Як укладати додаткову угоду на зміну ціни електроенергії

12 липня 2021
819
Середній бал: 5 із 5
експерт, упов­новажена особа ДУ «Професійні закупівлі».

Укладати додаткові угоди, якщо змінилася ціна на ринку електроенергії слід з дотриманням певних правил. Інакше є ризик пійматися на гачок недоброчесного постачальника, який закидає вас допками та довідками про зміну ціни на ринку. Що врахувати при укладанні додаткових угод на постачання електроенергії, роз’яснює експерт.Додаткові угоди про зміни до договорів про закупівлю електроенергії за перше півріччя 2021 року уклали понад 6000 замовників. Переважна більшість змін відбулася через підвищення ціни. З'ясуймо особливості таких додаткових угод до договору закупівлі.

Нагадаємо, що Закон про публічні закупівлі регламентує обмеження: істотні умови договору про закупівлю сторони не можуть змінювати після того, як сторони його підписали, і допоки не виконали зобов’язань у повному обсязі. Винятки можливі лише у випадках, що передбачає частина 5 статті 41 Закону № 922.

Істотні умови, які має містити договір про постачання електроенергії споживачу, визначає пункт 3.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.

Серед істотних умов маємо ціну та/або порядок її розрахунку, порядок обліку та оплати електроенергії.

Відповідно до статті 56 Закону «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII в Україні держава не регулює ціну на електроенергію. Така ціна є динамічною та формується щодня і навіть щогодини.

Замовник має можливість відстежувати та контролювати витрати коштів, зміну ціни на ринку електроенергії, за допомогою формульного ціноутворення. Однак, якщо він не скористався цим інструментом, можливі труднощі. З’ясуймо, які є варіанти та на що звертати увагу?

Як укладати додаткову угоду на зміну ціни електроенергії

Збільшення ціни на електроенергію до 10%

Найпопулярнішою підставою для зміни ціни в договорі про закупівлю електроенергії є п. 2 ч. 5 ст.41 Закону № 922, а саме:

збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Дехто з замовників, що сума договору про закупівлю у такому випадку не змінюється. Але дарма, адже змінюється ціна за одиницю — 1 кВт/год. Як наслідок, ви придбаваєте менше електричної енергії за дорожчу ціну, а отже — витратите більше бюджетних коштів. Саме на це необхідно мати обґрунтовані підстави.

5 правил, щоб правильно укласти додаткову угоду

Оскільки пункт 2 частини 5 статті 41 Закону № 922, який встановлює обмеження строків зміни ціни за одиницю товару — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту, коли сторони підписали договір про закупівлю, не діє у випадку зміни умов договору про закупівлю електроенергії, то недобросовісні постачальники радо засипають замовників проєктами додаткових угод. Крім того, щоб підтвердити коливання ціни на ринку, надають висновки торгово-промислової палати або видруківки з офіційного порталу ДП «Оператор ринку».

Зверніть увагу! Обмежень у строках для зміни до ціни немає. Але! Відштовхуйтеся від розрахункового періоду.

Зменшення ціни електроенергії на ринку

Трапляється, що ціна на електричну енергію на ринку зменшується. 

Приміром, за травень 2021 року ціна електроенергії зменшилася:

  • на ринку «на добу наперед» — до 1,01874 грн за кВт/год;
  • на внутрішньодобовому ринку — до 0,96533 грн за кВт/год.

За даними оператора ринку, таке падіння до середньозваженої ціни електроенергії за квітень становило:

  • на ринку «на добу наперед» — –25,51%;
  • на внутрішньодобовому ринку — –31,45%.

Тож, якщо замовник із своїм постачальником не уклав додаткової угоди на зменшення ціни, доцільно це зробити.

Що врахувати при укладанні допки на зменшення електроенергії

Червоною ниткою в закупівлях електроенергії є погрози «горе постачальників» вимкнути постачання. В такому випадку дуже важливо замовнику знати свої права та вміти їх відстоювати:

Щоб вдало закуповувати комунальні послуги, зокрема електроенергію, знати правила ринку та вміти відстояти свої права, долучайтеся до курсу з публічних закупівель «Закупівлі електроенергії та комунальних послуг — 2021». 

А задля того, щоб ви переконалися у якості навчання та цінності матеріалів, ми пропонуємо скористатися безплатним демодоступом до курсу.

logo