Чорний список АМКУ: що має знати замовник

9 квітня 2021
426
Середній бал: 5 із 5
експерт, адвокатка зі спорів з контролюючими органами, консультантка з закупівель

З’ясуймо, як перевірити, чи є учасник у чорному списку Антимонопольного комітету. Які варіанти дій замовника, що отримав тендерну пропозицію від учасника із заплямованою репутацією.


Антимонопольний комітет України (АМКУ) контролює дотримання економічної конкуренції всіма суб’єктами господарювання. Для цього проводяться різні заходи, приймаються документи та створюються реєстри, у т.ч. так званий «Чорний список АМКУ». Що це за список, та як він впливає на розгляд замовником тендерних пропозицій?

Національна сертифікація з публічних закупівель — 2021

Що таке «Чорний список АМКУ»

Відповідно до приписів п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (далі — Закон № 2210) антиконкурентними узгодженими діями визнаються, зокрема, узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.

Оскільки АМКУ має повноваження, у т.ч. щодо контролю за узгодженими діями, то саме цей орган вирішує, чи дійсно відбулися антиконкурентні узгоджені дії, що спотворили результат тендеру. На практиці основними ознаками таких узгоджених дій є:

  • відправлення тендерної пропозиції з однієї ІР адреси;
  • однакові працівники;
  • один з учасників є засновником другого;
  • однакові шрифти, розмір, скорочення, у документах, тощо.

Якщо орган АМКУ дійшов висновку, що такі неправомірні дії дійсно мали місце, то щодо кожного з суб’єктів господарювання приймається рішення про порушення ними п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2210. Органи АМКУ оприлюднюють рішення на офіційному вебсайті Антимонопольного комітету протягом 10 робочих днів з дня його прийняття (ч. 2 ст. 48 Закону № 2210). Такі рішення на сайті відображаються як «Зведені відомості щодо спотворення результатів торгів». Саме вони і є так званим «Чорним списком».

Важливо! Відповідно до приписів ч. 5 ст. 60 Закону № 2210 господарський суд може зупинити дію рішення органу АМКУ до вирішення справи по суті. І хоча на практиці клопотання про зупинення рішення органу АМКУ задовольняються нечасто, може статися, що на момент перевірки чорного списку учасника у ньому немає (адже суд зупинив рішення органу АМКУ). Однак, якщо суд не підтримає позовну заяву учасника, через деякий час він у списку з’явиться.

Як перевірити наявність учасника у чорному списку

Замовник може перевірити свого учасника на офіційному вебсайті  АМКУ. Втім, перевіряти доведеться файли у форматі Excel, де вказана низка суб’єктів господарювання, а не лише учасник замовника. Тож перевірка у такий спосіб потребує часу.

Швидше перевірити учасника можна у системі Prozorro. Для цього необхідно відкрити протокол розгляду тендерних пропозицій. Біля учасника із чорного списку відображатиметься напис: «Учасник знаходиться у зведених відомостях АМКУ».

Дії замовника, якщо учасник із чорного списку подав тендерну пропозицію

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Закону № 922 замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити його тендерну пропозицію або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у п.п. 2, 4, 5 ч. 2 ст. 40 цього Закону) в разі, якщо суб’єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене п. 4 ч. 2 ст. 6 п. 1 ст. 50 Закону № 2210 у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів.

Тож у більшості випадків замовник вимушений автоматично відхиляти тендерну пропозицію учасника з чорного списку. Винятки є. Але щоб мати право не відхиляти таку тендерну пропозицію, необхідно обґрунтувати, що конкретний випадок відповідає обставинам, описаним у п.п. 2, 4, 5 ч. 2 ст. 40 Закону № 922.

Відповідальність за невідхилення ТП та укладання договору з учасником із чорного списку

Згідно з ч.ч. 3-4 ст. 16414 КУпАП за невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до Закону № 922, до уповноваженої особи (члену тендерного комітету) застосовується штраф.

Чорний список АМКУ: що має знати замовник

⚡️ Відповідальність за порушення законодавства про закупівлі

Важливо! Адміністративне стягнення за вчинення зазначеного правопорушення може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Тож, якщо замовник мав відхилити тендерну пропозицію учасника 01.04.2019 та не зробив цього, вже 02.04.2021 його посадову особу не можна притягати до відповідальності.

Постанову про застосування штрафу приймає місцевий загальний суд на підставі протоколу, сформованого ДАСУ. Втім, Постанову суду першої інстанції можна оскаржити до апеляційного суду.

Одночасно, якщо замовник не відхилив тендерну пропозицію відповідно до приписів п.п. 2, 4, 5 ч. 2 ст. 40 Закону № 922, його не повинні притягати до відповідальності, адже Закон дозволяє приймати таку пропозицію.

Отже, замовник має перевіряти учасників, щодо внесення їх до чорного списку. За загальним правилом тендерну пропозицію учасника, що потрапив до такого списку, необхідно відхилити. Однак, у деяких випадках замовник не зобов’язаний автоматично відхиляти тендерну пропозицію такого учасника. А саме, якщо учасник володіє певним винятковим предметом закупівель.

logo