Електронна тендерна документація — вимоги 2021

24 грудня 2020
1806
Середній бал: 5 із 5

Яких змін зазнали вимоги до оформлення тендерної документації в частині електронізації? Як працює система електронної тендерної документації? Які критерії та як вносяться зміни?

З 03 грудня 2020 року електронна система закупівель (далі — ЕСЗ) Прозорро перейшла на формат електронної тендерної документації. В планах поступове переведення усіх тендерних вимог до учасників в електронний формат. А наразі електронізації зазнала стаття 17 Закону 922 «Про публічні закупівлі». В Законі зазначено, що тендерна документація оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів. Зразу зауважимо, що даний функціонал буде доступний тільки для закупівель, що розпочаті після 03 грудня 2020 року.    

Тендерна документація: зразок 2021

Яких типів процедур закупівель стосується введення електронної тендерної документації

Це стосується наступних типів процедур:

 • відкриті торги;
 • відкриті торги з публікацією англійською мовою;
 • конкурентний діалог 1-ий етап та 2-ий етап;
 • конкурентний діалог з публікацією англійською мовою 1-ий етап та 2-ий етап;
 • відкриті торги для закупівлі енергосервісу (esco);
 • укладання рамкової угоди.

В чому суть перевірки відповідності учасника згідно ст.17 Закону 922

В ч.1 ст.17 Закону 922 є 13 критеріїв.

Якщо учасник не відповідає хоча б одному зних — його пропозиція підлягає відхиленню. Замовник сам повинен перевірити відповідність учасника більшості з цих критерії використовуючи відкриті реєстри.

Учасник під час подання своєї пропозиції самостійно повинен підтвердити, що він:

 • як фізична або посадова особа не був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку (п. 5-6, ч.1, ст. 17);
 • не притягувався до відповідальності  за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми (п. 12, ч.1, ст. 17);
 • не має заборгованості із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення
 • такої заборгованості (п. 13, ч.1, ст. 17).

Електронна тендерна документація — нові вимоги діють з грудня 2020
ОЛЕГ КУШНІР,засновник «Агентства «Консалт», тренер-практик з питань державних закупівель
У тендерній документації замовник задає тон закупівлі. Як скласти цю інструкцію, щоб тендер закінчився укладенням договору?

Закон 922 не містить вказівок щодо способу підтвердження вищевказаної інформації. Більшість замовників просили завантажити довідку в довільній формі, у якій учасник гарантує відсутність підстав для відхилення по статті 17 Закону. Відтепер таке підтвердження потрібно робити шляхом заповнення електронних полів під час подачі пропозиції до закупівлі.

Замовники зазначатимуть у полях ЕСЗ підстави для відмови в участі у закупівлі в електронному вигляді (ст. 17 Закону). Постачальники одразу ж в ЕСЗ надаватимуть інформацію про відповідність. У зв’язку з реалізацією електронних полів, Замовнику необхідно переглянути шаблон тендерної документації та, за потреби, редагувати частину про підтвердження учасниками відсутності підстав по статті 17 Закону 922. А саме вказати для учасників, що вони подаючи свою тендерну пропозицію, підтверджують відсутність підстав, передбачених частиною першою статті 17 Закону шляхом заповнення відповідної інформації в електронній системі закупівель та/або завантаження відповідних документів у разі встановлення такої вимоги.  

Як працює система електронної тендерної документації

Електронна тендерна документація передбачає електронні поля, що має заповнити замовник для того щоб потім учасник міг підтвердити чи спростувати наявність підстав щодо його відхилення. В цих полях замовник обирає форму подачі підтвердження.

Електронні поля, що почали функціонувати містять 9 критеріїв (в них входять 13 підстав для відхилення тендерної пропозиції відповідно до ч.1 ст. 17 Закону 922), а також поле “Мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції”:

 1. Вчинення злочинів, учинених з корисливих мотивів
 2. Вчинення економічних правопорушень
 3. Вчинення корупційних правопорушень
 4. Вчинення правопорушень, пов’язаних з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми
 5. Заборгованість зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів)
 6. Порушення справ про банкрутство
 7. Виявлення факту зв’язку учасника з іншими учасниками процедури або замовником
 8. Виявлення факту наміру впливу на прийняття рішення замовника
 9. Наявність інших підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі

Інформація для заповнення в електронних полях розділена з огляду на форму діяльності учасника. Тобто кожен критерій має одну або декілька групп.  Наприклад , в статті 17 Закону 922 щодо правопорушень з корисливих мотивів є два пункти: 

 • п. 5 – коли правопорушення здійснила фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі; 
 • п. 6 – коли правопорушення здійснила службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію.

Тому поле «Вчинення злочинів, учинених з корисливих мотивів» передбачає спочатку інформацію для першого варіанту– для фізичної особи, а далі для другого — для службової.

Кожен критерій містить назву вимоги та опис групи вимог. Тут міститься інформація про один або декілька випадків для відхилення тендерної пропозиції відповідно до ч.1 ст. 17 ЗУ “Про публічні закупівлі” (далі – стаття 17).  Наприклад, пп. 5 та 6 Закону 922 в статті 17 є дві підстави для відхилення при правопорушеннях вчинених з корисливих мотивів. Тому критерій має узагальнену назву вимоги “Вчинення злочинів, учинених з корисливих мотивів”, а в полі “опис” вже приведений повний текст відповідно до Закону. 

Замовнику просто необхідно встановити спосіб підтвердження поля. Самі поля не підлягають редагуванню і замовнику нічого не потрібно туди вносити. Згідно ст. 17 Закону в полях для заповнення, передбачена інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських

формувань, інформація щодо антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми та про санкції у вигляді заборони на здійснення в учасника публічних закупівель включені до електронного поля «Наявність інших підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі».

В системі електронної тендерної документації не реалізовано електронне поле стосовно вимоги щодо не виконання учасником зобов’язань за раніше укладеним договором про закупівлю з цим самим замовником, що передбачена ч. 2 ст. 17 Закону.

Як вносити інформацію по критеріям в електронну тендерну документацію

Закон вимагає від учасника  під час подання пропозиції до закупівлі обов’язково підтвердити відсутність підстав для відхилення по 3 критеріях. Наступні електронні поля замовник при створенні закупівлі може залишити без змін. Але на практиці реалізована можливість підтвердження учасником відсутності підстав для відхилення по всім пунктам.

Зробити це можна в електронному форматі одним із трьох способів вказаних в Таблиці 1.

1. поставити позначки

у відповідних полях:

 

Не потрібно нічого робити в блоці “Електронна

тендерна документація” (виключення: наявність

антикорупційної програми)

 

2. заповнити

електронне поле

текстом, який

вимагає замовник:

 

В кінці кожної групи є

кнопка “Додати спосіб

підтвердження”

Натиснувши на кнопку

замовнику потрібно

заповнити три поля.

Перші два

необов’язкові

(інформаційні), а саме:

Назва способу

підтвердження

– вказати коротко

інформацію щодо

способу підтвердження

(наприклад – “Довідка

про несудимість”)

Опис способу

підтвердження

– детально

описати, яку саме

інформацію ви

вимагаєте від

постачальника, в якому

форматі і т.д.

 

Заповнюємо обов’язкове

поле Форма подачі

підтвердження, а саме: з

випадаючого списку

необхідно обрати “Заява.

Тобто постачальник для

підтвердження інформації,

зазначеної у даному полі,

повинен буде заповнити

текстове поле.

 

3. завантажити

документ

(наприклад, довідку

або заяву у довільній

формі):

 

Заповнюємо

обов’язкове поле Форма

подачі підтвердження, а

саме: з випадаючого списку

необхідно обрати “Документ”

Тобто постачальник для

підтвердження інформації,

зазначеної у даному полі,

повинен буде прикріпити

файл (у форматі pdf, doc

та інше). 

 

По кожній вимозі у критерії ви маєте можливість додати максимум 2 способи підтвердження (документ та заява). Чи вибрати тільки один (або документ або заява).

Наприклад, ви можете зазначити інформацію щодо завантаження довідки про несудимість, обравши Форму подачі підтвердження — “Документ”. Потім ще раз натиснувши кнопку “Додати спосіб підтвердження” встановити ще одну вимогу з типом “Заява”. Стане у пригоді стаття "Перевірка довідки про несудимість: ключові аспекти для замовника".

Таким чином постачальнику в одному полі потрібно буде завантажити документ, а в іншому — написати запитуваний замовником текст. За власним бажанням, замовник також може додати будь-який документ (наприклад, зразок довідки, яку повинен завантажити постачальник).

Документи, які завантажуються в цьому блоці, будуть відображатися в загальному блоці “Документація до закупівлі”. У разі, помилкового завантаження документа, видалити його потрібно саме з загального блоку.

УВАГА!

Після опублікування закупівлі, не має можливості її відредагувати та вносити зміни в електронну тендерну документацію.

Особливість заповнення деяких електронних полів:

1. Заборгованість зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів)

Критерій має дві групи вимог:

 • Учасник підтверджує, що він не має заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів)
 • Учасник підтверджує, що він має заборгованість зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів)
 • У другому випадку, навіть якщо замовник не буде редагувати цей  критерій, учасник повинен буде обов’язково заповнити наступні поля:
 • Сума існуючої заборгованості;
 • Характер існуючої заборгованості;
 • Причина виникнення існуючої заборгованості;
 • Та погодитись з пунктом “Учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника”.
Електронна тендерна документація — нові вимоги діють з грудня 2020

ДИВИТИСЬ ЗАПИС

Замовник може додатково встановити спосіб підтвердження до кожного з вищезазначених пунктів. Для цього в полі «Опис способу підтвердження» прописують, які саме дані необхідні (лист у довільній формі, вибираючи форму подачі підтвердження “Документ”, з поясненням причини виникнення існуючої заборгованості).

2. Наявність інших підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі

Критерій має три підстави, передбачені ст.17. Закону 922:

 1. Інформація щодо Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
 2. Інформації про юридичну особу, щодо антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми;
 3. Інформація про застосування санкції у вигляді заборони на здійснення в учасника публічних закупівель.

Ці електронні поля відрізняються тим, що їх можна видалити.

Розглянемо наприкладі 2-гої групи, яка називається “Юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), має антикорупційну програму чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень (у тому числі за лотом)”.

Державний замовник має вимагати від постачальника наявність антикорупційної програми, у випадку я кщо сума предмету закупівлі дорівнює або перевищує 20 мільйонів гривень (у тому числі за лотом). Отже спосіб підтвердження по цій вимозі додається, якщо оголошена закупівля на суму що дорівнює або перевищує 20 мільйонів гривень (у тому числі за лотом).

А якщо менше — необхідно цю вимогу видалити. Але необхідно враховувати , що після видалення повернути вимогу буде неможливо, навіть якщо закупівля ще не була оголошена. Тож якщо випадково її видалили, потрібно перезавантажити сторінку і почати процес публікації закупівлі спочатку. 

3. Також слід відміти такі поля як «Виявлення факту наміру впливу на прийняття рішення замовника» та «Виявлення факту зв'язку учасника з іншими учасниками процедури або замовником». Відповідно до Закону замовник не може їх вимагати для підтвердження учасником. Тому в цих полях у рядку «Хто підтверджує» зазначено самого замовника.

4. Мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції 

Вся інформація вказується автоматично. Нічого вносити не потрібно. 

Як вносяться зміни в блок «Електронна тендерна документація»

Змінювати електронні поля можливо лише якщо закупівля знаходиться в статусі “Прийом пропозицій”

При цьому, редагувати можна не усі поля “Прийом пропозицій”, а тільки:

 • Назва способу підтвердження
 • Опис способу підтвердження
 • Форма подачі підтвердження (документ або заява)
 • Попередньо завантажений до закупівлі документ.

Якщо до вимоги замовником  було завантажено документ, то його можна замінити. Якщо документа не було, то його можна додати.

Внесення таких змін автоматично переводить пропозиції учасників, подані до моменту зміни, в стан “Потребує підтвердження”.  Тобто постачальник  має зайти в систему, перевірити змінену інформацію і підтвердити дійсність своєї пропозиції, оновити її чи відкликати.

Після заповнення блоку «Електронна тендерна документація», можна переходити до блоку «Товари, роботи чи послуги».

Електронна тендерна документація — нові вимоги діють з грудня 2020
АННА КОСТИРЄВА,фахівець із розвитку та супроводу замовників проєкту «Держзакупівлі.Онлайн»
Замовник має надати учаснику можливість виправити протягом 24 годин невідповідності в тендерній пропозиції. Як це зробити правильно?

logo