Як оголошувати закупівлю, щоб не дискримінувати учасників — платників та неплатників ПДВ

11 лютого 2022
60
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Замовник є платником ПДВ. Як він має оголошувати відкриті торги — з ПДВ чи без ПДВ, щоб не дискримінувати учасників та забезпечити їм рівні умови для участі? Чи можна оголосити торги без ПДВ і отримати всі тендерні пропозиції (ТП) від учасників з такою ознакою, а в договорі передбачити суму з ПДВ, якщо виграє учасник — платник ПДВ?

Відповідь

 

Справді, різні підходи до оцінки тендерні пропозиції учасників — платників та неплатників ПДВ — їх дискримінують. А позаяк закон прямо не забороняє проводити закупівлю у такий спосіб, є замовники, які його використовують.

Зважте, що закупівлю замовник проводить відповідно до річного плану.

Інформацію, яку обов’язково має містити річний план, визначає частина 2 статті 4 Закону № 922. З-поміж іншого, вона має передбачати розмір бюджетного призначення та/або очікувану вартість предмета закупівлі. Натомість вимог зазначати у річному плані, чи включений до вартості запланованої закупівлі ПДВ, Закон № 922 не містить.

Ціна з ПДВ чи без: яку інформацію зазначати у закупівлі

Тому, якщо замовник оголошуватиме закупівлю без ПДВ, у річному плані має зазначити загальну суму закупівлі з урахуванням усіх податків і зборів, зокрема й ПДВ, аби не взяти зобов’язань більше, ніж йому виділяють коштів.

Надалі замовник може самостійно ухвалити рішення про оголошення закупівлі з очікуваною вартістю, до якої входить/не входить ПДВ. У такому разі слід:

  • у тендерній документації точно прописати методику оцінки пропозицій, зокрема чітко зазначити пункт щодо ставки ПДВ;
  • у проєкті договору у розділі «Ціна договору» передбачити формулювання «ціна договору становить грн з ПДВ/без ПДВ», щоб потім обрати потрібний варіант з урахуванням статусу переможця, який визначила ЕСЗ.

УВАГА!  

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на розсилку від порталу «Держзакупівлі» та читайте важливі новини першими.