями регулювання природних монополій у відповідній сфері або органами виконавчої влади, що здійснюють функції такого регулювання до створення зазначених комісій. Зведений перелік суб’єктів природних монополій міститься на сайті АМКУ. Вся інформація має бути чинна на дату початку процедури.
 • інформацією, що міститься у Ліцензійному реєстрі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Підприємство, яке запрошено до переговорів повинно здійснювати діяльність на ринку на основі ліцензії на право провадження господарської діяльності.

Закупівля послуг з розподілу природного газу

Замовник має право укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі у строк не раніше ніж через п’ять днів - у разі застосування переговорної процедури закупівлі  послуг з централізованого водопостачання та/або водовідведення, з дня оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

У випадку, коли вартість закупівлі послуг за кодом ДК 021:2015 «65110000-7 Розподіл води» (послуги з централізованого постачання холодної води) та/або ДК 021:2015 «90430000-0 Послуги з відведення стічних вод (послуги з централізованого водовідведення) не перевищує 200 000 гривень, враховуючи відсутність конкуренції з технічних причин, замовник може укладати договір про закупівлю без використання електронної системи закупівель. При цьому, замовник обов’язково оприлюднює в електронній системі закупівель, відповідно до статті 10 Закону № 922, звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

logo