Послуги з поводження з побутовими відходами: що врахувати закупівельнику

31 серпня 2021
240
Середній бал: 5 із 5
експерт, консультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук

Для підтримки чистоти у регіоні замовники закуповують послуги з поводження з відходами. Щоб зробити це правильно, закупівельник має знати відповіді на безліч запитань: які правила надання послуг з поводження з відходами? Як формуються тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами? Яку процедуру та код ДК обрати? Якщо сумніваєтесь хоч в одній відповіді, читайте статтю нашого експерта до кінця, щоб вберегти себе від помилок.

Виробництво, споживання, утилізація – це коло процесів, що необхідне для забезпечення якості життя як у місті так і поза ним. Кожен етап важливий, але розглянемо питання забезпечення утилізації, як процесу очищення від побутових відходів, адже це надзвичайно важливо для підтримки чистоти в кожному регіоні.⏰ Професійна підтримка закупівельників 24/7

За чистоту та вивезення відходів відповідають окремі державні організації, що також є замовниками. Відходи можуть бути різними від звичайного побутового сміття до небезпечних відходів, що потребують окремого алгоритму вивезення. Основні поняття та вимоги до відходів встановлено у Законі України «Про відходи».

Відходи — будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Поводження з відходами — це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.

Розглянемо питання поводження з побутовими відходами, адже саме ними опікуються замовники в будь-якому населеному пункті.

Побутові відходи — відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення.

Для вивезення побутових відходів мають бути забезпечені послуги з вивезення побутових відходів — збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.

При цьому, повинні бути забезпечені послуги з поводження з побутовими відходами, що також надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту, та затвердженими органом місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи» поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджений постановою КМУ від 16.11.2011 № 1173 «Питання надання послуг звивезення побутових відходів».

Договір на надання послуг з поводження з відходами

Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами. Він зобов’язаний укласти договори про надання послуг з перероблення та захоронення побутових відходів із суб’єктами господарювання, що надають такі послуги відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту. Договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами мають містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб’єктами господарювання, що надають послуги з перероблення та/або захоронення побутових відходів.

Перевезення побутових відходів здійснюється спеціально обладнаними транспортними засобами.

Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту.

Правила надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджені постановою КМУ від 10.12.2008 № 1070.

Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуги з поводження з побутовими відходами є комунальними послугами, які, у свою чергу, належать до житлово-комунальних послуг.Як публікувати звіт про договір, укладений поза ЕСЗ

Цим законом встановлено, що послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 року № 1070.

Договір про надання послуг укладається відповідно до типового договору, який наведено у додатку до Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами.

Таким чином, виконавці послуг з поводження з побутовими відходами, які стали переможцем конкурсу та визнані надавачем послуг на певній території, можуть надавати відповідні послуги і зобов’язані укладати договори на вивезення відходів з житлоексплуатуючими організаціями.

В той же час, законодавство не забороняє надавати такі послуги і іншим суб’єктам підприємницької діяльності. Замовник може обрати будь-якого бажаного виконавця, який спроможний забезпечити вивезення, утилізацію чи знешкодження відходів.

Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів не містять обов’язку споживачів укладати договір саме з тим виконавцем послуг, якого визначили за результатами конкурсу.

Послуги з поводження з побутовими відходами: що врахувати закупівельнику
ЯРОСЛАВА ДУБРОВА, консультант з публічних закупівель, Київ
Ринок житлово-комунальних послуг має свої особливості. Тож замовники, які закуповують і споживають такі послуги, повинні знати, які вимоги встановлює Закон.

Процедура для закупівлі послуг з поводження з відходами

Виходячи з вищезазначеного у статті, замовники повинні проаналізувати ринок послуг з вивезення відходів у їх регіоні та у разі наявності конкуренції провести відкриті торги. Якщо ж, у необхідних для замовника межах, такі послуги надає тільки один учасник, замовник може застосувати переговорну процедуру закупівлі.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі» переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за наявності одного з таких випадків, зокрема відсутність конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником.

Документальним підтвердженням у цьому випадку має бути не тільки рішення органу місцевого самоврядування за результатами конкурсу, яким визначено  виконавця послуг з вивезення побутових відходів з певної території населеного пункту, а також документ, що засвідчить відсутність конкуренції серед надавачів відповідних послуг.

 

Встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами

Ціни на послуги з вивезення побутових відходів формуються згідно Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затверджений постановою КМУ від 26.07.2006 № 1010.

При цьому, відповідно до пункту 5 ч. 6 ст. 3 дія Закону України «Про публічні закупівлі» не поширюється на замовників четвертої категорії, які провадять діяльність в окремих сферах господарювання, у випадку закупівлі товарів, робіт і послуг якщо ціни (тарифи) на них затверджуються державними колегіальними органами, іншими органами влади відповідно до їх повноважень або визначаються в порядку, встановленому зазначеними органами, у тому числі якщо визначення таких цін здійснюється на аукціонах.

Однак, відходи, що не належать до побутових (будівельні, промислові тощо) або якщо місця утворення відходів (незалежно від виду відходів) розташовані за межами населених пунктів, то послуги з поводження із такими відходами не тарифікуються у відповідності до зазначеного порядку, а отже ціни на них є вільними. В цих випадках, замовники четвертої категорії здійснюють закупівлю на загальних підставах з обранням процедури закупівлі.

 

Послуги з поводження з побутовими відходами: код ДК

Для закупівлі послуг з вивезення побутових відходів замовник може обрати код ДК 021:2015 - 90510000-5 - Утилізація сміття та поводження зі сміттям.

В проекті договору замовник повинен врахувати Порядок формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затверджений постановою КМУ від 26.07.2006 № 1010. Це дозволить йому в подальшому, за необхідності, правильно коригувати ціну договору з урахуванням як самого Порядку, так і вимог статті 41 Закону про публічні закупівлі.

На практиці більшість закупівель послуг з вивезення сміття не перевищують 50 тис грн. У цьому випадку, замовник повинен оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Незалежно від виду закупівлі, що обере замовник, він має спланувати таку закупівлю та розмістити необхідну інформацію в електронній системі закупівель.

 

logo