Як надавати роз'яснення на звернення учасників

28 липня 2022
121
Середній бал: 5 із 5

Вчасно не відповідати на запити учасників небезпечно. Тут вам і штраф, і призупинення закупівлі. Як уникнути зайвого головного болю, підкажуть експерти.

Як надавати роз'яснення на звернення учасників

❤️ ХОЧУ СЕРТИФІКАТ ❤️

У Законі про публічні закупівлі передбачено декілька форм звернення учасників до замовника.

Пам’ятайте, що фізична або юрособа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції (далі ТП) звернутися через електронну систему закупівель задля:

 1.  роз’ясненнями щодо тендерної документації (ТД);
 2.  вимоги усунути порушення під час проведення тендера (ч. 1 ст. 24 Закону № 922).

Яка принципова різниця у цих двох випадках?

Обидва види звернень автоматично оприлюднюються в ЕСЗ. При цьому замовник не бачить, хто саме звернувся до нього.

Отже, в період звернень, пояснення може вимагати хто завгодно, навіть той, хто надалі не подаватиме ТП на участь у цьому тендері.

Оприлюднювати роз’яснення до ТД слід у машинозчитувальному форматі. Такий формат передбачає, що після вивантаження інформації на сайт її можна обробляти. Тобто легко ідентифікувати, розпізнавати, перетворювати та отримувати конкретні дані без участі людини.

Якщо після звернення учасника вам необхідно внести зміни до ТД, маєте право зробити це протягом тих самих строків, що й для надання відповіді учаснику. Зверніть увагу, що це стосується тільки випадку, коли зміни до ТД вносяться з огляду на звернення учасника. Тобто фактично це буде відповідь на нього. Маєте прийняти та оприлюднити у строки, які б дали змогу не порушити строків для надання відповіді учаснику.

Чому важливо надати роз'яснення вчасно?

Перший камінь, об який доведеться спіткнутися через несвоєчасне надання роз’яснення щодо змісту ТД, — затримка закупівлі. Тобто у разі такого порушення електронна система автоматично призупинить перебіг тендеру. Підстава — абз. 3 ч. 2 ст. 24 Закону № 922.

Крім того, за несвоєчасне надання або ненадання роз’яснень щодо змісту ТД Кодекс України про адміністративні правопорушення (абз. 1 ст. 164-14) передбачає накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі 100 нмдг, у 2021 році це — 1700 грн.

Якщо ж ви вноситимете зміни до ТД з інших підстав, а саме:

 •  з власної ініціативи

або

 • щоб усунути порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладені у висновку органу держфінконтролю,

або

 • на підставі рішення органу оскарження,

строк для подання ТП необхідно продовжити в ЕСЗ так, щоб з моменту внесення змін до ТД до закінчення кінцевого строку подання ТП залишалося не менше 7 днів.

Зауважте, що у Законі № 922 чітко зазначено:

«зміни, які замовник вносить до тендерної документації, він розміщує та відображає в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції тендерної документації додатково до початкової редакції. А разом із змінами до тендерної документації в окремому документі він оприлюднює перелік змін, які вносить» (ч. 2 ст. 24 Закону № 922).

Тож, зважайте на потреби та можливості учасників. Якщо необхідно, вчасно надавайте відповіді на їхні звернення. Сміливо користуйтеся можливістю внести зміни до ТД, аби уникнути порушень та дискримінації. Ми переконані, що такий підхід забезпечить якісний результат закупівлі.

Як надавати роз'яснення на звернення учасників

До експертної статті ☑️

А ще ми переконані, що успіху у закупівлях можна досягнути наполегливою працею, критичним мисленням та раціональним розподілом свого часу. Знаємо, як наразі важливо для вас, встигнути все:

 • бути успішним на роботі,
 • провести час з близькими та друзями,
 • побути наодинці із собою.

Команда MCFR: Держзакупівлі не може зробити за вас усе. Але ми знаємо, як:

 • зекономити від 2 годин часу на добу під час навчання з публічних закупівель,
 • отримати ґрунтовні знання та сертифікат підвищення кваліфікації,
 • стати впевненішим та успішнішим вже сьогодні.

Активуйте подарунковий доступ до будь-якого курсу з публічних закупівель у Вищій школі Закупівельника та переконайтеся, що якісне дистанційне навчання — це реальність.

До речі, основою для цієї статті став фрагмент уроку з курсу «Національна сертифікація з публічних закупівель — 2022».

Повний перелік курсів

Як надавати роз'яснення на звернення учасників

Хочу стати найкращим фахівцем

logo