Постачальник «останньої надії»

22 лютого 2021
1741
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Залишитись без постачання електроенергії або газу — неприпустимо для більшої частини замовників. Електрика та газ необхідні не лише виробничим підприємствам, а й лікарням, закладам освіти та харчування тощо. Щоб не допустити газоенергетичного колапсу законодавством передбачені закупівлі у постачальників «останньої надії» (ПОН). Хто в Україні є ПОН у 2021 році та які варіанти проведення закупівлі у постачальника останньої надії передбачає законодавство?

Хто такий постачальник останньої надії

Постачальник останньої надії — це постачальник, за певних обставин який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу або електричної енергії на обмежений проміжок часу.

Так, згідно з частиною 28 постанови КМУ від 30.09.2015 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника “останньої надії”» (зі змінами) Кабінет Міністрів України своїм рішенням визначає переможця конкурсу постачальником «останньої надії» природного газу строком на 3 роки.

Підстави, за яких замовник має право закуповувати електроенергію у ПОН, регламентовані Законом України «Про ринок електричної енергії».

7 запитань про тестування уповноважених осіб — 2021

Хто є постачальником останньої надії в Україні на 2021 рік

Постачальником останньої надії електроенергії 2021 року є Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго».  Кабмін розпорядженням від 02.12.2020 № 1520-р уніс зміни до свого розпорядження № 1023-р, тим самим продовжив строк виконання ДПЗД «Укрінтеренерго» обов’язків ПОН до 31.12.2021 року.

Постачальник останньої надії природного газу визначений Міністерством енергетики визначило 10.07.2020, ним стало ТОВ «ДП «Нафтогаз України». Обов’язки ПОН Товариство виконуватиме до 10.07.2023 року.

Як здійснювати закупівлю у ПОН електричної енергії та газу

Щоб правильно здійснити закупівлю у ПОН  замовнику необхідно враховувати ключові аспекти його діяльності, а саме:

  • ПОН здійснює постачання за наявності відповідних підстав;
  • має бути укладено договір з ПОН;
  • ПОН здійснює постачання обмежений період.

Варіанти закупівлі у постачальника «останньої надії»

Закон № 922 передбачає декілька варіантів здійснення закупівель у ПОН.

Замовник може не застосовувати порядок проведення спрощених закупівель, встановлений Законом № 922, та укласти прямий договір у разі якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за наявності одного з таких випадків, зокрема укладення договору про закупівлю з ПОН на постачання електричної енергії або природного газу. Так скеровує ч. 7 ст. 3 Закону № 922.

Нагадаємо, що спрощені закупівлі обов’язкові для проведення у разі якщо очікувана вартість предмета закупівлі від 50 тис. грн і до вартісних меж, що передбачені для проведення процедур закупівель (200 тис. грн для товарів і послуг, 1,5 млн для робіт (1 млн для товарів і послуг і 5 млн для робіт для замовників четвертої категорії)).

Тобто якщо вартість закупівлі у ПОН визначається у цих межах замовник має право укласти із ним прямий договір. Обов’язкова умова — оприлюднення в електронній системі закупівель звіту про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ. Такий звіт необхідно оприлюднити протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

✔️ Звіт про виконання договору про закупівлю: коли та як оприлюднювати

У ситуації, коли  вартість закупівлі у ПОН перевищує межі для проведення спрощених закупівель, замовник повинен застосувати процедуру закупівлі.

Пункт 2 частини 2 статті 40 Закону № 922 передбачає, що замовник може застосовувати, як виняток, переговорну процедуру закупівлі у разі якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за наявності одного з таких випадків, зокрема укладення договору з ПОН на постачання електричної енергії або природного газу.

Таким чином, якщо закупівля у ПОН перевищує 200 тис. грн або 1 млн для замовників четвертої категорії, замовник має провести переговорну процедуру закупівлі.

Переговорна процедура закупівлі проводиться шляхом здійснення переговорів з учасником, у нашому випадку з ПОН, та оприлюднення в ЕСЗ повідомлення про намір укласти договір про закупівлю. Таке повідомлення оприлюднюється в електронній системі закупівель протягом одного дня після ухвалення замовником, за результатами проведених переговорів, рішення про намір укласти договір про закупівлю.

У випадку закупівлі нафти, нафтопродуктів сирих, електричної енергії, послуг з її передання та розподілу договір про закупівлю укладається у строк не раніше ніж через п’ять днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Коли договір з ПОН вважають укладеним

У разі закупівлі електроенергії ПОН здійснює постачання з моменту припинення постачання електричної енергії попереднім електропостачальником. Договір вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу.

У разі закупівлі газу договір постачання між ПОН і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу.

У цьому випадку доречно застосувати ст. 631 ЦКУ, яка передбачає, що сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Мінекономрозвитку у відповіді на електронний запит від 815/2020 зауважило, що переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі наявності умов, визначених пунктами  2, 4, 5 частини другої статті 40 Закону № 922, які передбачають укладання договору про закупівлю товарів, робіт або послуг, що можуть бути надані (поставлені/виконані) тільки певним суб’єктом господарювання.

Тому, сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення у зазначених випадках.

Проте, Типові договори на постачання ПОН не передбачають застосування ст. 631 ЦКУ.

Тож, як бачимо, наявна правова колізія, коли замовник має право, але воно не реалізоване в типових документах, затверджених Регулятором.

За будь-яких обставин, ПОН повинен постачати відразу з моменту виникнення підстав, а замовник повинен буде оплатити таке постачання. Тому, замовникам при застосуванні переговорної процедури закупівлі доречно укласти договір з ПОН якомога швидше.

Також важливо ураховувати, що строки постачання ПОН електричної енергії становлять до 90 днів, а газу до 60 діб. Замовникам необхідно в цей період застосувати відповідний вид закупівлі, щоб перейти на постачання іншим постачальником, інакше вони можуть залишитися без необхідного постачання.

logo