Поточний ремонт: код ДК і предмет закупівлі

17 травня 2022
4837
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Визначення предмета закупівлі для поточного ремонту — складне завдання як для новачків, так і для досвідчених закупівельників. Щоб зробити все правильно необхідно, окрім закупівельного, знати ще й законодавство у сфері будівництва. У чому особливість закупівлі послуг з поточного ремонту, як визначити код ДК і предмет закупівлі, дізнайтеся зі статті.

 


Кожен замовник, який має на балансі приміщення чи орендує його, залежно від умов договору оренди, хоч раз але зіштовхувався з необхідністю проведення поточного ремонту. Зазвичай слово «ремонт» асоціюється з роботами, тому новачкам в закупівельній сфері визначення предмета закупівлі поточного ремонту дається особливо важко.

При цьому досвідчені замовники теж нерідко плутають поточний ремонт з капітальним. Адже, щоб правильно визначити вид ремонту, необхідно розумітися як на закупівельному, так і на законодавстві у сфері будівництва.

Предмет закупівлі для послуг з поточного ремонту

Роз’яснюємо законодавчі норми, щоб ваші закупівлі були вдалими та правомірними. 

Найперше, що замовник має зробити, прийнявши рішення про закупівлю поточного ремонту, це правильно визначити категорію закупівлі — послуги чи роботи.

Визначення знаходимо у Законі про публічні закупівлі.

Послуги — це будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт. Так скеровує п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону № 922.

 ❤️ ХОЧУ СЕРТИФІКАТ ❤️

 

Роботи — це, зокрема капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт (п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону № 922).

Отже, Закон № 922 регламентує, що:

  • поточний ремонт — це послуги,
  • капітальний — роботи.

Більше про капремонт у статті «Визначення предмета закупівлі для капітального ремонту».

 

 

 

 

У чому ключова різниця?

Насамперед в умовах їх проведення. Поточний ремонт не потребує звільнення будівлі, у якій він відбуватиметься. Поточний ремонт здійснюється одночасно із забезпеченням ефективної експлуатації об'єкта, де він проходить.

Для капітального ж ремонту, навпаки, звільнення будівлі — основна умова. Його проведення передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності).

Отже, за визначенням, поточний ремонт — це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання.

Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що належать до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі).

Відповідно до листа Державного комітету України з будівництва та архітектури від 30.04.2003 р. N 7/7-401, поточний ремонт повинен провадитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об'єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).

Для того, щоб більш детальніше розібратися, які роботи належать до поточного ремонту, а які — до капітального, необхідно скористатись Примірним переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженим наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства 10.08.2004 № 150.

Визначення предмета закупівлі поточного ремонту     

Після того як замовник визначив вид необхідних робіт, має визначити предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівель, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 No 708.

Порядок передбачає, що предмет закупівлі послуг визначається замовником згідно з Законом та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015. Проте, для поточного ремонту є окремі умови. Зокрема, під час здійснення закупівлі послуг з поточного ремонту предмет закупівлі визначається за кожним окремим будинком, будівлею, спорудою, лінійним об’єктом інженерно-транспортної інфраструктури згідно з термінологією державних будівельних норм ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04 червня 2014 року № 163.

Для правильного визначення предмета закупівель з поточного ремонту приміщень слід знати, що саме є будинком, будівлею, спорудою.

Важливо! Поточний ремонт як предмет закупівлі не може бути визначений за комплексом, тобто сукупністю будинків, будівель, споруд, а також за частиною чи відокремленою частиною будинку, будівлі, споруди.

Наталія Заєць консультант з публічних закупівель, канд. екон. наук, Київ
Коли прописуєте вимоги в ТД, чітко маєте розуміти, яку саме інформацію чи документ повинен надати учасник у тендерній пропозиції. Адже на етапі розгляду ТП мусите перевірити тендерні пропозиції на відповідність вимогам, які установив в ТД.

 

Код ДК - поточний ремонт

В частині застосування знака Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 необхідно орієнтуватися на загальні вимоги до його визначення, встановлені Порядком визначення предмета закупівлі. Тобто предмет закупівлі послуг визначається замовником за показником четвертої цифри ДК 021:2015.

Який саме цифровий код для предмета закупівлі послуг з поточного ремонту слід вибрати, законодавством не врегульовано. Тож зазначайте той, який за змістом найбільше відповідає таким послугам.

Крім того, щоб вірно обрати вид закупівлі замовник має визначити очікувану вартість предмета закупівлі.

Будинок, будівля та споруда є окремими об’єктами будівництва у розумінні абзацу 5 частини 1 статті 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та ДБН А.2.2-3-2014.

Мінекономрозвитку в інформаційному листі від 25.11.2016 No 3302-01/38216-06 зауважив: «Якщо послуги з поточного ремонту проводяться за кожним окремим будинком, будівлею, спорудою їх закупівлю замовник здійснює керуючись вартісними межами, встановленими Законом для кожного окремого будинку, будівлі, споруди».

Вартість поточного ремонту розраховується на підставі дефектних актів.

Зверніть увагу! Дефектний акт складається щодо потреби в ремонті. Тобто він може бути необхідний для окремої частини будинку, будівлі чи споруди. Крім того, це можуть бути різні види поточного ремонту. При цьому предмет закупівлі визначається за будинком, будівлею чи спорудою в цілому. Тому, якщо у замовника виділено кошти для закупівлі декількох видів поточного ремонту на одному об’єкті, він має планувати з огляду на загальну суму поточного ремонту по об’єкту.

 

 

logo