Закупівля комп’ютерної техніки у 2021 році

30 березня 2021
634
Середній бал: 5 із 5

Якщо на 2021 запланували закупівлю комп’ютерної техніки, вам необхідно врахувати чимало важливих аспектів. Розкажемо, як правильно визначити потребу, встановити очікувану вартість та що вимагати від учасників у тендерній документації.

Як визначити очікувану вартість комп'ютерної техніки

Насамперед треба врахувати вартість предмета закупівлі. Закон «Про публічні закупівлі» № 922 застосовуйте, якщо товари/послуги коштують понад 200 тисяч гривень; роботи — понад 1,5 мільйони гривень (ст. 3 Закону № 922).

Як визначити предмет закупівлі: 6 ключових акцентів

Часто виникає така ситуація, коли орган вищого рівня отримує гроші на потреби підпорядкованих йому організацій. Зазвичай це стосується придбання однотипних товарів, наприклад, комп’ютерів та супутніх приладів.

Якщо закупівля буде здійснюватися з рахунків організації вищого рівня, потрібно провести процедуру відкритих торгів за окремими частинами — лотами. Окремі лоти створюються з урахуванням потреб кожної конкретної організації, що підпорядковується вищому органу. У листі від 02.08.2017 № 3304–06/26774–06 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України зазначає, що розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються щодо кожної частини предмета закупівлі (лота) окремо. Таким чином, постачальники товарів можуть бути різними.

У тому випадку, коли гроші для підпорядкованих структур потрапляють безпосередньо до їх бюджетів, вони самостійно проводять закупівлі на необхідну суму.

Порядок закупівлі комп’ютерної техніки

Запланували закупівлю? Тоді вам обов’язково знадобляться наші поради. Роз’яснимо ключові акценти, які замовнику слід взяти до уваги.

Вимоги до технічних характеристик комп’ютерів: що врахувати

Потрібно зрозуміти, з якою метою буде використовуватися комп’ютерна техніка у конкретній установі. Врахуйте, що з кожним роком навіть звичайні офісні програми стають дедалі складнішими та вибагливішими. Подумайте, яку роботу будуть виконувати працівники за допомогою техніки.

Пам’ятайте, що розширені вимоги до обладнання висувають певні відділи компаній, приміром: економічні, фінансові, а також IT-адміністратори. На нашу думку, буде зручно розподілити вимоги до технічних характеристик комп’ютерів на групи залежно від цілей використання.

Коли визначилися з оптимальними технічними характеристиками, час порахувати очікувану вартість.

Які повноваження перевіряльників⚡️Як оправильно взаємодія з аудиторами⚡️Дії замовника після рішення органів контролю⚡️Відповідальність: за що і скільки

Очікувана вартість закупівлі комп'ютерів

Проаналізуйте ринок, щоб встановити очікувану вартість. Не слід обмежуватися найдешевшими пропозиціями великих інтернет-магазинів, зокрема з таких причин:

  • вони зазвичай не орієнтовані на участь у публічних закупівлях;
  • якщо інтернет-магазин є офіційним дистриб’ютором певного бренду та має ексклюзивні права на його продаж, то ціни на техніку можуть виявитися демпінговими.

Визначивши занижену очікувану вартість, ви ризикуєте залишитися без значної кількості потенційних учасників. Це найбільш поширена проблема, з якою стикаються замовники при закупівлі незначної кількості техніки.

Закупівля програмного забезпечення

Джерело фінансування та відповідні обмеження

Якщо вас фінансує держбюджет, врахуйте граничні суми витрат. Конкретні обмеження вказані у постанові КМУ «Про граничні суми витрат на придбання автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, мобільних телефонів, комп’ютерів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету» від 04.04.2001 № 332. Наразі гранична сума витрат на комп’ютер з урахуванням системного блоку, монітора, клавіатури, комп’ютерної «миші» та операційної системи становить 23 тисячі гривень, на ноутбук — 27 тисяч гривень.

Якщо ви будете отримувати гроші з місцевого бюджету, то керуватись необхідно іншими актами. Так, органи місцевого самоврядування мають можливість самостійно встановити граничні суми витрат, врахувавши Постанову № 333. Однак, це не обов’язково. У пункті 2 постанови КМУ від 04.02.2016 № 102 вказано, що це рекомендація. Якщо ОМС не затвердили граничні цифри щодо придбання комп’ютерної техніки, слід орієнтуватися на рішення сесії місцевої ради.

Відхиляємо учасника процедури закупівель без порушень ➤ Настанови експерта

Тендерна документація: на що звернути увагу

Потрібно обов’язково зазначити, яким чином постачальник буде підтверджувати якість товару документально.

Технічні вимоги

В Україні існує кілька технічних регламентів, що визначають вимоги до безпечності обладнання з метою захисту життя та здоров'я працівників, а саме:

  • Технічний регламент низьковольтного електричного обладнання, затверджений постановою № 1067;
  • Технічний регламент з електромагнітної сумісності обладнання, затверджений постановою № 1077;
  • Технічний регламент радіообладнання, затверджений постановою № 355.

Це важливо!

Насамперед перевірте техніку, на яку розповсюджується кожен із зазначених регламентів. В тендерній документації вкажіть вимогу, за якою постачальник має пред’явити декларацію про відповідність тому регламенту, що ви обрали.

Закупівля комп’ютерної техніки у 2021 році
НАТАЛІЯ ЗАЄЦЬ,консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук, Київ
Щоб правильно сформувати технічні вимоги у тендерній документації, потрібно знати закупівельне законодавство, розуміти, як і коли застосовувати технічні регламенти, хто проводить оцінку відповідності, які є вимоги щодо безпечності продуктів.

Чого робити не варто

Нагадаємо, що система обов’язкової сертифікації УкрСЕПРО у нашій країні вже не діє. Згідно з Законом України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» від 15.01.2015 № 124-VIII втратив чинність Декрет КМУ «Про стандартизацію і сертифікацію» від 10.05.1993 № 46–93.

Таким чином, державна сертифікація є добровільною. Цей момент потрібно враховувати при складанні вимог до тендерної документації. Адже частина 11 статті 26 Закону № 922 регламентує:

«Документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції/пропозиції та не вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі)».

Отже, замовник не має права вимагати сертифікати, які видають у межах державної системи сертифікації, а відсутність таких документів не може бути підставою для відхилення тендерної пропозиції.

Якщо ж постачальник за власним бажанням подав у тендерній пропозиції сертифікат відповідності, виданий після 1 січня 2018 року, можете його перевірити. Для цього зверніться до акредитованого органу з оцінки відповідності. Перелік таких органів розміщено на офіційному порталі Національного агентства з акредитації України.

⚡️ Яку інформацію оприлюднювати, якщо розірвали договір про закупівлю

logo