Визначення предмету закупівлі для капітального ремонту

1 березня 2021
693
Середній бал: 5 із 5
експерт, адвокатка зі спорів з контролюючими органами, консультантка з закупівель

При визначенні предмету закупівлі помиляються не тільки новачки, але й досвідчені закупівельники. Які найрозповсюдженіші помилки при закупівлі робіт з капітального ремонту? Як правильно визначити предмет такої закупівлі — роз’яснюємо на прикладах.

Рано чи пізно кожен замовник стикається з необхідністю здійснення капітального ремонту (далі — капремонт) певного майна, зазвичай — нерухомості. Оскільки капремонт не є діяльністю, що здійснюється аж надто часто, розглянемо нюанси проведення такої закупівлі. 

Визначення предмету закупівлі для капремонту 

Згідно з п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону № 922 до робіт належить капремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення. Тобто, капремонт належить до робіт, а не до послуг.

Предмет закупівлі товарів, робіт, послуг: як визначати

Як вбачається з приписів п. 22 ч. 1 ст. 1 і абз. 7  п. 11 ч. 1 ст. 9 Закону № 922, замовник визначає предмет закупівлі у порядку, встановленому Наказом Мінекономрозвитку від 15.04.2020 за № 708 (далі – Наказ № 708) та із застосуванням Єдиного закупівельного словника (далі — ЄЗС).

Відповідно до п. 4 Розділу І Наказу № 708 визначення предмету закупівлі з капремонту здійснюється замовником за об’єктами будівництва, але з урахуванням положень ДСТУ Б. Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» і відповідно до предмета —  будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт».

Отже, при оголошенні тендеру потрібно вказати об’єкт, який підлягає капітальному ремонту, а також код за ДК 021:2015 — 45453000-7 – «Капітальний ремонт і реставрація».

Помилки замовників при визначенні предмету закупівлі для капремонту

Ми виокремили три найбільш розповсюджені помилки, а саме:

 1. Замовники помилково визнають ремонт поточним, і відповідно до цього обирають неправильний код в ЄЗС. А це вже — послуги (п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону № 922), тобто — інша процедура проведення закупівель. Наприклад, замовник вирішив, що його потреба у капремонті даху є лише поточним ремонтом. За таких обставин, буде використано Код CPV 45261910-6 — «Ремонт дахів», що за своєю суттю не відповідає предмету закупівлі, в якому фактично є потреба у замовника.

 2. Схожа помилка до попередньої, але фактично поточний ремонт прирівнюють до капітального. Наприклад, у п. 3.16 Наказу Мінтрансу від 30.03.1998 № 102 передбачено, що до капремонту належать роботи,  пов'язані із заміною кузова для  автобусів та легкових автомобілів. Тобто, за загальним правилом, це – капітальний ремонт. Втім, за приписами Закону № 922, та ЄЗС це — послуги (50112110-7 – «Послуги з ремонту кузовів»), або навіть товарами (34211100-9 — «Кузови автобусів»).

 3. Замовники помилково розділяють об’єкти капремонту на частини. Наприклад, у замовника виникла потреба у капремонті даху. Замість того, щоб оголосити закупівлю капітального ремонту даху, він оголошує декілька тендерів, щодо поточного ремонту: 

 • з підсилення лат даху; 
 • заміни окремих дощок опалубки, 
 • лат у місцях розжолобків, 
 • карнизних спусків; 
 • заміни окремих плиток в етернітовій, черепичній або шиферній покрівлі.

Як уникнути помилок, при визначенні предмету закупівлі для капремонту.

Основною відмінністю між капітальним та поточним ремонтом є те, що в першому випадку об’єкт виводять з експлуатації, а в другому – його продовжують використовувати, хоча і з певними незручностями. Це повністю узгоджується з приписами ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво».

Втім, з приписів п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону № 922 вбачається що, для здійснення закупівель фактично існує один вид капремонту – для об’єктів нерухомості. 

Тож, у разі потреби у ремонті будинку, споруди, слід керуватися приписами Наказу Держжитлокомунгоспу України 10.08.2004 за № 150, який чітко розмежовує, що відноситься до капітального, а що до поточного ремонту. 

Також варто пам’ятати, що об’єкти капремонту не можна розділяти на частини.

Резюме

Отже, при визначенні предмету закупівель з капремонту, замовникам потрібно:

 • серйозно поставитися до визначення того, яким насправді є вид ремонту;
 • уважно переглянути ЄЗС і визначити правильний предмет закупівель;
 • вказувати цілий об’єкт, що підлягає капремонту, не розділяючи його на частини.

logo