Довідка про відсутність заборгованості - зразок

22 червня 2022
2071
Середній бал: 5 із 5
експерт, адвокатка зі спорів з контролюючими органами, консультантка з закупівель

Довідка про відсутність заборгованості з податків і зборів на тендер ➤ На що звернути увагу замовникам ➤ Коли можна укласти договір, якщо борг у учасника все ж таки є ➤ Зразок довідки про відсутність заборгованості

Довідка про відсутність заборгованості - зразок

Отримайте акційну пропопозицію ✔️0 800 21 12 20✔️

Закон № 922 покликаний допомогти замовникам обрати постачальника не лише за найнижчою ціною предмету закупівлі, але й за надійністю. Хибно вважати надійним постачальника, який має борг з податків та зборів. Як замовнику отримати докази відсутності заборгованості у потенційного постачальника — роз'яснюємо у статті.

Для чого потрібна довідка про відсутність заборгованості з податків і зборів у тендерах

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 17 Закону № 922 замовник ухвалює рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та повинен відхилити його тендерну пропозицію або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (окрім випадків, що вказані у п.п. 2, 4, 5 ч. 2 ст. 40 Закону № 922), коли учасник має податкову заборгованість, у тому числі щодо обов’язкових зборів, таких, як єдиний соціальний внесок (далі — податковий борг).

Як обумовити у договорі можливість відмовити учаснику в участі в закупівлі

За загальним правилом замовник не має права укладати договір із учасником, який має податковий борг. Це пов’язано із тим, що такий потенційний постачальник не є надійним. Будь-якої миті його рахунки у банку можуть арештувати, а процедура постачання ТМЦ/виконання робіт/послуг може зірватися, від чого постраждає замовник.

Разом із тим згідно з ч. 3 ст. 17 Закону № 922 учасник процедури закупівлі підтверджує в електронній системі закупівель, що не має податкового боргу, коли подає тендерну пропозицію. Спосіб документального підтвердження відсутності такого боргу визначається замовником лише щодо переможця.

Тобто учасник процедури може у довільній письмовій формі підтвердити відсутність податкового боргу. Така інформація опубліковується в електронній системі, але це може бути: скан власної заяви, листа, іншого документа, який містить інформацію про відсутність податкового боргу учасника та дані особи, яка цю інформацію підтверджує. Зазвичай — це директор.

Для переможця замовник може поставити вимогу надати довідку за формою, передбаченою Наказом Мінфіну від 03.09.18 за № 733 (далі — Наказ № 733). Підтвердження цьому знаходимо у листі Мінекономрозвитку № 3304-04/34835-06 від 03.06.2020.

Хоча приписи ч. 3 ст. 17 Закону № 922 передбачають надання довідки через електронну систему закупівель, надати її можна, як в електронному вигляді так і «на папері». Фактично — скан паперової форми довідки.

Коли можна укладати договір за наявності податкового боргу

Закон № 922 дозволяє укладати договір про закупівлю з «боржниками» за таких обставин:

  • учасник виконав умови, щодо розстрочення та відстрочення податкового боргу, у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника (п. 13 ч. 1 ст. 17 Закону № 922) та отримав таке розстрочення. Така «поступка» з боку законодавця пов’язана із тим що, якщо один держаний орган довіряє потенційному постачальнику (мається на увазі орган ДПС, або суд), то і замовник може розраховувати, що учасник буде діяти в межах правового поля. Крім того, якщо постачальнику надається можливість розстрочити сплату податків, він має лише тимчасові труднощі і не стане банкрутом в найближчий час;
  • поставка ТМЦ, виконання робіт/послуг може бути виконана лише конкретним учасником в одному з випадків, передбачених п. 2 ч. 2 ст. 40 Закону № 922. Тобто, коли йдеться про специфічний предмет закупівель, який фактично є один єдиний у матеріальному світі. Також це може стосуватися «критичних ситуацій», коли замовнику терміново для підтримання діяльності потрібен певний ресурс (електроенергія, газ), який неможливо отримати від іншого постачальника;
  • після укладення договору у замовника виникла потреба в отриманні додаткового обсягу товару у того самого постачальника. При цьому  зміна постачальника призвела б до необхідності придбання товару з іншими технічними характеристиками, що в свою чергу призвело б до виникнення несумісності, пов’язаної з експлуатацією і технічним обслуговуванням. Такі ТМЦ дозволяється придбавати у того самого постачальника, протягом трьох років після укладення договору (першого), але за умови, коли повна вартість додаткового постачання не перевищує 50% вже укладеного договору  (ч. 1 ст. 17, п. 4 ч. 2 ст. 40 Закону № 922);

  • після укладення договору у замовника виникла потреба в отриманні додаткових аналогічних робіт/послуг у того самого учасника. Можливість і умови надання  додаткових робіт/послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера. Аналогічно, як і попередній пункт, додаткова закупівля здійснюється протягом трьох років після укладення договору (першого — основного), а загальна вартість додаткових робіт/послуг не перевищу 50% від основного договору (ч. 1 ст. 17, п. 5 ч. 2 ст .40 Закону № 922).

Отже, законодавець врахував, що за певних обставин замовник може звернутися виключно до одного постачальника/виконавця. За таких умов, наявність податкового боргу може спричинити менший збиток для держави (наприклад, борг на певну дату в сумі 300 грн), ніж укладання договорів із новими постачальниками. Приміром, для поставки нового обладнання, замість доукомплектування вже придбаного.

Довідка про відсутність заборгованості - зразок

ХОЧУ VIP-доступ! ❤️

Як отримати довідку про відсутність заборгованості

Таку довідку отримує постачальник, надіславши відповідну заяву до органу ДПС, де він обліковується (Наказ № 733). Документ може бути в електронній або паперовій формі, тобто завантажений ву програму або виданий на папері. За таких умов замовнику доцільно прописати у тендерній документації, у якому вигляді потрібно надати довідку.

І хоча замовник сам може перевірити наявність заборгованості на сайті ДПС України у реєстрі «Довідка про відсутність заборгованості», відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону № 922 саме переможець тендеру у строк, що не перевищує 10 днів з дати опублікування в електронній системі повідомлення про намір укласти договір, зобов'язаний надати замовнику таку довідку, опублікувавши її в ЕСЗ. Практика свідчить, що на такий момент звертають увагу ревізори Держаудитслужби. Тож, замовник може перевірити відсутність заборгованості у переможця, але потенційний постачальник зобов'язаний надати таку довідку.

Які вимоги встановлювати в тендерній документації

Зразок довідки про відсутність заборгованості

Як вже зазначалось форма довідки затверджена Наказом № 733, а правильна її назва: «Довідка про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи». В електронному кабінеті на сайті ДПС України вона має форму F1400305.

Довідку складає орган ДПС, але є певні нюанси, про які слід пам’ятати замовникам.

По-перше, згідно з п. 6 Наказу № 733 довідка є чинною лише 10 календарних днів з дати її формування. І хоча у довідці обов’язково вказується строк її дії, замовникам потрібно уважно перевіряти такі дати. Якщо довідка буде прострочена хоча б на один день, можуть виникнути підстави для  відхилення тендерних пропозицій згідно з приписами п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону № 922.

По-друге, у довідці йдеться про відсутність «податкового боргу, недоїмки зі сплати єдиного внеску, іншої заборгованості з платежів (у тому числі розстроченої, відстроченої, реструктуризованої)». Тобто, виникає певна конфронтація з приписами ст. 17 Закону № 922, де розстрочення податкового боргу не є підставою для відмови в участі у процедурі закупівлі. За таких обставин замовникам варто прописати у тендерній документації таке:

«Переможець, щодо якого в електронній системі закупівель буде наявна довідка про наявність податкового боргу, повинен  надати, документ про розстрочення (відстрочення) такого боргу відповідним органом».

Сама ж довідка виглядатиме так:

 зразок довідки про відсутність заборгованості

СКАЧАТИ

Резюме

Закон № 922 дозволяє у певних випадках укладати договори із потенційними постачальниками, що мають податковий борг. Одночасно замовникам потрібно уважно прописувати всі нюанси, щодо надання довідки про підтвердження відсутності такого боргу або його розстрочення у учасників.

Довідка про відсутність заборгованості - зразок

До експертної статті ☑️

logo