Договори про закупівлю, укладені за Постановою № 169

26 травня 2022
4940
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Чим керуватися замовнику, який укладає договір за Постановою № 169? На який строк такий договір укладати? Коли можна продовжити дію договору? Що врахувати, аби мати змогу розірвати договір? Чи можна застосувати статтю 631 ЦК? Дамо відповіді на ці та інші запитання

Договори про закупівлю, укладені за Постановою № 169
Оксана Соколовашеф-редактор
29 червня суттєво змінилися вимоги до закупівель в умовах воєнного стану за Постановою № 169. Для державних та інших замовників, які закуповують потрібне для відсічі збройній агресії росії, зміни навіть дещо полегшують роботу. Натомість решті замовників доведеться повертатися до конкуретних закупівель. Щоправда, в «полегшеному» вигляді та з правом на виняток. .

У період дії воєнного стану замовник може укладати прямі договори про закупівлю за умовами постанови КМУ «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169 (далі — Постанова № 169). Вона дозволяє в умовах воєнного стану закупівлі товарів, робіт, послуг без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель.

До відома! Переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг за Постановою № 169 визначають своїми рішеннями замовники/державні замовники, що проводять такі закупівлі. Тобто будь-яку потребу та обсяг закупівлі замовник визначає самостійно. На цьому наголошує Мінекономіки (див. відповідь на е-запит № 212/2022)

Важлива умова закупівель за Постановою № 169 — замовник має дотримати принципів закупівель, коли укладає договір.

Чим керуватися, коли укладаєте такий договір, та що врахувати в його умовах — пояснимо докладно.

Зміст договору

Господарські договори слід укладати відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України.

Зміст договору становлять:

  • умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними;
  • умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК).

Увага: Договір — обов’язковий для виконання сторонами (ч. 1 ст. 629 ЦК)

Строк дії договору про закупівлю у час війни

Строком договору є час, протягом якого сторони можуть реалізувати свої права і виконати свої обов’язки відповідно до договору (ч. 1 ст. 631 ЦК).

Увага: строк дії господарського договору — час, упродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору (ч. 7 ст. 180 ГК).

Строк дії договорів про закупівлю, укладених за Постановою № 169, положення цього документа не обмежують.

Воєнний стан в Україні введений із 24.02.2022 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Надалі його дію продовжили до 24.04.2022 Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 № 133/2022.

Зважайте й на ймовірність продовження строку дії воєнного стану.

З огляду на положення Указу Президента, Конституції України, Постанови № 169 строк дії договору та виконання зобов’язань за ним під час воєнного стану може охоплювати саме період дії воєнного стану.

Тому в умовах договору щодо строку його дії варто передбачати можливість продовження строку дії договору, якщо в Україні продовжать період воєнного стану.

Договір про закупівлю: виконання зобовязань  

У разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, які встановлює договір або закон, зокрема припинення зобов’язання внаслідок односторонньої відмови від зобов’язання, якщо це встановлює договір або закон, або розірвання договору (п. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК).

Тож якщо договір не припинив дію і зобов’язання, які взяли сторони, не задоволені, такі зобов’язання слід виконувати відповідно до умов договору та з дотриманням законодавства в цілому.

Якщо учасник в умовах воєнного часу не виконує зобов’язань за договором, замовнику варто проаналізувати умови договору щодо його розірвання. Також слід урахувати положення договору щодо застосування форс-мажорних обставин.

Докладніше ►►►

logo