Закупівля електроенергії для гуртожитків на 2022 рік

24 листопада 2021
1027
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Щоб правильно закупити електричну енергію для гуртожитку, спочатку слід з’ясувати до якого типу споживача він належить. Що врахувати замовнику, щоб не помилитися при виборі універсальної послуги чи конкурентної закупівлі, роз’яснюємо у статті.

Гуртожитки — це місце, де постійно перебуває багато людей, тому воно має бути комфортним для проживання, у тому числі — бути забезпеченим електричною енергією. Мешканці гуртожитку сплачують за проживання, а гуртожиток, як окрема юридична особа, або його власник (балансоутримувач) повинні забезпечити постачання електричної енергії, тобто вчасно її закупити. Власниками гуртожитків, зокрема бувають університети, комунальні установи, підприємства та інші організації, що можуть бути замовниками у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон). Розглянемо, хто та як оплачує вартість такої електричної енергії, та як здійснювати закупівлю електроенергії для гуртожитку.

Пролонгація договору про закупівлю комунальних послуг: важливий аспект

Нагадаємо, що електрична енергія — це конкурентний товар, і замовники, у розумінні Закону про публічні закупівлі, повинні закуповувати його відповідно до порядку, передбаченого Законом.

Постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу. Це встановлено додатком 5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (Правила № 312).

При цьому Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон № 2019) для окремих споживачів передбачає право застосовувати універсальну послугу.

Нагадаємо, що універсальна послуга – це постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, встановлених відповідно до Закону № 2019, на всій території України (п. 93 ч. 1 ст. 1 Закону № 2019).

Як розрахувати очікувану вартість для закупівлі електричної енергії

Як розрахувати очікувану вартість для закупівлі електричної енергії

Побутовий споживач — це індивідуальний побутовий споживач або колективний побутовий споживач.

Малий непобутовий споживач — споживач, який не є побутовим споживачем і купує електричну енергію для власного споживання, електроустановки якого приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт.

Щоб зрозуміти, як гуртожитки повинні закуповувати електричну енергію, слід визначити, до якого типу споживача вони належать.

Індивідуальний побутовий споживач — це фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність.

Гуртожиток є юридичною особою, що надає послуги з оренди кімнат гуртожитку фізичним особам.

Якщо мешканець гуртожитку сплачує за електричну енергію в індивідуальному порядку, то він є індивідуальним побутовим споживачем. Але це можливо виключно, якщо він має право власності на житлове приміщення в гуртожитку і оплачує вартість використаної ним електричної енергії за окремими лічильниками. Тобто, щоб бути індивідуальним побутовим споживачем мешканець гуртожитку повинен викупити його кімнату та встановити окремий лічильник.

Закупівля електроенергії для гуртожитків на 2022 рік
ЯРОСЛАВА ДУБРОВА,консультант з публічних закупівель, Київ
З 10 листопада замовники, коли оприлюднюють звіт про виконання договору про закупівлю, у разі закупівлі товару мають зазначати в ЕСЗ інформацію про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції предмета закупівлі. Які головні вимоги? Як вносити інформацію? Де взяти інформацію за «старими» договорами?

Відповідно до Примірного положення про користування гуртожитками, затвердженого постановою КМУ від 20.06.2018 № 498 (далі — Положення №498), користування жилими приміщеннями в гуртожитках, що перебувають у власності у процесі реалізації прав та виконання обов’язків їх власників здійснюється відповідно до положень Цивільного кодексу України, законів України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та інших актів законодавства.

Згідно з п. 15 Положення № 498, особи, які проживають у гуртожитку на умовах договору найму (оренди), вносять плату за таке проживання відповідно до умов договору. Плата за проживання у гуртожитку включає, зокрема витрати на оплату житлово-комунальних послуг (послуги з управління гуртожитком, послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, постачання та розподілу природного газу, електричної енергії, послуги з поводження з побутовими відходами).

Отже, мешканці гуртожитку не сплачують індивідуально за електроенергію на пряму за договором з електропостачальником. Гуртожиток сплачує за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку, а його мешканці, як правило, сплачуючи за проживання, компенсують витрати на електричну енергію балансоутримувачу приміщення гуртожитку.

Колективний побутовий споживач – це юридична особа, створена шляхом об’єднання фізичних осіб — побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність.

Гуртожиток не є колективним побутовим споживачем, оскільки він не є об’єднанням фізичних осіб. Гуртожиток, як юридична особа, надає послуги з оренди приміщення у гуртожитку.

Таким чином, в залежності від того, хто є власником гуртожитку (балансоутримувачем) залежить вид закупівлі, що має бути застосована при закупівлі електричної енергії.

Стосовно малого непобутового споживача, то слід звернути увагу, що договірна потужність до 50 кВт визначається за кожною точкою приєднання, тому, якщо хоча б одна точка приєднання споживача становить або перевищує 50 кВт, він уже не буде малим непобутовим споживачем.

Секрети безперервного постачання електроенергії у 2022 році

Секрети безперервного постачання електроенергії у 2022 році

Тож можемо зробити висновок: якщо гуртожиток є окремою юридичною особою і замовником у розумінні Закону, то він може застосовувати універсальну послугу тільки, якщо він є малим непобутовим споживачем.

Якщо гуртожиток не є окремою юридичною особою, а є власністю, наприклад університету, то замовником закупівлі електричної енергії буде університет. Університет, своєю черною, не належить до категорії індивідуального та колективного побутового споживача і, як правило, має багато точок приєднання, що перевищують 50 кВт, а отже він не може застосовувати універсальну послугу.

Крім того, незалежно від категорії замовника, яким є гуртожиток чи його власник, слід ураховувати, що застосування універсальної послуги є правом, а не обов’язком замовника. За цих умов, якщо закупівлю електричної енергії для гуртожитку здійснює замовник у розумінні Закону, варто застосовувати конкурентний вид закупівлі.

logo