Перевірка довідки про несудимість: ключові аспекти для замовника

23 квітня 2021
82
Середній бал: 5 із 5
експерт, адвокатка зі спорів з контролюючими органами, консультантка з закупівель

Замовнику необхідно встановити, чи немає причин для відмови учаснику в участі на підставі пунктів 5 і 6 частини 1 статті 17 Закону № 922. З’ясуймо, в якій формі подають довідку про несудимість учасник і переможець, коли і як перевірити документ

 

У статті 17 Закону № 922 викладені підстави, за яких замовник відмовляє учаснику в участі в процедурі закупівлі та змушений відхилити тендерну пропозицію такого учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 ч. 2 ст. 40 цього Закону).  Зокрема, це п. 5 та п. 6 ч. 1 зазначеної норми, згідно з якими необхідно відмовити, коли:

  • фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку (п. 5 ч. 1 ст. 17 Закону № 922);
  • службова (посадова) особа учасника, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку (п. 6 ч. 1 ст. 17 Закону № 922).
При цьому йдеться про порушення, що вчинене з корисливих мотивів. Якщо йтиметься, наприклад, про порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами (ст. 286 КК),  або про  хуліганство (ст. 296 КК), то учасника можна допускати до участі у закупівлях.

Як обумовити у ТД спосіб підтвердження підстав за статтею 17

Довідка про несудимість учасника тендеру

Для того, щоб перевірити, чи дійсно учасник тендеру (його посадова особа) не має судимості, було впроваджено документ під назвою «Довідка про несудимість».

У ч. 3 ст. 17 Закону № 922 передбачено, зокрема, що учасник тендеру в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених, у т.ч. п.п. 5,6 ч. 1 цієї норми.

Тобто мова йде про підтвердження учасником, що у нього/у його посадових осіб відсутня непогашена судимість. Зверніть увагу, що учасник сам визначає спосіб такого підтвердження. Замовник лише перевіряє, чи дійсно учасник підтвердив відсутність цих підстав.

Зважайте також на роз’яснення Мінекономіки, що підтвердження таких підстав учасники можуть надавати у довільній формі (лист Мінекономіки від 03.06.2020 № 3304-04/34835-06).

Перевірка довідки про несудимість: ключові аспекти для замовника
НАТАЛІЯ ЗАЄЦЬ,консультант з публічних закупівель, канд. екон. наук, Київ
Замовник може відхилити тендерну пропозицію учасника лише з підстав, передбачених законом. Допоможемо не допустити помилок.

Довідка про несудимість переможця закупівлі

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 17 Закону № 922 спосіб документального підтвердження відсутності підстав, передбачених, зокрема п.п. 5,6 ч. 1 цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через ЕСЗ.

Тобто йдеться про електронний документ, але не обов’язково потрібна довідка про несудимість в електронному вигляді,  яку учасники можуть отримати на Урядовому порталі. Так, учасник може отримати таку довідку на папері, а потім перевести її в електронний формат. Головне, щоб форма наданої довідки відповідала приписам тендерної документації.

Щодо обов’язку замовника перевірити стан довідки про несудимість, то відповідальність за справжність документу несе саме учасник. Застереження! Останнім часом суди все більше використовують принцип «належної обачності». 

Тобто, якщо у замовника є можливість перевірити учасника, йому слід це зробити.      

Крім того, у ч. 15 ст. 29 Закону № 922 передбачено, що замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції. А у випадку отримання достовірної інформації про невідповідність переможця закупівлі вимогам кваліфікаційних критеріїв та підставам, що встановлені ч. 1 ст. 17  цього Закону, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника.

Тому замовникам варто використати спеціальний сервіс «Перевірка довідки про несудимість» на Урядовому порталі та перевірити свого переможця.

Отже, довідка про несудимість є важливим документом. Зокрема, Закон № 922 передбачає відхилення тендерної пропозиції за певні кримінальні порушення. 

logo