Зміни до договору про закупівлю без використання електронної системи: публікувати чи ні

24 січня 2022
677
Середній бал: 5 із 5

Якщо замовник вносить зміни до істотних умов договору про закупівлю, то зобов’язаний оприлюднити в ЕСЗ повідомлення про внесення таких змін протягом трьох робочих днів з дня їх внесення. А чи повинен замовник публікувати зміни до договору про закупівлю без використання електронної системи, з’ясуймо у статті

Зміни до договору, укладеного без використання електронної системи закупівель, замовник не зобов’язаний публікувати, однак, за бажання та у разі відповідного технічного рішення на майданчику, може це робити. Пояснимо докладніше. 

Законодавець передбачив, що Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) застосовується до замовників, визначених частиною 1 статті 2 Закону, які, зокрема, укладають договори без використання електронної системи закупівель відповідно до частин 3 і 7 статті 3 Закону. 

Зміни до договору про закупівлю без використання електронної системи: публікувати чи ні

Закупівлі до 50 тисяч: як запланувати і прозвітувати в електронній системі

У разі закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень (ч. 3 ст. 3 Закону № 922), та у випадках, передбачених частиною 7 статті 3 Закону № 922, замовник обов’язково оприлюднює в ЕСЗ відповідно до статті 10 Закону звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель

Інформацію, яку замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та Законом, визначає стаття 10 Закону № 922. Для згаданих вище закупівель, з-поміж цієї інформації, замовник зобов’язаний оприлюднити лише звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель — протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю. 

 

Щодо договору та змін до нього стаття 10 Закону містить вимогу оприлюднити: 

Однак жодна з цих вимог не стосується договору, укладеного без використання електронної системи закупівель. Підтвердження цьому знаходимо в визначенні «договір про закупівлю», яке дає нам пункт 6 частини 1 статті 1 Закону

Отже, договір про закупівлю — господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару. 

Тобто договором про закупівлю в розумінні Закону є лише договір, який замовник уклав після проведення спрощеної закупівлі чи процедури закупівлі. Лише на такий договір поширюється дія статті 41 Закону, що регулює порядок внесення змін до договору про закупівлю, оприлюднення в електронній системі інформації про такі зміни і звітування про виконання такого договору.  

Натомість договір або інший документ, що підтверджує придбання товару, робіт та послуг, який передбачає оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не є договором про закупівлю у розумінні Закону. Це господарський договір, який сторони укладають відповідно до вимог господарського та цивільного законодавства. І на такий договір не поширюються вимоги: 

  • пунктів 10—12 частини 1 статті 10 Закону; 
  • статті 41 Закону. 

Водночас Закон не містить заборони публікувати зміни до договору, укладеного без використання електронної системи. Тому замовник може публікувати їх за власним бажанням, якщо авторизований майданчик, на якому він працює, забезпечує можливість такої публікації. 

 

Зміни до договору про закупівлю без використання електронної системи: публікувати чи ні
Наталія Шимко, заступник генерального директора «ДП Прозорро»
Якщо у замовника немає УО через те, що його закупівлі зазвичай не перевищують 50 тис. грн, він визначає окрему відповідальну за них особу. Чи зможе така особа працювати в ЕСЗ?

logo