Уповноважена особа не може працювати або йде у відпустку: хто проводить закупівлі

6 травня 2022
830
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Уповноважена особа зібралась на відпочинок, а закупівля ще не завершена? Про такий розвиток подій замовник має потурбуватись заздалегідь. Дізнайтеся зараз також, чи може УО у воєнний час піти у відпустку. Пояснимо обмеження та додаткові можливості, що визначає законодавство для відпусток під час війни.


Уповноважена особа замовника відповідає за проведення спрощених закупівель та процедур закупівель. Вона має доступ до електронного кабінету замовника, де зареєстровані її дані. При цьому в кожній закупівлі оголошеній нею буде зазначено, що саме ця уповноважена особа є відповідальною.

Відповідно до Закону про публічні закупівлі уповноважена особа (особи) — це службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).

Відпустка УО в умовах воєнного стану: коли можна йти та на скільки

Нагадаємо, що призначити УО замовник може одним трьох способів, тобто шляхом:

  1. покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством;
  2. введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов’язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб);
  3. укладення трудової угоди (контракту) згідно із законодавством.

Будь-який із цих способів перетинається із вимогами Кодексу законів про працю ( далі — КЗпП). Саме КЗпП передбачає, що громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи, надаються щорічні (основна та додаткові) відпустки із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати.

Отже, уповноважена особа має право піти у відпустку. Добре, якщо на період свого відпочинку вона не матиме розпочатих закупівель. Але що робити, коли це не так?

Замовнику варто потурбуватися про її заміщення.

Заміна уповноваженої особи під час відпустки

Закон передбачає, що замовник має право призначити декілька уповноважених осіб, за умови що кожна з таких осіб буде відповідальною за організацію та проведення конкретних процедур закупівель/спрощених закупівель.

У разі визначення кількох уповноважених осіб розмежування їх повноважень та обов’язків визначається рішенням замовника.

Водночас, Закон № 922 не визначає порядок заміщення Уповноважених осіб. Порядок роботи уповноваженої особи має бути затверджено положенням про її роботу. Примірне положення про уповноважену особу затверджується Уповноваженим органом.

Зважайте, що це лише примірне положення. Тобто замовник може додатково передбачити у ньому необхідні для роботи УО положення, зокрема, порядок її заміщення.

За будь-яких обставин, питання заміщення уповноваженої особи варто закріпити розпорядчим рішенням замовника.

Увага! Функції уповноваженої особи може виконувати тільки інша уповноважена особа, у зв’язку із тим, що  Закон № 922 передбачає можливість проведення закупівель виключно уповноваженими особами.

Уповноважена особа не може працювати або йде у відпустку: хто проводить закупівлі

Хочу знати

Варто враховувати, що уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених Законом, підтверджує рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу шляхом проходження безкоштовного тестування. Порядок організації тестування УО визначається Уповноваженим органом.

Таке тестування обов’язкове для проходження  вже з 2022 року.

Важливо! Уповноважена особа, що заміщуватиме у 2022 році також матиме пройти відповідне тестування. Це важливо враховувати, за умови, коли уповноважена особа призначається саме через те, що основна УО йде у відпустку. На практиці наразі в багатьох організаціях працює тільки одна уповноважена особа.

Рішення замовника, що визначає уповноважену особу, яка заміщуватиме іншу, повинно чітко визначати період такого заміщення. А також може містити окремі умови, такі як:

  • надання доступу до вже оголошених закупівель в електронному кабінеті замовника,
  • передання документів та інформації.

Уповноважена особа після внесення інформації в електронні поля, накладає КЕП. Тому при переданні закупівель, що проводяться, важливо окреслити право накладати КЕП іншою особою, що заміщуватиме.

Підписання пропозиції КЕП: вимагати чи ні?

Уповноважена особа йде у відпустку: хто проводить закупівліНе потрібно накладати КЕП особи, що перебуває у відпустці, навіть якщо вона пропонує чи погоджується надати його. Адже відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги» КЕП прирівнюється до власноручного підпису. 

Уповноважена особа несе відповідальність за дії вчинені нею в ході проведення закупівлі, тому важливо документально оформити передання повноважень особи, що йде у відпустку. Адже, у разі допущення порушень відповідальність за них нестиме саме та уповноважена особа, на яку було покладено виконання відповідних функцій у період заміщення.

logo