Закупівля електроенергії через Прозорро Маркет

19 листопада 2021
542
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Віднедавна, в умовах проблем, що виникли із закупівлею електричної енергії, Prozorro Market (Прозорро Маркет) для багатьох замовників став вирішенням цієї проблематики. Адже це досить легкий у використанні інструмент для здійснення закупівель товарів замовникам. Перелік пропозицій на Прозорро Маркет розширюється, і все більше замовників схиляється до думки, що це оптимальний вихід для невеликих закупівель, які необхідні у найкоротший строк. Тож як закуповувати електроенергію через Прозорро Маркет, роз’яснює експерт.


 

Нагадаємо, що Prozorro Market (Прозорро Маркет) — це електронний каталог, тобто систематизована база актуальних пропозицій, що формується та супроводжується централізованою закупівельною організацією в електронній системі закупівель та використовується замовником з метою відбору постачальника товару (товарів), вартість якого (яких) є меншою за вартість, що встановлена для проведення процедур закупівель. Це свого роду собі електронний маркет за публічні кошти.

Як закупити електроенергію через Прозорро Маркет

Насамперед слід зазначити, що відповідно до вимог Порядку формування та використання електронного каталогу, що затверджений постановою КМУ від 14.09.2020 № 822, для замовників користування електронним каталогом є безоплатним.

Закупівля електроенергії через Прозорро Маркет
ГАННА СЕВОСТЬЯНОВА,консультант з публічних закупівель, канд. економ. наук, Київ
Розрахування очікуваної вартості електроенергії — надважлива тема у процесі планування закупівлі на 2022 рік. Ділимося головними правилами та прикладом розрахунку

Для того, щоб ним скористатися замовнику, у якого немає електронного кабінету, необхідно створити такий кабінет через один із електронних майданчиків, що підключені до електронної системи закупівель Прозорро Маркет.

Увага! Не всі електронні майданчики підключені до електронного каталогу.

Тож в електронному кабінеті замовники можуть обрати Prozorro Market (Прозорро Маркет).

Закупівля електроенергії через Прозорро Маркет

Нагадаємо, що електронний каталог складається з категорій товару та профілів товару.

Своєю чергою електрична енергія — це товар, і Прозорро Маркет має кваліфікованих учасників, що його пропонують.

Закупівля електроенергії через Прозорро Маркет

Станом на середину листопада 2021 року в Prozorro Market електрична енергія пропонується за вісьма категоріями.

Закупівля електроенергії через Прозорро Маркет

Порядок закупівлі електроенергії через Прозорро Маркет на суму, що не перевищує 50 тис. грн

У разі здійснення закупівель товарів, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, замовник здійснює відбір постачальника шляхом формування замовлення в Prozorro Market.

Таке замовлення подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про найменування товару, його кількість, строк, місце, спосіб поставки та умови оплати товару.

Замовник має обрати профіль із запропонованими характеристиками учасниками та додатково вказати бажаний обсяг закупівлі та дату початку постачання, а також адреси, куди буде постачатися електрична енергія.

Повідомлення про замовлення товару формується та надсилається постачальнику електронною системою закупівель.

Постачальник має підтвердити таке замовлення протягом двох робочих днів з дня отримання повідомлення. Інакше відбір постачальника визначається електронною системою закупівель таким, що не відбувся, про що замовника буде поінформовано.

 

Закупівля електроенергії у Прозорро Маркет через запит ціни пропозиції

У разі здійснення закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою, ніж 200 тис. грн для замовників перших трьох категорій, а для замовників четвертої категорії меншою, ніж 1 млн грн, з відбір постачальника здійснюється шляхом запиту ціни пропозицій постачальників.

Запит ціни пропозицій формується, коли у профілі товару розміщено дві або більше пропозиції товару від постачальників.

Постачальників електричної енергії у Прозорро Маркет достатньо, щоб замовники могли провести запит ціни для її закупівлі.

Запит ціни пропозицій в Prozorro Market подається замовником через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про найменування товару та його кількість, строк, місце, спосіб поставки, умови оплати та кінцевий строк подання ціни пропозицій. При цьому строк для подання ціни пропозицій не може бути меншим ніж два робочих дні з дня отримання постачальником повідомлення про запит ціни пропозицій.

Повідомлення про запит ціни пропозицій надсилається ЕСЗ через електронний каталог постачальникам.

Замовник, обравши категорію електричної енергії, яку планує закупити, може ознайомитися із учасниками, що її пропонують та переглянути їх ціни.

Закупівля електроенергії через Прозорро Маркет

Постачальник подає ціну пропозиції відповідно до вимог, встановлених у повідомленні про запит ціни пропозицій в ЕСЗ, через електронний каталог.

Зверніть увагу! У відповідь на повідомлення про запит ціни пропозицій постачальник має право подати тільки одну ціну пропозиції.

ЕСЗ автоматично формує та надсилає повідомлення постачальнику про отримання його ціни пропозиції із зазначенням дати та часу.

Оцінка пропозицій постачальників проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі інформації, визначеної замовником в запиті ціни пропозицій.

Постачальник, ціна пропозиції якого за результатами оцінки ЕСЗ є економічно вигідною, визначається переможцем відбору.

Замовнику, переможцю відбору та іншим постачальникам ЕСЗ надсилає повідомлення про визначення переможця відбору у день його визначення із зазначенням найменування та місцезнаходження такого переможця.

Переможець відбору підтверджує замовлення замовника через електронну систему закупівель протягом двох робочих днів з дня отримання повідомлення про визначення переможця відбору.

Закупівлі через Prozorro Market: коли і як використовувати

Закупівлі через Prozorro Market: коли і як використовувати

У разі коли переможцем відбору не було підтверджено замовлення, електронна система закупівель визначає переможцем відбору постачальника, ціна пропозиції якого є наступною економічно вигідною.

Замовник укладає договір про закупівлю з переможцем відбору не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня отримання від переможця відбору повідомлення щодо наміру укласти договір про закупівлю.

Проєкт договору на закупівлю електричної енергії розроблений Адміністратором, і він передбачає фіксований тариф.

Крім того, оскільки закупівлі через Prozorro Market можуть здійснюватися тільки на суми до 200 тис. грн (1 млн для четвертої категорії замовників), то термін дії договору пропонується залежно від встановленого учасниками, але в межах до 6 місяців.

Важливий нюанс! Для закупівлі електроенергії через Прозорро Маркет у замовника має бути укладено договір на розподіл з Оператором системи розподілу для того, щоб постачальник міг її поставляти електричну енергію.

У разі закупівлі електроенергії через Прозорро Маркет замовник не зможе включити такі послуги до договору з постачальником, адже всі категорії електричної енергії передбачають «без розподілу».

Таким чином, замовник ще до закупівлі електричної енергії через Prozorro Market повинен підписати відповідний договір на розподіл.

Враховуючи усе зазначене, Prozorro Market досить вигідно застосовувати у разі закупівлі електричної енергії, очікуваною вартістю, що не потребує проведення процедур закупівель. Навіть, якщо сума передбачає проведення спрощеної закупівлі, то Закон про публічні закупівлі дозволяє натомість застосувати Prozorro Market. Це передбачено п. 7 ч. 7 ст. 3 Закону № 922.

Також замовники можуть скористатися Прозорро Маркет у разі формування нового предмета закупівлі через окремі підстави.

Нагадаємо, що інформаційним листом Мінекономіки від 03.09.2020 № 3304-04/54160-06 повідомило, що  Законом встановлено, що закупівля здійснюється відповідно до річного плану, у разі, зокрема

- виникнення нової чи додаткової потреби у товарах, роботах чи послугах, яку замовник не міг передбачити;
- виділення додаткових коштів;
- перерозподілу коштів, зекономлених внаслідок проведення процедур закупівель;
- відміни закупівлі або визнання її такою, що не відбулась/неукладення договору про закупівлю за результатами проведення закупівлі та необхідності здійснення нової закупівлі;
- розірвання договору про закупівлю та необхідності здійснення нової закупівлі;
- інших подібних випадках,

замовник може вносити відповідні зміни до річного плану закупівель, шляхом створення нових та/або редагування/видалення існуючих рядків річного плану з інформацією про закупівлі.

Водночас, враховуючи поняття «предмет закупівлі», такий предмет закупівлі (у новоствореному чи відредагованому рядку річного плану) у вищевказаних випадках вважатиметься новим предметом договору і новим предметом закупівель.

Тому вид закупівлі для такого предмета закупівлі повинен визначатись замовником з урахуванням вартісних меж, визначених Законом та з урахуванням категорії замовника.

При цьому, зважаючи на те, що планування здійснюється на підставі наявної потреби у закупівлі, очікувана вартість такого предмету закупівлі зазначається замовником саме на момент внесення змін до річного плану, без урахування обсягів закупівель за аналогічним предметом закупівлі, які вже були здійснені у поточному році чи проводяться під час внесення змін в річний план.

Важливий нюанс у цих випадках, що вони мають бути непередбачувані на момент проведення замовником первинної закупівлі для задоволення потреби в електричній енергії на рік, та очікувана вартість нового предмету закупівлі, що формується у цих випадках, не перевищує межі, встановлені для проведення процедур закупівель.

Закупівля електроенергії через Прозорро Маркет
ЯРОСЛАВА ДУБРОВА,консультант з публічних закупівель, Київ
На уповноважену особу може чекати штраф за неправомірні зміни до істотних умов договору про закупівлю. А хто відповідатиме за зміни, якщо додаткову угоду підписує керівник чи юрист замовника? Чи потрібен протокол про зміни до договору? Хто оприлюднює зміни до договору?

logo