Участь у тендері – покрокова інструкція

8 лютого 2022
329
Середній бал: 5 із 5
експерт, адвокатка зі спорів з контролюючими органами, консультантка з закупівель

Що потрібно для участі в тендері? Експерт розробив покроковий алгоритм, з чого краще розпочати, щоб отримати нового замовника та взяти участь у публічних закупівлях.

Договір про закупівлюСкачати зразок

 

Суб’єкти господарювання, які прагнуть отримувати стабільний дохід (хоча і невеликий), для досягнення такої мети, приймають рішення – взяти участь у публічних закупівлях. Втім, новачкам та тим, хто вже декілька років не приймав участь у закупівлях, важко зорієнтуватися з чого почати та як прийняти участь у тендері.

Участь у тендері – покрокова інструкція

Учасники-нерезиденти в публічних закупівлях: що врахувати

Як взяти участь у тендері

Спочатку, давайте розберемося що таке тендер.

Як вбачається з приписів п.13 ч.1 ст.1 Закону № 922,  конкурентна процедура закупівлі (далі - тендер) - здійснення конкурентного відбору учасників за процедурами закупівлі відкритих торгів, торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу.

Тобто, фактично, тендер це - проведення певної процедури публічної закупівлі, що відбувається шляхом здійснення наведених вище способів (видів) закупівлі та обов’язково із проведенням змагання між учасниками. Отже, особливістю тендера є те, що  на ньому мають бути присутніми декілька учасників, серед яких замовник, повинен обрати найкращу пропозицію (за ціною та дотриманням інших умов тендеру).

За таких обставин, перш ніж вирішити, чи подавати документи на тендер, учасник повинен визначитися, наскільки він може знизити ціни своєї продукції/послуг (щоб виграти тендер із найнижчою ціною тендерної пропозиції) і чи доцільною буде участь у такому змаганні.

Втім, перше, що має зробити учасник, це зареєструватися на майданчику Prozorro, через який постачальники зможуть працювати в системі.

 

КРОК 1

Для того, щоб знайти відповідний тендер, можна застосувати один з фільтрів, що передбачені електронною системою. В ідеалі, постачальникам варто з’ясувати який код має його продукція/послуги/роботи за  ДК 021:2015. Втім, щоб відкинути з результату пошуку тендери, що вже є завершеними, чи відміненими, слід додати фільтр «статус», тобто те, який статус має тендер (завершений, актуальний, відмінений).

КРОК 2

Далі, потрібно уважно вивчити умови тендеру, особливо - тендерну документацію.  Також слід з’ясувати, чи влаштовують потенційного учасника умови, зокрема щодо ціни. Якщо умови замовника влаштовують потенційного учасника, то потрібно уважно та ретельно підготуватися.

Важливо! За приписами п.7 ч.1 ст.17 Закону № 922, замовник повинен прийняти рішення, про відмову учаснику в участі у тендері  та зобов’язаний відхилити таку тендерну пропозицію (окрім випадків, що передбачені у п.п. 2, 4, 5 ч.2 ст.40 вказаного Закону),  якщо тендерна пропозиція, що надіслана учасником, який є пов’язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника. Визначення пов’язаної особи наведене у п.20 ч.1 ст.1 Закону № 922.

КРОК 3

Тож, щоб не витрачати час та ресурси на здійснення участі у тендері, в участі в якому можуть відмовити, суб’єкту господарювання ватро перевірити, чи можуть його визнати пов’язаною особою.

 

Важливі нюанси для участі в тендері

У випадку, коли умови замовника влаштовують потенційного постачальника, останньому потрібно зробити наступні кроки.

1. Перше, про що слід пам’ятати учасникам, це те, що публічні закупівлі здійснюються в електронній системі, тож всі документи, або їхні копії потрібно сканувати, зазвичай у форматі pdf. Тому, якщо майбутній постачальник не має сканеру, доцільно його придбати.

2. Слід уважно вивчити тендерну документацію та перелік тих документів, які необхідно надати.

При цьому, варто звертати увагу на те, чи замовник вимагає надання документів за довільною формою, чи пропонує свої зразки (в цьому випадку, потрібно максимально детальніше дотримуватися вимог замовника).

Якщо тендерна документація вимагає надати договори, а не договір, то бажано надати декілька аналогічних договорів.

3. Також, слід перевірити, чи тендерна документація не містить дискримінаційних вимог.

Наприклад, замовник не повинен вимагати надання декількох аналогічних договорів – достатньо й одного (і не обов’язково із замовниками-бюджетниками, а не із будь-якими замовниками).

Також, замовник не повинен вимагати надати договір поставки шпинату, достатньо, щоб учасник надав аналогічні договори з постачання будь-якої городини.

Тож, якщо замовник у своїй тендерній документації вимагає надати «додаткові» документи, то його вимоги можна визнати дискримінаційними та оскаржити до  АМКУ, чи суду.

Приклади дискримінаційних вимог у кваліфікаційних критеріях

4. Потрібно пам’ятати, що є низка документів, які є обов’язковими для кожної закупівлі.

Так, обов’язковою умовою у тендері є несудимість за корупційні злочини учасника (підприємця, чи фізичної особи), чи керівника, або особи, що подає тендерну пропозицію від імені такого учасника.

Тож, потенційним учасникам потрібно підготувати для участі в тендері довідку про несудимість.

Участь у тендері – покрокова інструкція  Важливо! Органи МВС видають таку довідку безкоштовно, але протягом місяця. Також таку довідку можна отримати протягом доби, але за окрему плату в окремих посередників. Тобто, потенційним учасникам потрібно подбати по отримання такої довідки, чи розрахувати: чи вони встигнуть тримати таку довідку вчасно.

5. Якщо в учасника ціна є аномально низькою (визначення такої ціни наведено у п.3 ч.1 ст.1 Закону № 922), то потрібно надати пояснення/обґрунтування, чому  запропонована ціна є надзвичайно малою.

Участь у тендері – покрокова інструкція  Важливо! Може статися, що учасник і не підозрює, що його запропонована ціна може виявитися, у майбутньому, аномально низькою. Тому, перед поданням тендерної пропозиції, потенційним постачальникам потрібно здійснити детальний розрахунок ціни, їхньої продукції/робіт/послуг.

Участь у тендері – покрокова інструкція

ЧИТАТИ відповідь експерта

6. Також, учасникам потрібно пам’ятати, що замовник може вимагати надання певних кваліфікаційних критеріїв тендеру,  що передбачені ст.16 Закону № 922:

1) наявність в учасника тендеру обладнання, матеріально-технічної бази та технологій. Тому, перед вирішенням, чи приймати участь в тендері, постачальникам потрібно зібрати певні документи для підтвердження наявності певної техніки. Зокрема, потрібно надати договори на придбання (чи оренду) необхідної техніки. Також доцільно надати документи на амортизацію певних основних засобів, тощо. Якщо вже так сталося, що потенційний постачальник намагається виконати роботи з прокладання труб, то варто надати документи, що підтверджують факт наявності техніки, яка здатна копати землю;
2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. В цьому випадку, потрібно надати довідки, трудові договори, чи інші докази залучення відповідних фізичних осіб. Наприклад, для представлення замовника у суді, в учасника обов’язково повинен бути адвокат, із відповідним свідоцтвом;
3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів). Про дискримінаційні моменти такої вимоги написано вище;
4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю. Зазвичай, учасники ретельно та належним чином формують фінансову звітність. Втім, якщо учасник виявить, що у нього не достатньо певних людських, чи матеріальних ресурсів, варто додати додаткові пояснення та документальні підтвердження, чому такі відхилення є правомірними (наприклад, техніка взята в оренду, що не завжди можна прослідкувати у фінансовій звітності).

  

Отже, потенційні учасники повинні оцінити власні ресурси, з’ясувати, чи їхні ресурси відповідають вимогам замовникам, а також неодмінно дотримуватися вимог Закону № 922.

Участь у тендері – покрокова інструкція
Наталія Заєцьконсультант з публічних закупівель, канд. екон. наук, Київ
Якщо вам потрібно внести зміни до тендерної документації, коли вже стартував процес закупівлі, це можливо. Однак, врахуйте, що Закон № 922 дозволяє такі зміни тільки за певними правилами.

logo