Постачальник останньої надії електроенергії: правила закупівлі

12 жовтня 2021
5265
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Відсутність електрики — страшний сон для замовників, адже за таких обставин неможливо виконувати їх завдання. Йдеться не тільки про виробничі підприємства, але й про роботу шкіл, лікарень, закладів харчування, дитячих садків тощо. Щоб непередбачувані обставини не порушили порядок діяльності замовників, зокрема не залишили без електроенергії, законодавством передбачено закупівлі у постачальника «останньої надії» (ПОН). Хто є постачальником останньої надії електроенергії у 2021- 2022 роках? Як укласти договір з ПОН та про що пам’ятати, щоб не потрапити в скрутне становище?

Закупівля електроенергії у постачальника останньої надії

Постачальник останньої надії електроенергії — це визначений Законом електропостачальник, який за обставин, встановлених Законом «Про ринок електричної енергії» (далі — Закон No 2019), не має права відмовити споживачу в укладенні договору постачання електричної енергії на лімітований відрізок часу. 

Як укладати договір в умовах воєнного часу

Такий постачальник призначається на строк до 3 років і надає послуги з постачання електроенергії таких випадках:

 1. банкрутство, ліквідація попереднього електропостачальника;
 2. завершення строку дії ліцензії, зупинення або анулювання ліцензії з постачання електричної енергії споживачам попереднього електропостачальника;
 3. невиконання або неналежного виконання електропостачальником правил ринку, правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, що унеможливило постачання електричної енергії споживачам;
 4. необрання споживачем електропостачальника, приміром після розірвання договору з попереднім електропостачальником;
 5. в інших випадках, передбачених правилами роздрібного ринку.

Тобто, коли замовник зіштовхнувся з вищезазначеними обставинами він може укласти договір з постачальником останньої надії.

Договір про постачання електроенергії ПОН передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу на термін до 90 днів.

Сам договір формується на основі Типового договору про постачання електричної енергії ПОН, який є публічним договором приєднання та вважається укладеним у визначених законодавством України та Правилами роздрібного ринку електроенергії випадках, у разі настання яких споживач безакцентно приймає його умови.

Правила роздрібного ринку електричної енергії затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 No 312 (Правила No 312). Додаток No 7 даних правил містить Типовий договір про постачання електричної енергії ПОН.

Договір, сформований на основі Типового ПОН має оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті.

Якщо ваш електропостачальник неспроможний постачати електричну енергію, він має повідомити про дату припинення постачання:

 • ПОН,
 • споживачів,
 • Регулятора,
 • оператора системи передачі,
 • оператора системи розподілу.

Порядок заміни електропостачальника на ПОН визначається правилами роздрібного ринку. При цьому ПОН електроенергії зобов’язаний повідомити споживачу та оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті:

 • умови постачання,
 • ціни на електроенергію,
 • інформацію про право споживача на вибір електропостачальника.

Постачальник останньої надії електроенергії повідомляє споживача про початок надання електроенергії протягом 5 робочих днів з дня настання відповідних підстав і забезпечує укладення договору в порядку, визначеному Правилами No 312. У випадку, коли споживач не укладе договір з ПОН, електропостачання припиниться оператором системи за зверненням ПОН.

Постачальник останньої надії електроенергії: правила закупівлі
ЯРОСЛАВА ДУБРОВА,консультантка з публічних закупівель, Київ
Як у тендерній документації на закупівлю електроенергії передбачити умови, які завадять учаснику занизити ціну на аукціоні, навіть коли інструмент аномально низької ціни не спрацює? Як прописати умови, щоб запобігти наслідкам такого зниження в майбутньому, — коли постачальник постійно піднімає ціну додатковими угодами?

Постачальник останньої надії електроенергії 2021

Як вже зазначалось, ПОН виконує свої функції до трьох років.

Кабмін розпорядження № 1023-р визначив ДПЗД «Укрінтеренерго» постачалником останньої надії на період з 01 січня 2019 року до 31 грудня 2020 року.

02 грудня 2020 року Кабмін розпорядженням № 1520-р вніс зміни до розпорядження No 1023-р, чим продовжив строк виконання ДПЗД «Укрінтеренерго» обов’язків ПОН на 2021 рік.

Тобто протягом цього року до 31.12.2021 ДПЗД «Укрінтеренерго» є ПОН електричної енергії в Україні.

Тож, ДПЗД «Укрінтеренерго» є постачальником останньої надії електроенергії в Україні до кінця 2021 року. Хто буде постачальником останньої надії електроенергії 2022 поки не відомо, але до кінця поточного року це питання має вирішитися.

Наразі ПОН діє на території усієї країни, крім територій, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

☝️ Сім правил, які допоможуть УО планувати та проводити закупівлі

Закупівля у ПОН 2021: як формується ціна

ПОН має постачати електроенергію за ціною, сформованою згідно з методикою (порядком), затвердженою Регулятором.

Ціна на електроенергію від ПОН включає в себе, зокрема три фактори:

 • ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії,
 • ціну (тариф) на послуги ПОН,
 • ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг.

Для забезпечення постачання електричної енергії споживачам ПОН здійснює купівлю-продаж електричної енергії на ринку за вільними цінами.

Ціна (тариф) на послуги ПОН визначається за результатами конкурсу.

У ситуації, коли конкурс на визначення ПОН не відбувся, ціна (тариф) на послуги тимчасово призначеного ПОН встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики.

У такому випадку ціна враховуватиме економічно обґрунтовані витрати, пов’язані з особливим режимом роботи та ризиками від провадження діяльності ПОН, а також норму прибутку з урахуванням особливостей діяльності такого електропостачальника.

Врахуйте: покладення зобов’язань з надання постачання «останньої надії» не обмежує права електропостачальника надавати електричну енергію за вільними цінами.

За будь-яких обставин, ціни, за якими здійснюється постачання електричної енергії ПОН, мають бути економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними і не повинні перешкоджати конкуренції на ринку електричної енергії.

Важливі нюанси договору з ПОН

ПОН постачатиме електроенергію з моменту припинення її надання попереднім електропостачальником.

Договір постачання між ПОН і споживачем вважається укладеним з початку фактичного постачання електроенергії такому споживачу.

Для правильного оформлення такої закупівлі замовник може застосувати норми частини сьомої статті 3 та пункту 2 частини другої статті 40 Закону № 922, що передбачають укладення прямого договору без застосування спрощеної закупівлі або застосування переговорної процедури закупівлі, в залежності від очікуваної вартості закупівлі електричної енергії.

☝️ Як описати технічні характеристики предмета закупівлі: ґайд для закупівельника

Також, доречно нагадати, що у відповіді на електронний запит № 1374/2020 Мінекономіки зазначає, що переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі наявності умов, визначених пунктами 2, 4, 5 частини другої статті 40 Закону, які передбачають укладання договору про закупівлю товарів, робіт або послуг, що можуть бути надані (поставлені/виконані) тільки певним суб’єктом господарювання. Тому, сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення у зазначених випадках. Це передбачено статтею 631 ЦКУ.

Строки постачання електроенергії ПОН

ПОН постачає електроенергію виключно протягом строку, що не може перевищувати 90 днів. Після завершення зазначеного строку ПОН припиняє постачання.

Законом No 2019 забороняє ПОН за будь-яких обставин здійснювати постачання електричної енергії споживачам понад 90 днів.

Тобто, за цей період замовник має встигнути укласти договір з іншим електропостачальником, інакше залишиться без електропостачання.

Постачальник останньої надії електроенергії: правила закупівлі
ГАННА СЕВОСТЬЯНОВА,кандидат економічних наук, консультант із публічних закупівель, Київ
Замовники часто дозакуповують електроенергію. Адже на етапі планування буває складно передбачити, який обсяг буде спожито. Тож, як провести додаткову закупівлю електроенергії?

Коли ПОН припиняє постачання електроенергії

ПОН має припинити постачання електроенергії споживачу у таких двох випадках:

 1. споживач отримує електроенергію від іншого постачальника на підставі укладеного ними договору постачання електричної енергії відповідно до правил роздрібного ринку;
 2. строк постачання електроенергії ПОН, встановлений Законом, закінчився.

Проте, можливе й дострокове розірвання договору з ПОН. Так, постачальник останньої надії має право припинити надання електроенергії до закінчення визначеного строку, якщо споживач не виконує умов договору щодо повної та своєчасної оплати споживачем вартості електричної енергії.

Отже, хоч ПОН і є певною мірою законодавчою «паличкою-виручалочкою». Та постачання ним електроенергії суворо обмежене у часі. Тож замовник має дотримуватись умов договору, вчасно сплачувати за спожите та не проґавити сплину 90 днів і укласти договір з новим постачальником. 

logo