Інформація про кінцевого бенефіціарного власника у звітах COVID-19: для чого і як зазначати

12 травня 2021
47
Середній бал: 5 із 5

«Ковідні закупівлі» мають ряд особливостей, зокрема — вимогу оприлюднювати в електронній системі закупівель (ЕСЗ) відомості про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи. Де взяти таку інформацію, як і в які строки оприлюднити, дізнайтеся у статті.

Зразки документів для вас:


Підступний коронавірус зачепив усі сфери життєдіяльності суспільства. І боротьба з ним не терпить зволікань. Законодавством передбачено різноманітні заходи щодо запобігання виникненню та поширенню, локалізації та ліквідації спалахів, епідемій та пандемій COVID-19. Для оперативного їх здійснення з березня 2020 року виведено з-під дії Закону № 922 закупівлю необхідних товарів (лікарських, дезінфекційних засобів медобладнання тощо), а також певних робіт і послуг.

Вичерпний Перелік таких товарів робіт і послуг, а також Порядок їх закупівлі затверджено постановою КМУ від 20.03.20 р. № 225 (далі — Постанова № 225, Перелік, Порядок № 225).

Тож якщо предмет закупівлі входить до Переліку, для її здійснення достатньо лише укласти договір, не використовуючи ЕСЗ.

Інформація про кінцевого бенефіціарного власника у звітах COVID-19: для чого і як зазначати
ТЕТЯНА РУДЕНКО,адвокат, координаторка з моніторингу медичних закупівель Transparency International Ukraine
На скільки можна закуповувати? Що і як? Навіщо постійно перевіряти нормативно-правові акти? Як уникнути проблем із товарами, звільненими від оподаткування ПДВ? Які порушення можливі під час оприлюднення інформації? Як розрахувати потребу на 2021-й?

Чому треба зазначати інформацію про кінцевих бенефіціарів для закупівлі з COVID-19

Незважаючи на те що закупівля предметів, необхідних для протидії COVID-19, здійснюється поза ЕСЗ, замовник повинен оприлюднити в системі звіт про договір про таку закупівлю, сам договір з додатками та звіт про виконання цього договору.

Крім того, з 16.05.20 р. Порядок № 922 (абз. 5 п. 6) вимагає оприлюднення в ЕСЗ ще й відомості з ЄДР про кінцевого бенефіціарного власника юрособи, з якою замовник уклав договір про закупівлю. Зверніть увагу, що таку інформацію про бенефіціара замовник зазначає лише в разі, якщо предмет закупівлі стосується реалізації заходів з протидії COVID-19 (міститься в Переліку).

Оприлюднення зазначеної інформації, як і звітів щодо договору про закупівлю, входить до функцій посадової особи замовника, визначеної ним відповідальною за закупівлі (у Порядку її названо «уповноважена замовником особа»).

Отже, інформація про бенефіціарного власника оприлюднюється після проведення «антиковідної» закупівлі. Строки оприлюднення законодавством не обмежено, але замовник має зробити це до публікації звіту про виконання договору, адже потім уже буде пізно. У будь-якому разі зволікати не варто – ліпше оприлюдники зазначену інформацію одночасно зі звітом про укладений договір.

Алгоритм оприлюднення інформації про бенефіціара в ЕСЗ

Отримати відомості про бенефіціарних власників досить просто, оскільки доступ до ЄДР є відкритим. Тож замовнику не доведеться вимагати таку інформацію від постачальника. А щоб оприлюднити її в ЕСЗ, треба зробити лише декілька «кліків»:

1. Зайти на сайт ЄДР.

2. У полі пошуку ввести код ЄДРПОУ юрособи, з якою укладено договір про закупівлю, обравши перед цим опцію «Юридична особа».

3. Натиснути «Детальніше», щоб переглянути інформацію про кінцевих бенефіціарних власників юрособи.

4. Перейти в розділ «Кінцевий бенефіціарний власник (контролер) юридичної особи» і скопіювати потрібну інформацію;

5. Вставити скопійовану інформацію в поле «Примітки»/«Інформація про технічні та якісні характеристики товарів, робіт чи послуг» Звіту або завантажити її як окремий документ. Якщо кінцевого бенефіціарного власника немає,то це поле можна не заповнювати, але ліпше все-таки написати в ньому, що бенефіціар відсутній.

Завдяки таким діям в оприлюдненому звіті про договір про закупівлю відобразиться й інформація про кінцевих бенефіціарних власників юрособи.

Отже, виконати вимоги абзацу п’ятого п. 6 Порядку, затвердженого Постановою № 225 зовсім не складно. А розібратися з правилами роботи в ЕСЗ допоможе курс «Як почати працювати в електронній системі закупівель. Експрес-курс із закупівель до 50 тисяч».

logo