Досвід виконання аналогічних договорів: конкретизуйте свою вимогу

1 грудня 2021
249
Середній бал: 5 із 5
експерт, упов­новажена особа ДУ «Професійні закупівлі».

Встановлення вимоги щодо наявності документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного – чудовий інструмент, щоб отримати досвідченого постачальника. Але будь-яким інструментом необхідно користуватись правильно. Що має знати замовник про аналогічність договорів, щоб провести успішну закупівлю, а не відбиватись від оскаржень.


Відповідно до частини другої статті 16 Закону про публічні закупівлі один або декілька кваліфікаційних критеріїв. Доволі часто використовують як один із кваліфікаційних критеріїв наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних за предметом закупівлі договорів. Насамперед роблять для того, щоб переконатися, що учасник вже виконував схожі договори і потенційно зможе впоратися з договором за оголошеною закупівлею.

Однак, законодавство не розтлумачує поняття «аналогічний договір». Тримайте напохваті статтю «Досвід виконання аналогічних договорів: дискримінаційні вимоги».

Не встановлює воно й обмеження до кількості таких договорів та тих документів, якими учасник може підтвердити виконання аналогічного договору.

При цьому замовнику недостатньо зазначити лише кваліфікаційний критерій в тендерній документації. У кожному конкретному випадку він визначає, яку саме інформацію та документи має надати у складі тендерної пропозиції учасник, щоб підтвердити свою відповідність цьому критерію. 

Зразок тендерної документація щодо проведення відкритих торгів

Що таке аналогічність договору

Чимало замовників не встановлюють аналогічність договору. Вони переконані, що це й так зрозуміло. Проте це хибна думка, через яку можна втратити досвідченого учасника. 

Аналогічність договору законодавець радить визначати за предметом закупівлі. Утім іноді замовник і учасник по-різному розуміють, про який саме договір йдеться. Щоб мислити однаково з учасником, встановіть, який предмет закупівлі розумієте як аналогічний. Не доведеться відхиляти учасника лише за невідповідну назву договору.

До прикладу замовник, який закуповує послуги з поточного ремонту і такий самий договір вимагає як аналогічний, може зіштовхнутися з оскарженням цієї умови. Адже такий обсяг робіт учасник раніше міг виконати не лише під час поточного ремонту, а й під час капітального.

Або ж ситуація з практики оскарження. Під час закупівлі кейтерингових послуг замовник в ТД не вказує окремих вимог надати договір, аналогічний саме за кодом ДК 021:2015. У підсумку він відхиляє тендерну пропозицію учасника, який надав договір про послуги з організації харчування (послуги з готування їжі). А ось пропозиції учасників, які надали договори про «забезпечення харчування учнів шкіл» та «кейтерингові послуги», допускає до аукціону. Такий підхід не схвалила Колегія АМКУ, тому відхилення скасували.

Отже,щоб фантазія замовників в бажанні отримати досвідченого постачальника не сягала небес, а надмірна старанність не завершилася оскарженням в Колегії АМКУ, з’ясуймо, що доцільно вимагати як документальне підтвердження досвіду виконання аналогічного договору, а що зайве.

ТОП-5 відповідей для закупівельників

1) Чи можна вимагати, щоб за аналогічним договором учасник поставляв конкретні товар чи послуги;

2) Як перевірити наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних за предметом закупівлі договорів;

3) Чи можна вимагати копію звіту про виконання аналогічного договору на Prozorro;

4) Чи можна вимагати аналогічний договір з бюджетною установою;

5) Чи може ФОП підтвердити аналогічний досвід договором про спільну діяльність.

Онлайн навчання для закупівельників

ПРОГРАМА+БОНУС

logo