Опис окремої частини предмета закупівлі в тендерній документації

19 січня 2022
92
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Закупівельники нерідко помиляються, дублюючи тендерну документацію (ТД) іншого «колеги по цеху». Щоб цього уникнути, необхідно аналізувати вимоги ТД для кожної ситуації окремо, перевіряти, чи не будуть в конкретному випадку встановлені вимоги дискримінаційними. Розглянемо та проаналізуємо на прикладах вимогу про опис окремої частини предмета закупівлі (лота).

Договір про закупівлюСкачати зразок


Від того, як складете головний документ конкурентної процедури закупівлі, тобто тенедерну документацію, залежатиме результат тендеру. Крім того, пам’ятайте, вас можуть притягнути до відповідальності, якщо раптом затвердили ТД з порушеннями закупівельного законодавства.

Опис окремої частини предмета закупівлі в тендерній документації

Як отримати сертифікат про роботу з ТД

Закон № 922 встановлює особливі вимоги до створення ТД, які можна розділити на обов’язкові,  не обов’язкові та заборони.

Умовно можемо розділити інформацію в ТД на категорії:

  • кваліфікаційні критерії; вимоги статті 17 Закону № 922;
  • технічні вимоги до предмета закупівлі (технічна специфікація);
  • проєкт договору про закупівлю;
  • забезпечення тендерної пропозиції;
  • забезпечення договірних зобов’язань;
  • інші вимоги.

Так, перелік інформації, яку повинна містити ТД, встановлює стаття 22 Закону про публічні закупівлі.

До інформації, яку можна встановити в ТД або ні, тобто необов’язкової, належить:

  • інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі вимогам, які встановив замовник;
  • опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких учасники можуть подати ТП, якщо замовник дозволяє учасникам подати ТП щодо частини предмета закупівлі (лота);
  • розмір та умови надання забезпечення ТП;
  • розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю.

Ці вимоги можете встановити в ТД, якщо вважаєте їх доцільними для конкретної закупівлі. Орієнтуйтеся не лише в характеристиках вимог, що встановлюєте в ТД. Формуйте кожну вимогу окремо для кожної ситуації, враховуйте особливості предмета закупівлі та умов, що забезпечують цю закупівлю.

Вимоги щодо опису частин предмета закупівлі (лота)

Ділити предмет закупівлі на лоти — право замовника, що в окремих ситуаціях може диктувати сам предмет.

Вимога про опис окремої частини (частин) предмета закупівлі (лота), щодо якої учасники можуть подати ТП — одна з перших у тендерній документації.

Розгляньмо, які вимоги включати до розділу ТД «Опис частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота)».

ТД повинна містити опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких учасники можуть подати ТП, якщо учасникам можна подати ТП стосовно частини предмета закупівлі (лота).

Отже, маєте ухвалити рішення, що закупівля відбувається з поділом на лоти і визначити, що буде основою лоту.

Поділ на лоти здебільшого підвищує конкуренцію, але тільки тоді, коли лоти визначили обґрунтовано та конкурентно.

У рядку щодо опису лотів слід вказати інформацію, що буде достатньою для учасника, щоб зрозуміти, чи доцільна для нього участь у цій закупівлі.

Що саме необхідно зазначити

ПРИКЛАД 1. Замовник закуповує картоплю і рис. Що передбачити в ТД

Якщо закуповуєте дуже великий обсяг продукції, можете поділити предмет закупівлі на лоти за обсягом. Менший обсяг зможе запропонувати більша кількість учасників, адже брати участь в закупівлі зможуть дрібні підприємства та ФОПи.

ПРИКЛАД 2. Замовник закуповує пшеницю обсягом 6000 т.
Предмет закупівлі за четвертим знаком ДК 021:2015 — 03210000-6 Зернові культури та картопля. Проте замовник може поділити його на лоти. Як це зробити правильно.

ПРИКЛАД 3. Замовник закуповує пшеницю обсягом 6000 т для постачання по Україні. Як у такому разі визначити лоти, щоб стимулювати участь місцевих постачальників і заощадити на перевезенні. 

Зважайте, що оголошуючи закупівлю за лотами, вимоги до лотів маєте врахувати в ТД й тоді, коли формуватимете всі інші вимоги ТД.

Особливості технічної реалізації закупівлі за лотами в ЕСЗ

Вказуйте заздалегідь в ТД умови подання ТП за лотами. Зокрема, зазначте, чи всі документи учасник подає щодо кожного окремого лоту, чи все ж таки основні документи загального характеру щодо всіх лотів можна подавати одноразово.

Ці вимоги не повинні обмежувати коло учасників. Тож встановлюйте їх так, щоб потенційний учасник міг взяти участь як в одному лоті, так і в декількох. Цього принципу дотримуйтеся, коли формуєте проєкт договору.

Зважте, що поділ на лоти під час закупівлі послуг може викликати труднощі, коли створюватимете опис кожного лоту. Як цьому запобігти.

logo