Типова тендерна документація: ключові переваги для замовника

9 березня 2021
151
Середній бал: 5 із 5

Затверджувати чи ні типову тендерну документацію, — питання, з яким обов’язково зіткнеться закупівельник. Пропонуємо разом розібратися, які переваги надасть вам такий документ.


Під час оприлюднення в електронній системі закупівель (далі — ЕСЗ) оголошення про закупівлю замовник завантажує також тендерну документацію.

Тендерна документація — це розроблена і затверджена замовником документація щодо умов проведення тендеру та майбутнього договору. У ній прописуються, зокрема, кваліфікаційні критерії до учасників, технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, критерії та методика оцінки тендерних пропозицій тощо.

Детальний перелік відомостей, які має містити тендерна документація, наведено у ст. 22 Закону про публічні закупівлі. Але замовник може включати й інші відомості, які він вважає за необхідні та вимоги щодо наявності яких передбачено законодавством. Головне — щоб така документація не містила вимог, які обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Одним із інструментів, який може спростити взаємодію між закупівельником та учасником є типова тендерна документація.

Раніше замовники формували її, зокрема, беручи за основу Примірну тендерну документацію, затверджену наказом Мінекономрозвитку від 13.04.2016 № 680. Однак, 19 квітня 2020 року набрала чинності нова редакція Закону про публічні закупівлі, а примірну документацію досі не оновили.

Тож, чи варто затверджувати типову тендерну документацію 2021?

Звісно, застосування типової тендерної документації не є обов’язковим, але воно має свої переваги. Зверніть увагу на три з них:

1. Мінімальні вимоги до учасників. Наприклад, можна викоритовувати один типовий кваліфікаційний критерій — досвід виконання аналогічних договорів. Для підтвердження такого досвіду замовник може вимагати від учасника довідку довільної форми та лист-відгук від покупця за аналогічним договором.

2. Однаковий формат тендерної пропозиції.Так, кожна тендерна документація може містити додаток з перелікомусіх необхідних документів, які має надати учасник, — такий собі чек-ліст. На перший погляд, це спростить роботу лише учасників, однак й тендерному комітету або уповноваженій особі так буде легше перевіряти подані документи. Крім того, чим легше учасникам готувати ТД, тим більше їх буде на тендері, а замовник матиме ширший вибір.

3. Ефективне забезпечення пропозиції та виконання договору. Тендерне забезпечення є свого роду страхуванням ризиків. Адже воно усуває можливість невиконання постачальником або переможцем тендеру його зобов'язань. Проте, якщо вартість закупівлі невелика,

застосування тендерного забезпечення

може відлякати постачальників від участі в тендері. Якщо ж очікувана вартість закупівлі — понад 500 тис. грн, жодні вимоги до кваліфікації не матимуть такого впливу на серйозність намірів постачальника, як забезпечення пропозиції та виконання договору.

Отже, наявність типової форми тендерної документації деякою мірою допоможе закупівельнику та учаснику швидше зрозуміти один одного. Чим ясніші та чіткіші вимоги, тим якісніші пропозиції учасників.

Нагадаємо, що окремі уповноважені особи або тендерні комітети можуть відступати від затвердженого змісту типової документації. Ключова умова — вони мають обґрунтовані підстави та вказати їх у відповідному протоколі.

Щоб створити свою типову ТД, замовники часом намагаються знайти примірну тендерну документація за новим законом. Однак, пам'ятайте, що примірна тендерна документація була затверджена Мінекономрозвитку ще у 2016 році та з тих пір не оновлювалась.

Розуміючи, як важливо для закупівельників мати актуальні документи, ми підготували зразок тендерної документації з урахуванням вимоги нової редакції Закону № 922.

Ви отримаєте ➡️Навчання у зручному онлайн-форматі ➡️ Відеолекції від провідних експертів ➡️Сертифікат про підвищення кваліфікації від Юридичного університету Ярослава Мудрого

logo