Договір про закупівлю у воєнний час: ураховуємо особливості

9 травня 2022
7926
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Проведення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану КМУ урегулював постановою від 28.02.2022 № 169 (далі — Постанова № 169). Однак, окрім безпосередньо закупівель, чимало проблемних моментів в умовах воєнного стану виникає із договорами про закупівлю.

Договір про закупівлю у воєнний час: ураховуємо особливості

Бронюйте участь за телефоном ⭐️ 0 800 21 12 20 ⭐️ Акційні місця закінчуються!

Договір про закупівлю — це господарський договір, який укладають замовник і учасник за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі. Такий договір передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 922).

Є два можливі варіанти проблем з договорами у разі закупівель, які замовник розпочав у мирний час і які уклав в умовах воєнного стану. Пропонуємо рішення для них.

Договори за результатами закупівель, що розпочаті у мирний час

Закупівля вже неактуальна

Як в умовах воєнного стану укласти договір за результатами закупівлі, що розпочата у мирний час і втратила свою актуальність

Може статися так, що закупівля нині перебуває на стадії подання тендерних пропозицій. Для воєнного часу така закупівля неактуальна, проте у мирний час вона знову буде актуальною для замовника.

У такому разі замовник може просто перенести час розкриття тендерних пропозицій.

Внести зміни до тендерної документації можна винятково в частині дати розкриття тендерних пропозицій. Перенести розкриття можете на будь-який потрібний термін, а за потреби зможете зробити так ще раз.

У протоколі про внесення змін до тендерної документації зазначте:

«Відповідно до пункту 1 Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнний стан запроваджується з 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

У зв’язку із введенням воєнного стану потрібно внести зміни до тендерної документації та перенести час розкриття тендерних пропозицій на «__.__.____».

З огляду на такі зміни оприлюдніть в ЕСЗ:

 • оновлену тендерну документацію;
 • перелік змін до тендерної документації.

  Перелік змін може виглядати так:

  «Перелік змін до тендерної документації на закупівлю….

  Викласти абзац перший пункту 1 розділу 4 тендерної документації у такій редакції:

  «Подання та розкриття тендерної пропозиції

  Кінцевий строк подання тендерних пропозицій _______________ 2022 року».

  Закупівля актуальна, але проблеми із документами

  Як укласти договір про закупівлю в умовах воєнного часу, якщо у переможця виникли проблеми з документами

  Може статися так, що закупівля перебуває на стадії укладання договору про закупівлю. Учасник, якого визначили переможцем, не може надати необхідні довідки, які вимагає тендерна документація від переможця. Однак він згоден укласти договір.

  На жаль, у цьому випадку Закон № 922 порядку дій не встановлює.

  Замовник може ухвалити рішення про відміну процедури закупівлі, а далі застосувати норми Постанови № 169.

  Окремі замовники у такому випадку погоджуються отримати від учасника гарантійного листа. Зважте: цей вихід не врегульований Законом № 922. Тож маєте одразу розуміти, що, можливо, потім доведеться пояснювати таке рішення та обґрунтовувати його доцільність в умовах воєнного стану.

  Закупівля актуальна, але договір укласти неможливо

  Як укласти договір про закупівлю в умовах воєнного часу, якщо фізично неможливо це зробити

  Може статися так, що для укладення договору про закупівлю в учасника-переможця всі документи наявні, але фізично сторони не можуть його укласти.

  У цьому випадку замовник може:

  • відмінити процедуру закупівлі і застосувати Постанову № 169;
  • продовжити строк укладання договору до 60 днів.

  Якщо продовжуєте строк укладення договору про закупівлю, ураховуйте, що в ці 60 днів входять і перших 20 днів, що передбачені статтею 33 Закону № 922. Тобто загальний строк для укладання договору не може бути більше 60 днів.

  Продовження строку укладання договору про закупівлю зафіксуйте протоколом УО. Такий протокол не потрібно оприлюднювати в ЕСЗ.

  У протоколі можете зазначити:

  «Відповідно до пункту 1 Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнний стан запроваджується з 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

  У зв’язку із введенням воєнного стану та відсутністю фізичної можливості укласти договір про закупівлю з переможцем процедури закупівлі… наявна необхідність продовжити строк укладання договору до «__.__.____».

  Договір про закупівлю у воєнний час: ураховуємо особливості УВАГА Для переговорної процедури закупівлі строк для укладення договору про закупівлю до 60 днів не продовжується

  Хто публікуватиме звіт про договір про закупівлю, якщо УО не може працювати

  Договори за результатами закупівель у воєнний час

  Як укласти договір про закупівлю в період війни

  Замовник для закупівлі товарів, робіт, послуг в  в період війни може укласти договір про закупівлю за порядком, що передбачає Постанова № 169.

  У такому разі сформуйте потребу та визначте її орієнтовний обсяг у переліку закупівель, передбаченому Постановою № 169, з огляду на строк дії воєнного стану в Україні. Якщо він буде продовжений, зможете внести зміни до переліку.

  Ураховуйте особливості, що можуть виникнути із закупівлями, строк дії яких має тривати до кінця року. Це може бути, наприклад, закупівля послуг з охорони.

  Постанова № 169 встановлює порядок оборонних та публічних закупівель в умовах воєнного стану. Вона не містить умов щодо строків дії договорів, укладених за результатами таких закупівель.

  Попри це зважуйте потребу, актуальність та необхідність кожної закупівлі на певний строк. Щонайменше передбачте у договорі про закупівлю умови для його розірвання у разі завершення воєнного стану.

  Зважайте на особливі вимоги до оприлюднення інформації про договір про закупівлю, укладений за Постановою № 169.

  Багато закупівельників прагнуть одразу оприлюднити всю інформацію, аби потім не забути про закупівлю, не проґавити строків. Проте Постанова № 169 встановлює обов’язок для замовника/державного замовника оприлюднити за результатами закупівель в ЕСЗ:

   Зробити це потрібно не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Адже ніхто не повинен знати, що ви закуповуєте у воєнний час.

   Річний план також не потрібно публікувати.

   logo