Розширюємо горизонти публічних закупівель. Долучайтеся!

15 січня 2018
11
Середній бал: 5 із 5
 • Теми:

Нормативно-правова та інституційна база, що регулювала «паперові» процедури публічних закупівель, була недосконалою. Вона уможливлювала численні зловживання з боку державних замовників, була складною та незручною для постачальників, не гарантувала громадського та професійного контролю. Все це спонукало створити прозору та ефективну систему закупівель

Розширюємо горизонти публічних закупівель. Долучайтеся! МАКСИМ НЕФЬОДОВ,перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України

Як провести спрощену закупівлю на майданчику за 5 кроківProZorro — екосистема співпраці уряду, бізнесу та громадянського суспільства. Саме цей золотий трикутник партнерства дає змогу електронній системі закупівель бути ефективною та цінною для всіх учасників. Порівняно з процедурами, що існували раніше, публічні закупівлі мають суттєві переваги. А головне — тепер вся інформація про тендери стала відкритою. Кожен громадянин України може побачити, як держава витрачає його податки.

Система електронних закупівель ProZorro не припиняє розвитку і за час свого існування вже встигла отримати всеукраїнське та міжнародне визнання. У списку її нагород:

 • World Procurement Awards 2016  у номінації «Громадський сектор»;
 • Open Government Awards 2016;
 • Davos Awards 2017 у номінації «Довіра майбутнього»;
 • Fair Sourcing Awards (FSA) у номінації «Майстер».

А ще:

 • ProZorro включив до рекомендованих моделей електронних закупівель Європейський банк реконструкції та розитку;
 • ProZorro визначена showcase & learning project світової ініціативи Open Contracting Partnership;
 • базу системи ProZorro планує запровадити для своїх процедур закупівель Світовий банк.

Що вже зроблено

Ключовими напрямами реформування системи публічних закупівель є підвищення прозорості, конкурентності та професійності закупівель, зниження рівня корупції в цій сфері. Поступальними кроками ми йдемо до цієї мети.

Станом на початок грудня 2017 року в системі завершені понад 728 тис. закупівель з очікуваною вартістю 401,85 млрд грн, укладені 757 тис.  договорів. Завдяки ProZorro  у 2017 році вдалося зекономити понад 18 млрд грн. Середня кількість пропозицій на відкритих торгах становила 2,7. 

У 2017 році ми провели плідну роботу над удосконаленням законодавчої бази та технічного функціоналу електронної системи закупівель ProZorro.

Спочатку нагадаю про важливі моменти нормативно-правової та політичної діяльності. Це передусім зміни до наказів Мінекономрозвитку «Про затвердження Порядку визначення предмета закупівлі», «Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель». А також — перші зміни до національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затверджені 9 березня 2017 року.

Відбулася інтеграція електронної системи закупівель ProZorro з Єдиним державним реєстром юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців (далі — ЄДР). Завдяки цьому маємо функцію автоматичної перевірки даних учасника в ЄДР. Наразі замовник під час оцінки пропозицій може швидко і безоплатно отримати розширену інформацію про учасника в електронній формі, яка потрібна для розгляду тендерних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця торгів.

Мінекономрозвитку разом з Мінфіном розробили наказ «Про затвердження Порядку взаємодії електронної системи закупівель з інформаційними системами Державної фіскальної служби України щодо обміну інформацією про відсутність або наявність заборгованості (податкового боргу) зі сплати податків, зборів, платежів, контроль за якими покладено на органи Державної фіскальної служби України, в учасника процедури закупівлі», що дає змогу отримати інформацію про відсутність заборгованості учасника з державних податків. До проекту наказу Державна регуляторна служба України надала висновок від 20.11.2017 № 10323/0/20-17.

А також:

 • ухвалено постанову КМУ «Про проведення експерименту з організації діяльності централізованої закупівельної організації на території Донецької області» від 14.07.2017 № 481;
 • розроблено проект спільного наказу Мінекономрозвитку та МОЗ «Про інформаційну взаємодію між Державним реєстром лікарських засобів України та електронною системою закупівель»;
 • затверджено наказ Мінекономрозвитку «Про затвердження Порядку укладання і виконання рамкових угод» від 15.09.2017 № 1372;
 • унесено зміни до постанови КМУ «Про затвердження Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків»;
 • створено докладний коментар до примірної тендерної документації.

Запрацювала система ризик-індикаторів ProZorro. Цей інструмент грунтується на визначених за результатом досліджень показниках, які містяться в електронній системі закупівель та вказують на процедури з ознаками порушень. Інструмент розміщений за адресою risk.dozorro.org.

⚡️ Закупівлі-2021: плануємо за новими вимогами

Майбутнє — за професійними закупівлями

Є чимало й інших здобутків сфери публічних закупівель, якими ми пишаємося. З-поміж них: програма співпраці між Мінекономрозвитку та закладами вищої освіти; перша освітня програма «Професіоналізація закупівель», створена на базі Центру вдосконалення закупівель Київської школи економіки. Триває активна робота Навчального центру ДП «Прозорро».

Наприкінці 2016 року стартував пілотний проект з організації діяльності Централізованої закупівельної організації (далі — ЦЗО). А вже в січні 2017 року Мінекономрозвитку визначило Державну установу «Професійні закупівлі» відповідальною за виконання функцій ЦЗО в рамках реалізації пілотного проекту. Ключове завдання пілотного проекту ЦЗО полягає у тому, щоб підвищити ефективність закупівель через об’єднання замовлень у великі тендери та залучення кваліфікованих спеціалістів із закупівель. Така модель проведення закупівель дає змогу підвищити їх ефективність, спрощує саму процедуру, допомагає зекономити державні кошти та знизити рівень корупції. В рамках пілотного проекту ЦЗО оголосила перший тендер через електронну систему ProZorro 22 березня 2017 року — на закупівлю паперу для центральних органів виконавчої влади. На сьогодні участь у пілотному проекті взяли вже 19 центральних органів виконавчої влади.

Дещо про плани

Так, сфера публічних закупівель справді змінилася і перейшла на новий сучасний рівень. Однак Мінекономрозвитку продовжує наполегливо вдосконалювати як електронну систему, так і сферу в цілому. І в цьому на допомогу нам приходять відгуки від користувачів системи.

Завдяки виваженим законодавчим змінам ми зможемо створити додаткові правові механізми та запобігти корупційним правопорушенням, нецільовому та неефективному використанню бюджетних коштів під час публічних закупівель.

Триватиме робота над інтеграцією електронної системи закупівель Prozorro з державними реєстрами та іншими базами відкритих даних, яку ми розпочали в 2017 році. Це спростить доступ суб’єктів господарської діяльності до торгів, адже відсутність підстав для відхилення пропозиції учасника процедури закупівлі перевірятиметься автоматично.

Працюватимемо ми і над тим, аби врегулювати порядок проведення допорогових закупівель. А саме над проектом Закону України щодо внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) в частині встановлення обов’язкового використання електронної системи закупівель замовниками під час закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому частини першої статті 2 Закону.

Ліквідувати слабкі місця Prozorro — наше пріоритетне завдання. І долучитися до його вирішення ми закликаємо всіх, кому не байдужа доля публічних закупівель.

logo