Фахівець з публічних закупівель 2022: вимоги і професійні стандарти

29 липня 2022
2538
Середній бал: 5 із 5

Хто є ідеальним фахівцем з публічних закупівель для замовника? Що прописано у Професійному стандарті, Класифікаторі і, які вимоги встановлюють роботодавці? Дізнайтеся, щоб, за потреби, підтягнути деякі навички, мати професійну перевагу на ринку праці та самовдосконалитись.

Фахівець з публічних закупівель 2022:  вимоги і професійні стандарти

❤️ ХОЧУ СЕРТИФІКАТ ❤️

Фахівець з публічних закупівель: професійний стандарт 

Кожен замовник прагне провести закупівлю якнайскоріше та без проблем із контролюючими органами. Бездоганну закупівлю здійснює фахівець з публічних закупівель, адже він має всі необхідні знання, навики та якості, що передбачені професійним стандартом. 

Як і для чого був створений Професійний стандарт

За своєю суттю професійний стандарт є кодифікацією вимог до фахівця, що проводитиме публічні закупівлі. Тобто це нормативний документ, в якому систематизовано вимоги до особи, що проводитиме закупівлі: 

  • які мають бути навички,
  • якими знаннями має володіти така особа, тощо.

Для проведення закупівель замовники створювали (до 2022 року) тендерні комітети, членами яких є не менше 5 працівників замовника. Це спричинює певні додаткові витрати:

  • часу – для членів комітету (потрібно виконувати не лише свої посадові обов’язки, але й додаткові);
  • грошей – для замовника. Адже, щоб стимулювати працівника виконувати додаткову роботу треба його стимулювати матеріально.

Крім того, оскільки законодавство постійно змінюється, потрібно проводити підвищення кваліфікації працівників, що також потребує певних матеріальних витрат з боку замовника.

За таких обставин, з’явилася необхідність вдосконалити законодавство, провести деякі нововведення, наслідком чого стало схвалення КМ України розпорядження від 24.02.16р. № 175-р.

Згодом було розроблено та затверджено Професійний стандарт, який, як було сказано вище, повинен закріпити визнання Державою того факту, що замовник може залучити до проведення закупівлі лише одну особу, але таку, що є фахівцем, має відповідні навички, та основною функцією якої буде проведення закупівель.

 Фахівець з публічних закупівель 2022:  вимоги і професійні стандарти

До експертного пояснення ☑️

Тобто інші працівники не відволікатимуться на здійснення непритаманних їм функцій, а фахівець уникатиме помилок, характерних для початківців у закупівлях.

Щоб полегшити діяльність замовників Мінсоцполітики наказом від 18.02.2019 р. за № 234 (далі – Наказ № 234) було затверджено професійний стандарт «Фахівець з публічних закупівель». Тож обираючи особу на посаду фахівця з публічних закупівель, замовники мали б керуватися цим Наказом № 234.

Втім, є один важливий нюанс!  Відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992 р. № 493/92 (далі – Указ № 493/92) з 01.01.1993 р. нормативно-правові акти, які видаються, зокрема, міністерствами і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації. 

У п. 2 Указу № 493/92 передбачено, що органом державної реєстрації нормативно-правових актів міністерств є Міністерство юстиції України.

Тобто, якщо такий наказ (як і наказ № 234) не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, то його приписи мають виключно рекомендаційний характер і він не є нормативно-правовим актом в розумінні ст. 117 Конституції України

З наведеного вбачається, що замовник може висувати свої вимоги до фахівця з публічних закупівель. 

Втім, варто пам’ятати, що Професійний стандарт розроблений експертами, тож враховуючи специфіку діяльності замовника, все ж варто дотримуватися  приписів такого стандарту, хоча певні відхилення від його приписів не мають нести додаткової відповідальності для замовника. 

Вимоги до фахівеця з публічних закупівель

Якщо проаналізувати приписи Професійного стандарту та Закону № 922, можна дійти висновку, що до фахівця треба висувати такі вимоги:

     - він повинен мати вищу освіту, бажано юридичну, або економічну, але – не обов’язково. Наприклад, для закупівель продуктів харчування (школа, лікарня) більше підійде дієтолог, який добре знає процес закупівель;

     - особа повинна не рідше ніж 1 раз на три роки підвищувати кваліфікацію, у т.ч. щодо змін у законодавстві. В ідеалі – фахівець буде сам слідкувати за змінами у законодавстві;

      - знає відповідні Закони (кодекси) в їхній чинній редакції;

      - має комунікативні якості. Важливим моментом є вміння пояснити свою позицію під час закупівель/перевірок контролюючим органам. Тобто фахівець завжди, оголошуючи закупівлю, відхиляючи учасника тощо, повинен мати вже наперед заготовлене письмове пояснення, чому він вчинив ту, чи іншу дію, чи бездіяльність;

      - вміє вести ділові переговори. Вимога схожа на попередню, але з уточненням, що фахівець повинен вміти наполягти на умовах договору, вигідніших саме для замовника;

       - знати та застосовувати комп’ютерні та інформаційні технології. З фахівцем, який не вміє користуватися Інтернетом, відкривати файли в PDF, або формувати оголошення та завантажувати їх в систему, замовнику буде працювати непросто;

      - фахівець повинен дотримуватися елементарної етики та моральних принципів. Цей нюанс перевірити важко, втім з плином часу, можна виявити певні тенденції в поведінці;

  - здатність працювати з великим обсягом даних. Ця вимога пов’язана із тим, що здійснення закупівель потребує оброблення великого обсягу інформації;

    - мати аналітичні здібності. Так, проведення закупівель пов’язано із необхідністю аналізу, як майбутніх закупівель (потреби, їх обсяг, вид предмету тощо), так і формування певних кваліфікаційних критеріїв. Наприклад, якщо фахівець неправильно визначить наявність матеріально-технічної бази в учасника, то у замовника можуть виникнути проблеми.

Фахівець з публічних закупівель: Класифікатор

Такого фахівця віднесено до класу – професіоналів. Тобто така особа повинна мати повну вищу освіту.

Тож назва професії у Класифікаторі –  «Фахівець з публічних закупівель», а її код – 2419.2. 

Тобто це вже буде нова штатна одиниця, яка буде зосереджена на здійсненні закупівель, і не відволікатиметься на формування нового трудового договору, ведення бухгалтерського обліку тощо.

Втім, роботу фахівця може виконувати сумісник (як зовнішній, так і внутрішній). При цьому замовнику слід детально сформулювати посадову інструкцію фахівця з публічних закупівель.

Професійні якості фахівця з публічних закупівель, затребувані на ринку праці

Вважається, що найкращими фахівцями є юристи, адже вони розуміються на законодавстві, його тлумаченні, або економісти, які можуть прорахувати кошториси, тощо. 

Втім, хоча Професійний стандарт доволі детально описав основні вимоги до фахівця, завжди потрібно враховувати, що кожний замовник має певні особливості, про які слід пам’ятати.

Наприклад, якщо передбачаються закупівлі вартість яких перевищує: для товарів і послуг - 133 тисячам євро; для робіт - 5 150 тисячам євро, тоді варто вимагати від фахівця знання ділової англійської мови.

А замовника, який надає послуги з перевезень, найбільше влаштує особа, яка знається на техніці,  необхідних деталях, щоб відремонтувати авто, або на характеристиках пального, тощо.

В той же час, загальними для всіх замовників є такі якості фахівця:

     - стресостійкість. Тобто фахівець завжди якісно виконує свої функції та не звільніться зненацька від постійного стресу;

      - вміння вчитися новому та вчасно реагувати на зміни в законодавстві;

      - аналітичні здібності та вміння відстояти свою позицію перед контролюючими органами або судом;

      - уважність до деталей. У випадку, коли фахівець неточно сформулював вимоги закупівлі або зробив описку, це може, щонайменше, уповільнити процес закупівлі. Тому одна з бажаних якостей фахівця – максимальна уважність.

Щодо якості, яку доволі часто шукають замовники – досвід здійснення закупівель, щонайменше – 1 рік. З одного боку, ця вимога виглядає логічною, з іншого – замовники можуть упустити відмінного фахівця, який, як то кажуть - «вчиться злету». Тож в даному випадку варто надавати перевагу фахівцю, що має аналітичне мислення та здатен самовдосконалюватися.

Отже, Професійний стандарт окреслив основні вимоги до фахівця з публічних закупівель. Втім, кожний замовник може сам визначати, які саме якості він хотів би бачити у свого фахівця. Якщо ви прагнете до самовдосконалення, професійного росту та бажаєте бути затребуваним фахівцем, підвищуйте свою кваліфікацію на курсах з публічних закупівель від Вищої школи Закупівельника.

Фахівець з публічних закупівель 2022:  вимоги і професійні стандарти

Обирайте курс за телефоном ⭐️ 0 800 21 12 20 ⭐️

logo