Нечинний або недійсний договір про закупівлю: які наслідки

20 липня 2021
291
Середній бал: 5 із 5

З ряду причин ваш договір про закупівлю можуть визнати недійсним. Щоб уберегтися від такого фіналу, дізнайтеся, що це за причини, які обов’язки сторін у разі такого визнання. Наші експерти роз’яснюють, які саме правочини є фіктивними, та які санкції застосовує суд.


Якщо прокуратура подає судовий позов, щоб результати торгів та укладений договір визнали недійсними, які підстави на її користь? З'ясуймо в експертів-практиків

Нечинний або недійсний договір про закупівлю: які наслідки

РОЗ'ЯСНЕННЯ НАТАЛІЇ ЗАЄЦЬ

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, приміром, визнання правочину недійсним.

Увага! Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, які пов’язані з його недійсністю.

Вимогу про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може пред’явити будь-яка заінтересована особа. Так скеровує частина 5 статті 216 Цивільного Кодексу.

Обережно! Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи.

Замовник має пам'ятати, що недійсність окремої частини договору, якихось її умов, не має наслідком недійсності інших його частин і договору в цілому — якщо можна припустити, що він був би вчинений і без включення до нього недійсної частини. Такі самі правила застосовують і до додаткових угод до договору.

Причини та наслідки визнання договорів недійсними

Статтею 228 ЦК регламентовані правові наслідки вчинення правочину, який порушує публічний порядок, вчинений з метою, що суперечить інтересам держави і суспільства.

Правочин вважають таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на:

 • порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина;
 • знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади;
 • незаконне заволодіння майном.

Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. (ч. 2 ст. 228 ЦК).

У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним.

Якщо визнаний судом недійсний правочин вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, ☝️❗️ НАСЛІДКИ

Якщо господарське зобов’язання визнано недійсним як таке, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, ☝️❗️НАСЛІДКИ

  Що таке фіктивний правочин

  Зверніть увагу й на фіктивні правочини та ті, що вчинені під збігом тяжких обставин. Адже, як свідчить судова практика, такі трапляються в публічних закупівлях і суди визнають їх недійсними.

  Фіктивним є правочин, вчинений без наміру створити правові наслідки, які обумовлював цей правочин (ч. 1 ст. 234 ЦК). Фіктивний правочин суд визнає недійсним (ч. 2 ст. 234 ЦК).

  Коли суд визнає недійсним правочин, вчинений під впливом тяжкої обставини

  Сторона, яка скористалася тяжкою обставиною, зобов’язана відшкодувати другій стороні збитки і моральну шкоду, що завдані їй у зв’язку із вчиненням цього правочину.

  Договір юридичної особи, вчинений нею без відповідного дозволу/ліцензії, суд також може визнати недійсним. Якщо юридична особа ввела другу сторону в оману щодо свого права на вчинення такого правочину, вона зобов’язана відшкодувати їй моральну шкоду, завдану таким правочином.

  Зауважте, що під час укладення договору за результатами спрощеної закупівлі переможець має надати замовнику підтвердження наявності в нього ліцензії, якщо предмет закупівлі підлягає ліцензуванню.

  У разі ж недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджують письмові докази, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна зі сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У такому разі наступного нотаріального посвідчення договору не вимагають.

  Більше про умови договору про закупівлю роз'яснюють експерти на уроках курсу «Національна сертифікація з публічних закупівель — 2021». До речі, ви можете активувати подарунковий демодоступ до нього та на власному досвіді переконатися, що з експертними підказками розв'язувати закупівельні головокрутки набагато легше.

  Перевірте, чи необхідна ця програма саме вам, спробуйте пройти вступний тест.

  ✍ ПЕРЕВІРИТИ СЕБЕ

  logo