Демпінг цін на торгах: які методи боротьби ліпше не використовувати

25 грудня 2018
18
Середній бал: 5 із 5
експерт, юрист «TІ Україна», проект DoZorro

Коли і чому не можна відхиляти тендерну пропозицію із заниженою ціною, роз'яснимо далі

На торги прийшов недобросовісний постачальник, який заздалегідь розробив схему дій для своєї перемоги і в останньому раунді аукціону істотно занизив ціну. Думаєте, він за такою ціною хоче постачати товар? Ні, головне для нього — перемогти у торгах. Варто лише укласти договір, як він принесе додаткові угоди та примушуватиме ними підняти ціну до тієї, що йому потрібна.

Як встановити вимоги до змісту обґрунтування АНЦ та оцінити його

Чи може замовник убезпечити себе від такого постачальника? Може. Хоча й не всі способи порятунку тут підійдуть. Тому важливо використовувати лише законний шлях і через необачність не стати порушником законодавства про публічні закупівлі.

Розповімо, які дії не врятують замовника від цінового демпінгу, а лише перетворять його на порушника.

Демпінг цін на торгах: які методи боротьби ліпше не використовувати

Утім, Лідія Петрівна помиляється. Якщо вона оцінюватиме тендерні пропозиції (ТП) учасників за своїми вимогами — порушить закупівельне законодавство.

Чому? Читайте і  не повторюйте!

ТД містить вимогу про відхилення ТП учасника,
який істотно занизив ціну

Демпінг цін на торгах: які методи боротьби ліпше не використовувати

Виключний перелік підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника передбачає стаття 30 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922).

Законодавці не передбачили для замовника права довільно трактувати цю статтю чи передбачати інші підстави для відхилення ТП учасника.

Отже, відхилення ТП за підставами, які замовник передбачив у тендерній документації, буде неправомірним.

ТД містить вимогу надати оновлену цінову пропозицію за результатами аукціону

Демпінг цін на торгах: які методи боротьби ліпше не використовувати

Наразі так діє не лише Лідія Петрівна. Чимало замовників установлюють вимогу надати оновлену цінову пропозицію. А якщо учасник-переможець не надає такого документа — його дискваліфікують через невідповідність ТП умовам ТД.

Однак усі документи, завантажені після кінцевого терміну подання ТП, не можна:

  • вважати частиною ТП;
  • приймати до розгляду.

Замовник може розглядати лише ті документи учасника, які той подає на вимогу статті 17 Закону № 922.

Усі інші документи, які учасник довантажив після кінцевого терміну подання ТП, не є частиною його ТП. Замовник не повинен їх розглядати.

Тож, якщо учасник не надав оновленої цінової пропозиції чи оновлена цінова пропозиція не відповідає вимогам ТД, у замовника немає законних підстав відхилити ТП такого учасника.

ТД містить вимогу надати зразок товару

Демпінг цін на торгах: які методи боротьби ліпше не використовувати

Замовники можуть вимагати від учасників надати одиницю товару на перевірку відповідності зразку-еталону. Але тоді, коли йдеться про закупівлі за Законом України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» від 12.05.2016 № 1356-VIII.

Ви отримаєте ➡️Навчання у зручному онлайн-форматі ➡️ Відеолекції від провідних експертів ➡️Сертифікат про підвищення кваліфікації від Юридичного університету Ярослава Мудрого

Як бути тим замовникам, які закуповують за Законом № 922? Адже здається логічним, що дуже дешевий товар не може бути хорошої якості. Тож, аби підтвердити якісні характеристики товарів/робіт, замовники й вимагають від учасників надати зразок товару, який ті планують постачати.

Наведемо чотири аргументи, що заперечують доцільність такої вимоги.

Перший. Під час процедури закупівлі всю інформацію подають в електронному вигляді через електронну систему закупівель (ч. 1 ст. 14 Закону № 922).

Другий. Документ з ТП учасник подає в електронному вигляді, для цього він заповнює електронні форми з окремими полями та завантажує необхідні документи, які замовник вимагав у ТД (ст. 25 Закону № 922). Документи, завантажені після кінцевого терміну подання ТП, не вважають її частиною.

Третій. Зазвичай замовники не мають акредитованої лабораторії. А лише в ній можна незалежно та експертно дослідити зразок товару кожного учасника і зробити фаховий висновок за результатами дослідження.

Четвертий. Закон № 922 не передбачає підстав для відхилення ТП учасника через подання неякісного зразка товару.

Отже, якщо замовник відхилить ТП через неякісний зразок, таке відхилення вважатимуть незаконним.

logo