Підвищення ціни на електроенергію щомісяця

9 грудня 2021
961
Середній бал: 5 із 5

Постачальник додатковими угодами ініціює підняття ціни на електроенергію кожного місяця. Чи правомірні його дії, роз’яснюємо у статті.


Закон про публічні закупівлі дозволяє змінювати істотні умови договору лише у випадках, які передбачає частина 5 статті 41 Закону № 922.

Найчастіше ціну електроенергії у договорах про закупівлю замовники змінюють на підставі пункту 2 частини 5 статті 41 Закону про публічні закупівлі. Тобто, коли збільшують ціну за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Цей пункт встановлює обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту, коли сторони підписали договір про закупівлю. Проте таке обмеження не застосовують у разі зміни умов договору про закупівлю електроенергії.

підвищення ціни на електроенергію

⚡️ Як запобігти підвищенню ціни у договорі на закупівлю електроенергії

Отже, обмежень щодо строків для підвищення ціни на електроенергію немає. Але! Відштовхуйтеся від розрахункового періоду, за який визначають обсяги спожитої електроенергії. Таким періодом є 1 календарний місяць. Тож немає підстав брати як документальне підтвердження для зміни ціни у договорі про закупівлю факт коливання ціни за 10 чи 20 днів одного місяця (п. 2.3.13 Правил № 312).

Також зважайте на кількісне обмеження збільшувати ціну за одиницю товару до 10%. На ньому, зокрема, наголосив ВС у постанові від 18.06.2021 у справі № 927/491/19. Тож ціна за одиницю у договорі про закупівлю може декілька разів змінюватися в межах 10%, але за умови, що загальна зміна такої ціни не перевищить 10%. Збільшувати ціну в межах 10% слід пропорційно такому збільшенню ціни на ринку товару. Документ, що підтверджує зміну ціни у межах 10%, має засвідчувати саме коливання ціни і враховувати, при необхідності, таке коливання саме в регіоні здійснення закупівлі.

Якщо дотримані усі умови, які передбачає пункт 2 частини 5 статті 41 Закону № 922, то дії постачальника правомірні. Утім зважайте, що вносити зміни до істотних умов договору про закупівлю – це право, а не обов’язок замовника. Якщо замовник вважає підвищення ціни за електроенергію для себе неприйнятною, він може не погоджуватися з пропозицією постачальника.

logo