Поточний ремонт автомобіля: код ДК

16 серпня 2021
762
Середній бал: 5 із 5
експерт, адвокатка зі спорів з контролюючими органами, консультантка з закупівель

На балансі багатьох замовників для виконання обов’язків знаходиться автомобіль – основний засіб, що час від часу потребує технічного обслуговування та ремонту. Часом замовникам важко визначити, за яким кодом ДК потрібно оголосити закупівлю. Розглянемо види поточного ремонту автомобіля та особливості визначення коду ДК для них. Ця стаття стане у нагоді всім замовникам, що утримують автомобілі.

Види ремонтів автомобіля

Чинними нормами права передбачено два види ремонту автомобіля:
  • капітальний. Згідно з приписами п.п. 3.16 Наказу Мінтрансу України від 30.03.98 за № 102 (далі – Наказ № 102), до капітального ремонту автомобіля належать роботи, пов'язані із заміною кузова для автобусів та легкових автомобілів, рами для вантажних автомобілів або одночасною заміною не менш трьох базових агрегатів;
  • поточний. Згідно з приписами Наказу № 102, це — ремонт, який виконується для забезпечення або відновлення роботоздатності автомобіля і полягає в заміні і (або) відновленні окремих частин. При цьому, до поточного ремонту належать роботи, пов'язані з одночасною заміною не більше двох базових агрегатів (крім кузова і рами).

Замовнику складно чітко визначити потребу: як уникнути проблем

Поточний ремонт автомобіля своєю чергою можна поділити на наступні види:

  • виконаний власними силами. Тобто, замовник придбаває певні ТМЦ, які на автомобіль встановлює (замінює) його працівник;
  • виконується із залученням стороннього ремонтника. 

Оскільки замовники повинні керуватися приписами Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 (далі – ЄЗС), то можна поділити види ремонтів в залежності від предмета (про це нижче), наприклад, на такі:

  • ремонт кузовів;
  • рихтування;
  • заміна вітрового скла;
  • послуги з ремонту і технічного обслуговування гальмівних систем транспортних засобів та їх частин тощо.

Важливо! Технічне обслуговування за своєю суттю є поточним ремонтом, хоча тут є незначні відмінності. Наприклад, заміна тосолу, або масла буде технічним обслуговуванням, але це важко визнати ремонтом. Зокрема, у Наказі № 102, технічне обслуговування визначено, як комплекс операцій чи операція щодо підтримки роботоздатності або справності автомобіля під час використання за призначенням, зберігання та транспортування. За таких обставин, якщо замовник не певний, чи мова йде безпосередньо про поточний ремонт, чи підтримання автомобіля у належному стані, серед багатьох пропозицій, що надає ЄЗС, бажано обрати ту, де йдеться саме про послуги з ремонту і технічного обслуговування автомобіля, чи мати змогу детально та обґрунтовано пояснити, чому обрали саме цю позицію в ЄЗС, а не іншу.

Який КЕКВ обрати

В залежності від виду поточного ремонту, замовник може обрати два види КЕКВ:

  • для ремонту власними силами. В цьому випадку, придбаваються лише запасні частини до автомобіля, тож доречно використати код 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» (п. 16 п.п.п 2.2.1 Інструкції № 333.
  • для ремонту із залученням сторонніх осіб, використовується код 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» (п. 8 п.п. 2.2.4 Інструкції № 333, де вказано, зокрема що під цей код підпадає «оплата послуг з поточного ремонту та технічного обслуговування транспортних засобів…».

5 факторів, які впливають на розрахунок очікуваної вартості

Як визначити предмет закупівлі для закупівлі з ремонту автомобіля

Для початку, потрібно визначитися: чи ремонт буде проводитися власними силами замовника, чи із залученням сторонніх осіб. У першому випадку предметом закупівлі будуть конкретні запасні частини, в другому — певні послуги з ремонту.

Важливо! Найчастіше поточний ремонт автомобіля роблять за доповідною запискою, на підставі якої формується дефектний акт уповноваженого працівника, зазвичай – водія.

Згідно з приписами ст. 1 Закону № 922, предмет закупівлі визначається замовником із застосуванням ЄЗС.

А відповідно до п. 3 Розділу І Наказу № 708, предмет закупівлі товарів і послуг визначається відповідно до приписів п. 24 та п. 34 ч. 1 ст.1 Закону № 922 за показником четвертої цифри ЄЗС.

Поточний ремонт автомобіля: код ДК
ЯРОСЛАВА ДУБРОВА,консультантка з публічних закупівель, Київ
Пояснимо, що саме зазначати ➤ в річному плані закупівель ➤ в оголошенні про проведення закупівлі

Тож у випадку, коли замовник вирішить залучати сторонню особу (отримати послуги з поточного ремонту) слід звернутися до розділу, що підпорядковується коду ДК 021:2105 – 50000000-5. Втім, якщо відбуватиметься ремонт конкретної частини автомобіля (наприклад, «послуги з ремонту і технічного обслуговування гальмівних систем транспортних засобів та їх частин» – код 50116200-3), слід вказати всі дев’ять цифр. Пам’ятайте, чим точніше замовник опише затребувану послугу, тим більше шансів, що він отримає послугу саме тієї якості, якої планує.

Якщо ж замовник планує закупити лише ТМЦ для ремонту власними силами, то тут варто обрати розділ, що підпорядковується коду ДК 021:2105 - 34000000-7 «Транспортне обладнання та допоміжне приладдя до нього». Хоча в цьому випадку Наказ № 708 теж вимагає вказати четверту цифру, слід бути надзвичайно уважними, при формулюванні предмету закупівлі. Наприклад, «Гальма та частини гальм» мають код ДК - 34322000-0, а «Запасні частини до вантажних транспортних засобів, фургонів та легкових автомобілів» мають код, що має відмінність у перших чотирьох цифрах - 34330000-9.

Отже, замовникам, перш ніж вирішувати, яким способом та який саме поточний ремонт автомобіля робити, слід детально вивчити коди ДК у ЄЗС. Тому найважчим етапом у прийнятті рішення про поточний ремонт буде обрання виду ремонту та його коду ДК.

logo