Очікувана вартість предмета закупівлі

19 січня 2021
1392
Середній бал: 5 із 5

Інформація про розмір бюджетного призначення та/або очікувану вартість предмета закупівлі обов’язково має бути відображена у річному плані закупівель замовника на основі актуальних даних. Але вона може змінюватись. Коли і як розрахувати очікувану вартість пояснимо на прикладах з формулами.

 

На етапі планування закупівель кожному Замовнику необхідно аналізувати ринок для визначення очікуваної вартості предмету закупівлі. Це пов’язано з необхідністю визначення самостійно Замовником очікуваної вартості предмета закупівлі. При цьому враховується специфіка цього предмета з дотриманням закріплених принципів відповідно до ст. 5 Закону «Про здійснення публічних закупівель».

Що таке очікувана вартість?   

Очікувана вартість закупівлі — це розрахункова вартість предмета закупівлі на конкретних умовах поставки із зазначенням інформації про включення чи не включення до очікуваної вартості податку на додану вартість (ПДВ) та інших податків і зборів.

☝️ Як описати технічні характеристики предмета закупівлі: ґайд для закупівельника

Очікувана вартість предмета закупівлі відображається в річному плані закупівель. Адже цінова політика може змінитись, якщо замовник формує і затверджує річний план закупівель на початку року, а процедури закупівель проводить у середині чи наприкінці року. Законодавчо передбачено можливість для замовників вносити зміни до річного плану закупівель. Тож за потреби замовник може скоригувати очікувану вартість запланованої закупівлі.

Очікувана вартість закупівлі оголошення змінюється. На етапі оголошення процедури закупівлі, Замовник вимушений проводити повторний аналіз очікуваної вартості предмета закупівлі. Насамперед для того, аби запланована процедура пройшла ефективно.

В подальшому за прийняття рішення щодо змін істотних умов договору, а саме зміна ціни за одиницю товару не більше ніж на 10%, відповідає замовник. Тобто він повинен вивчати і аналізувати ринок. І все це в обмежені терміни, в умовах доволі нестабільного сьогоднішнього ринку.

Ризики визначення очікуваної вартості

На практиці існує два вида ризиків:

  1. занижена очікувана вартість — призводить до відсутності учасників;
  2. завищена очікувана вартість — призводить до відсутності реальної економії за результатами закупівлі.

Алгоритм визначення очікуваної вартості закупівлі

Правильно визначена очікувана вартість забезпечить в:

  • зацікавлених потенційних учасниках
  • стимулюванні конкуренції;
  • ефективному закупівельному процесі.

Розглянемо алгоритм дій визначення очікуваної вартості предмета закупівлі:

  1. Визначення в потреби в товарах, роботах, послугах, що планується закуповувати.
  2. Визначення характеристик предмета закупівлі (опис товару із зазначенням всіх технічних та якісних характеристик, які можуть впливати на ціну (при необхідності погодити з фахівцями, які відповідають за якість продукції)
  3. Аналіз пропозицій ринку (при закупівлях з використанням уніфікованих профілів товару, вибрати необхідний профіль з необхідними уніфікованими технічними характеристиками)
  4. Визначення умов до вимог  поставки та оплати.
  5. Розрахунок очікуваної вартості окремого предмета закупівлі.

ВИСНОВКИ:

1. Для аналізу ринку запитуйте потрібну інформацію та рекомендації у потенційних учасників. Не порушуйте принципів закупівель та не створюйте дискримінаційних умов для тих учасників, які не були задіяні в консультаціях. Звертаючись до потенційних постачальників, наголошуйте, що за такими зверненнями, консультаціями чи запитами у вас не виникнуть зобов’язання надати перевагу тому учаснику ринку, який на них відповість.

2. Не застосовуйте розрахунку очікуваної вартості задля зниження конкуренції. Якщо очікувана вартість закупівлі значно занижена і це спричинило відсутність учасників у конкурентних процедурах закупівель, не треба збільшувати очікувану вартість у переговорній процедурі закупівлі, що є неконкурентною. Адже якби таке збільшення відбулося під час оголошення конкурентної процедури, ймовірно, учасники на неї завітали б.

3. Уникайте на етапі формування річного плану закупівель ситуації, коли реальна потреба у закупівлі не відповідає виділеним на неї коштам. Для цього ще на етапі підготовки до складання бюджетних запитів правильно враховуйте умови визначення очікуваної вартості. Адже саме на цьому етапі бюджетні установи фактично визначають та обґрунтовують потреби у закупівлі товарів, робіт або послуг та необхідний обсяг видатків на наступний рік.

logo