Внесення змін до тендерної документації

3 червня 2022
1993
Середній бал: 5 із 5

Щоб внести зміни до тендерної документації, дотримуйтесь алгоритму, пам'ятайте про строки та виділіть оновлення для учасників. Так матимете більше шансів отримати якісну тендерну пропозицію. Що і як змінювати, щоб не наразитися на штраф, — роз'яснюємо у статті.


У зв'язку з необхідністю вдосконалити всю систему державних закупівель 19 квітня 2020 року набула чинності нова редакція Закону України «Про державні закупівлі» (надалі — Закон). Мотиви коригування — знизити рівень корупції, збільшити конкуренцію, а також узгодження закупівельного законодавства зі стандартами ЄС. Норма про внесення змін до тендерної документації також зазнала перевтілень.

Як встановлювати вимоги за статтею 17 Закону

Часто виникають ситуації, коли замовники вносять зміни до тендерної документації на тому етапі, коли процедуру вже оголошено. У замовника можуть змінюватися вимоги до предмета закупівлі або він виявив помилку, яку слід усунути. Всі нюанси та питання можна врегулювати за допомогою внесення змін, які передбачені законодавчо. Як правильно вносити зміни? Чи загрожує адміністративна відповідальність за неправильно внесені оновлення? Відповідаємо на всі питання далі.

Підстави для внесення змін до ТД

У частині 2 статті 24 Закону вказано, що замовник має право вносити зміни до  тендерної документації у таких випадках:

  • з власної ініціативи;
  • задля усунення порушень;
  • за результатами звернень учасників;
  • на підставі рішення органу оскарження.

❗️ Відкриті торги в умовах воєнного стану: що врахувати у тендерній документації

В електронній системі закупівель всі зміни потрібно вносити вчасно. Замовник повинен слідкувати, щоб з моменту внесення змін до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишилося не менше, ніж сім днів. Норма не змінилася, до 19 квітня 2020 року терміни були ідентичні. Але зверніть увагу на тонкощі роботи ЕСЗ.

Річ в тому, що електронна система враховує години. Наприклад, якщо внести зміни о 13:00 першого червня 2021 року і продовжити строк до 12:00 восьмого червня 2021 року, то система не оприлюднить такі корективи. Доцільно ставити запас у декілька годин, а ще краще — мати в запасі один день. 

Як бачимо, тут особливих змін немає. Замовник, як і раніше, може вносити певні зміни до тендерної документації.

Як правильно внести зміни до тендерної документації

Розглянемо абзац 2 частини 2 статті 24 Закону. Всі зміни, які вносить замовник в електронній системі закупівель, будуть відображатися у вигляді нової редакції додатково до початкової ТД. Вона доповнює первинну редакцію тендерної документації. Також замовнику потрібно в окремому документі оприлюднити весь перелік змін, які він вніс.

Як бачимо, принцип не змінився, але є корективи. Раніше замовнику доводилося закреслювати змінені пункти, а поруч додавати нові зі змінами. Старі, закреслені дані, і нові корективи зображалися поруч. Наразі в Законі такої вимоги немає.

Отже, зараз замовник оприлюднює оновлену редакцію тендерної документації без закреслень.

Доцільно у оновленій редакції ТД зазначити: «Тендерна документація. Нова редакція». Крім цього, необхідно вказати дату, коли були внесені зміни, і номер відповідного протоколу. Неодмінно стане у пригоді зразок протоколу про внесення змін до тендерної документації.

Оприлюднити потрібно не тільки факт внесення змін, але і перелік того, що саме було виправлено. Так було і раніше. Замовник повинен вказати, в який абзац, пункт, розділ ТД були внесені зміни і в чому вони полягають. Оптимальний варіант — зробити порівняльну таблицю. Наприклад, таблиця складається з трьох колонок. Перша — зазначення пункту і абзацу, де були внесені зміни. Друга — стара редакція, а третя — нова.

Розглянемо ще одне питання, яке хвилює замовників: чи потрібно новий перелік оприлюднювати у вигляді підписаної скан-копії документа?

Відповідь: ні. Закон такого не вимагає. Якщо вам зручно, то ви можете використовувати формат docx. Цей варіант практичніший, адже вам доведеться використовувати кваліфікований електронний підпис, за допомогою якого можна ідентифікувати людину, яка оприлюднює інформацію.

Нововведення за редакцією Закону від 19.04.2020 деякою мірою полегшили життя замовників. Тепер їм не доведеться закреслювати стару інформацію, додавати нову, знову закреслювати при необхідності. Досить просто оновити той пункт, в якому були внесені корективи.

А ось для учасників оновлення не зовсім зручні. Як правило, вони орієнтуються на тендерну документацію, а не на список змін. Замовнику краще виділяти ті положення тендерної документації, які були змінені. 

Приміром виділяти текст іншим шрифтом, зокрема — великим. Під час ознайомлення з документом, всі правки відразу видно в тексті.

Нововведення можна навіть виділити іншим кольором, щоб інформація стала відразу помітною. У Законі немає заборони на використання шрифтів і виділень. 

Учасники зможуть відразу побачити ті зміни, які були внесені, а замовник отримує якісну тендерну пропозицію. 

Внесення змін до тендерної документації

ХОЧУ АКЦІЙНУ ПІДПИСКУ ►►► До 40% знижки ✔️

У який строк необхідно оприлюднити інформацію про зміни

Абзац 1 пункту 3 частини 1 статті 10 Закону скеровує, що замовник має право через електронні майданчики оприлюднити зміни в тендерній документації. Формат - машинозчитуваний, термін - протягом одного дня після того, як було прийнято рішення про їх внесення. Під рішенням мають на увазі протокол.

У пункті 7 частини 10 статті 11 зазначено, що рішення уповноваженої особи в обов'язковому порядку потрібно оформити протоколом, в якому буде вказана дата прийняття рішення. Уповноважена особа підписує протокол. Отже, як тендерний комітет, так і уповноважена особа повинні затвердити протоколом всі зміни в ТД.

Отже, ми можемо зробити декілька висновків.

  1. Замовник має право вносити зміни до ТД за таких підстав:
    • з власної ініціативи;
    • щоб усунути порушення;
    • після звернень;
    • на підставі рішення органу оскарження.
  2. Всі нові корективи тепер не потрібно закреслювати.
  3. Якщо тендерна документація була змінена, то до закінчення кінцевого строку подання пропозицій повинно залишатися не менше семи повних днів. Враховуються навіть години. 
  4. Зміни обов'язково стверджують протоколом.

Увага! Якщо зміни до тендерної документації не були оприлюднені або оприлюднені несвоєчасно, готуйтесь до відповідальності за порушення законодавства про закупівлі.

logo