Постачальник останньої надії газу 2021

25 жовтня 2021
7620
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Щоб замовник за непередбачуваних обставин не залишився без газу, законотворець передбачив закупівлі у постачальника «останньої надії» (ПОН). Хто є постачальником останньої надії газу у 2021-2022 роках? Як і на скільки можна укласти договір з постачальником останньої надії по газу?


Нагадаємо, що постачальник останньої надії природного газу — це постачальник, визначений Кабміном, що не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на законодавчо обмежений проміжок часу.

Такий постачальник визначається на конкурсній основі. Порядок проведення конкурсу встановлено КМУ від 30.09.2015 № 809.

Постачальник газу останньої надії призначається на 3 роки та обирається один ПОН на всю територію України, тобто на зону балансування. 

Правила для ПОН, як частини правил постачання природного газу, у тому числі правил для визначення ціни природного газу, що постачається таким постачальником, здійснює Регулятор на ринку природного газу.

☝️ Новий порядок закупівель в умовах воєнного стану

Коли природний газ постачатиме постачальник останньої надії

Постачальник природного газу останньої надії зобов’язаний забезпечити постачання у ситуації, коли постачальника:

 • ліквідовано,
 • визнано банкрутом,
 • його ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу анульовано або її дію зупинено,
 • а також в інших випадках, передбачених правилами для ПОН.

Нафтогаз як постачальник останньої надії 2021-2022

Як вже зазначалося, постачальника останньої надії газу обирають на конкурсній основі. Обирають переможця шляхом голосування членів конкурсної комісії за допущеного кандидата, який запропонував найнижчу ціну на природний газ, за якою він постачатиме газ споживачу. Підстава — постанова КМУ від 25.06.2020 № 529.

Міністерство енергетики визначило чинного ПОН газу 10 липня 2020 року. Тож з цієї дати та до 10 липня 2023 року ним стало ТОВ «ГК «Нафтогаз України».

Як укласти договір з постачальником останньої надії газу

Постачальник останньої надії природного газу здійснює постачання на основі типового договору, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501. Цей документ є публічним, а передбачені ним умови — однакові для кожного споживача.

До уваги Замовників! Договір з ПОН газу не потребує двостороннього підписання. Однак, за письмовим зверненням споживача постачальник має протягом 10 робочих днів з дня отримання такого звернення надати підписаний своєю уповноваженою особою примірник договору постачання природного газу.

Крім того, постачальнику останньої надії необхідно на головній сторінці свого сайту розмістити чинну редакцію договору постачання природного газу ПОН. А також оприлюднити:

 • роз’яснення щодо укладання договору,
 • ціну природного газу для споживачів.


Договір постачання між ПОН і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів ПОН відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

Строки постачання газу постачальником останньої надії

Постачальник останньої надії газу в Україні може постачати природний газ не більше ніж 60 діб.

Закупівля газу у постачальника останньої надіїВажливий нюанс: в будь-якому випадку, таке постачання не має тривати довше ніж до кінця календарного місяця, наступного за тим місяцем, у якому почалося фактичне постачання природного газу споживачеві ПОН.

При цьому ПОН має повідомити споживача про:

 • обмежений строк постачання природного газу;
 • ціну природного газу для споживача;
 • право та необхідність вибору іншого постачальника.

Коли строк постачання сплинув, ПОН має припинити постачання.

Дострокове припинення постачання газу ПОН

Передчасне розірвання договору завжди викликає багато запитань. Розглянемо, за яких обставин договір на постачання газу ПОН може бути розірвано достроково. Чи варто споживачу боятися дострокового розірвання договору та штрафів?

До закінчення строку договору, ініціювати припинення постачання газу може як ПОН, так і споживач.

Постачальник останньої надії має право припинити постачання газу, якщо споживач порушив обов’язок щодо повної та своєчасної оплати вартості природного газу.

Постачальник останньої надії газу 2021: як закуповувати
ОЛЕНА СТЕПАНОВА,директор ТОВ «СІ БІЗНЕС КОНСАЛТИНГ», Одеса
Постачальник повідомив замовнику про підвищення ціни на природний газ більше, ніж на 30%. Умовами ж договору встановлено, що ціну не можна збільшувати більше, ніж на 10% в одному розрахунковому періоді — календарному місяці. Чи має право постачальник одноособово розірвати договір або виставляти рахунки за новою ціною, що не узгоджена із замовником?

Дострокове розірвання договору з ініціативи споживача

Коли споживач уклав договір з іншим постачальником, договір з ПОН припиняється достроково по завершенню газової доби, що передує газовій добі початку постачання новим постачальником.

Чи передбачена відповідальність за дострокове розірвання договору

Якщо споживач в інших випадках бажає до закінчення встановленого строку відмовитися від постачання природного газу ПОН, має право це зробити без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації ПОН.

Для розірвання договору в одностороннього порядку споживач має письмового повідомлення про це ПОН щонайменше за три дні до дати розірвання договору.

Увага! Розірвання договору не звільняє споживача від сплати за спожитий природний газ за договором.

Постачальник останньої надії газ для бюджетних установ

З метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального періоду 2021-2022 року постановою КМУ від 25.10.2021 № 1102  «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 р. № 809 і від 9 грудня 2020 р. № 1236» було перебачено забезпечити автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля ПОН обсягів природного газу, спожитих з 1 жовтня 2021 р. бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров’я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров’я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо) (далі – замовники), постачання природного газу яким не здійснювалося жодним постачальником.

Чи можна відмінити тендер, якщо ціна на природний газ зросла на момент укладення договору

А також, забезпечити безумовне відновлення газопостачання бюджетних установ (у значенні Бюджетного кодексу України), закладів охорони здоров’я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладів охорони здоров’я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо).

В подальшому АТ “НАК “Нафтогаз України” повинна забезпечити до 1 грудня 2021 р. укладення договорів постачання газу між замовниками та ПОН.

Для цього останні подають такі документи:

 • заяву про укладення договору, в якій зазначає свій персональний
  ЕІС-код та очікувані об’єми (обсяги) споживання природного газу на період дії договору;
 • належним чином завірену копію документа, яким визначено право власності чи користування на об’єкт споживача;
 • копії документів на право укладення договору, які посвідчують статус юридичної особи чи фізичної особи — підприємця та уповноваженої особи на підписання договору, та копію документа про взяття на облік у контролюючих органах.

Оператори газорозподільних систем в одноденний строк забезпечують передачу ПОН інформацію про побутових споживачів, постачання яким розпочав ПОН, зокрема ЕІС-код, прізвище, ім’я, по батькові, поштову адресу об’єкта споживача, з метою укладення договорів для забезпечення безперервності постачання природного газу.

  

Ціна газу, що поставляє ПОН, для бюджетних установ

Постановою КМУ від 25.10.2021 № 1102  установлено з 1 жовтня по 30 листопада 2021 р. граничну ціну на природний газ за договорами постачання між замовниками та ПОН — на рівні 16,8 гривні за 1 куб. метр (з урахуванням ПДВ).

logo