Недостовірна інформація в тендерній пропозиції учасника — це підстава, щоб таку пропозицію відхилити. Проте замовники часто неправильно використовують свою можливість. Дізнайтеся, коли і як відхиляти тендерну пропозицію з недостовірною інформацією, щоб вберегтись від помилок під час відхилення.
Постачальники дедалі частіше вдаються до хитрощів, аби відповідати тим умовам, які замовники прописують в тендерній документації (ТД). Скажімо, зазначають у складі тендерних пропозицій (ТП) недостовірну інформацію.
Притаманна вада і замовникам. Вони відхиляють ТП за недостовірну інформацію навіть тоді, коли недостовірності не було взагалі або ж її не змогли довести.
10 підстав, коли замовник зобов'язаний відхилити учасника
Щоб зменшити кількість таких історій, проаналізуймо спочатку норми Закону № 922, що зобов’язують відхилити ТП учасника з недостовірною інформацією.
На чому наголошує Закон
Положення Закону № 922 про недостовірну інформацію законодавець трансформував в оновлену редакцію.
Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, яку надав учасник, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції. А вони можуть надати достовірну інформацію, що підтвердить:
- переможець процедури закупівлі не відповідає вимогам кваліфікаційних критеріїв, підставам, установленим частиною 1 статті 17 Закону № 922;
- у ТП зазначена недостовірна інформація, суттєва для визначення результатів процедури закупівлі.
Якщо замовник таку достовірну інформацію отримав — він мусить відхилити ТП учасника.
Недостовірна інформація, зазначена у ТП учасника, — це окрема підстава для відхилення пропозиції учасника. Її визначає абзац другий пункту 1 частини 1 статті 31 Закону № 922:
«учасник процедури закупівлі… не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону».
Яку інформацію вважати недостовірною? Де і як її зазначають учасники у ТП? Розібратися у цьому допоможуть рішення Колегії АМКУ, ухвалені вже у 2020 році за оновленою редакцією Закону № 922.
4 рішення Колегії АМКУ в 2020, які вбережуть від судової тяганини в 2021
Поради замовникам
Закон № 922 надає унікальну можливість:
- пересвідчитися в достовірності інформації, яку отримали від учасника;
- ухвалити після цього виважене, справедливе, законне рішення про долю такого учасника.
Не нехтуйте такою можливістю. Згадайте, що ліпше сім раз перевірити і один раз ухвалити правомірне рішення. У пригоді стане стаття «Відхилення тендерної пропозиції».
Поради учасникам
Не намагайтесь вводити в оману замовника — під час розгляду пропозиції він може перевірити у вашого контрагента, виробника, дистриб’ютора достовірність будь-якої інформації, яку містить ТП. Якщо ж вони підтвердять, що інформація в ТП недостовірна, ваші зусилля для участі в закупівлі зійдуть нанівець. А шансів, що Колегія АМКУ стане на ваш бік, — обмаль.
До того ж якщо підробите документи та їх використаєте, вас можуть притягнути до кримінальної відповідальності.