Авторський та технічний нагляд: обов’язкові чи ні при капітальному ремонті та закупівлі

1 червня 2022
2138
Середній бал: 5 із 5
експерт, адвокатка зі спорів з контролюючими органами, консультантка з закупівель

Під час будівництва об'єкта архітектури здійснюються авторський та технічний нагляди. Так скеровує стаття 11 Закону «Про архітектурну діяльність» (далі — Закон № 687). Що це за нагляди і чи потрібні вони при капітальному ремонті — пояснимо у статті.

 

На порталі «Держзакупівлі» ми вже розповідали, як визначити предмет закупівлі для капітального ремонту (далі — капремонт). Тепер з’ясуємо, чи обов’язково проводити авторський та технічний нагляд під час такого ремонту.

Як визначити предмет закупівлі: 6 ключових акцентів

Авторський нагляд при капітальному ремонті

Поняття та загальні відомості про «авторський нагляд» наведені у ст.11 Закону № 687, якою також передбачено, що порядок проведення такого нагляду встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Закону КМУ прийняв Постанову від 11.07.2007 № 903 (далі – Постанова № 903).

Зі змісту наведених норм права вбачається, що авторський нагляд здійснюється архітектором (інженером, що має кваліфікаційний сертифікат):

 • автором проекту об'єкта архітектури. Тобто сам автор перевіряє, чи виконавці робіт дотримуються його проекту;
 • іншими розробниками затвердженого проекту;
 • уповноваженими особами (генеральним проектувальником).

Оскільки статтею 11 Закону № 687 визначено, що авторський нагляд виконується на підставі договору із замовником, то останній має право обирати  особу, що здійснюватиме такий нагляд.

Одночасно генеральний проектувальник для цілей авторського нагляду може залучати, за потреби, субпідрядні  проектні організації,  що брали  участь  у розробленні окремих розділів проектної документації.

Особа, якій доручено авторський нагляд здійснює:

 • контроль за тим, щоб виконання будівельних робіт відповідало проектній документації;
 • контролює розроблення та підготовку робочої документації (або її окремих розділів), у випадку, якщо документація розробляється іншим суб’єктом архітектурної діяльності.
 • виявляє та фіксує відхилення підрядником, від проектної документації;
 • надає пропозиції про усунення відхилень.

Так, у випадку виявлення відхилень від проектної документації та відмови підрядника щодо їх усунення, суб’єкт авторського нагляду повідомляє про це замовника і відповідний державний орган контролю з метою усунення порушень законодавства підрядником. 

Які документи регламентують авторський нагляд

Перш за все такий нагляд здійснюється на підставі Закону № 687, Постанови № 903. Втім, авторський нагляд відбувається і на підставі договору, в якому може бути прописано, які саме ділянки роботи повинен виконати виконавець нагляду.

Крім договору, в процесі авторського нагляду використовуються такі документи:

 • журнал, в якому описуються результати авторського нагляду. Він ведеться в двох примірниках (для замовника та виконавця);
 • лист (інформація) про склад групи авторського нагляду (про виконавців), який надається замовнику;
 • план-графік, який може змінюватися, за необхідності.

Авторський та технічний нагляд: обов’язкові чи ні

Читати статтю експерта

Чи обов’язковий авторський нагляд

У Постанові № 903 передбачено, що цей порядок визначає  механізм  здійснення  авторського нагляду під час, у т.ч. капремонту будівель  і  споруд.

Отже, можна стверджувати, що авторський нагляд є обов’язковим при капремонті.

Технічний нагляд при капітальному ремонті

В абз.14 ч. 1 ст. 1 Закону № 687 наведене визначення технічного нагляду (далі – технагляд) з якого вбачається, що він  полягає у здійсненні замовником контролю за дотриманням проектних рішень та будівельних норм і правил, а також контролю за якістю виконаних робіт, у т.ч. щодо капремонту. 

При цьому згідно з приписами ст. 11 Закону № 687 технагляд організовує замовник, а виконується він особами, які мають кваліфікаційний сертифікат.

Для здійснення технагляду замовник може залучити як юридичну особу, так і окрему фізичну особу, що відповідає кваліфікаційним вимогам.

Основними завданнями технагляду є перевірка:

 • наявності документів, що підтверджують належну якість ТМЦ, що використовуються у будівництві (конструкції, матеріали,  обладнання), а також чи відповідають використані ТМЦ проектній документації;
 • на відповідність якості виконаних робіт (а також їх обсягу) проектній документації та будівельним нормативам;
 • дотримання підрядником вимог, що сформовані під час технагляду та перевірок державних органів з будівництва.
  Також технагляд охоплює такі організаційні дії: 
 • ведення обліку будівельно-монтажних робіт;
 • оцінка результатів робіт;
 • інформування підрядника про певні порушення;
 • оформлення актів робіт, що виконані з недоліками;
 • участь у перевірках.

Тобто технагляд покликаний контролювати виконання робіт підрядником в межах правових та будівельних норм.

Документи, що регламентують технагляд

Як і авторський, технагляд здійснюється на підставі Закону № 687, Постанови № 903. 

Примірна форма договору про здійснення технагляду затверджена Наказом Мінрегіону від 13.04.2020 № 89, яким також затверджені додатки до договору.

Обов’язковість технагляду

Технагляд за капітальним ремонтом є обов’язковим, оскільки недотримання вимог проектної документації та вимог будівельних норм і правил може призвести до руйнації будівлі, або її частини.

Отже, при здійсненні капремонту потрібно здійснювати авторський та технічний нагляди. При цьому їх можуть здійснювати лише особи, що відповідають кваліфікаційним вимогам. 

А для цілей закупівель, в силу дії п. 27 ч. 1 ст. 1 Закону № 922, такі нагляди є роботами, якщо вони включені до кошторисної вартості робіт, а вартість таких наглядів не перевищує вартості самих робіт. Інакше, це будуть – послуги.

logo