Як бути з договором про закупівлю газу, якщо ціна істотно збільшилася

25 квітня 2022
214
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Замовник уклав тендерний договір на закупівлю газу. Проте нині ціна збільшилася із 14,95 грн становить майже 29,00. Це вище, ніж 10%, щоб внести зміни до договору і збільшити ціну додатковою угодою. Чи можна розірвати цей тендерний договір, а потім закупити у цього ж постачальника газ за окремим договором?

Відповідь

Так, ви можете розірвати укладений в мирний час договір про закупівлю та укласти новий відповідно до постанови КМУ «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 № 169 (далі – Постанова №169). Пояснимо яких вимог дотримати.

Стаття 41 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922) встановлює основні вимоги до договору про закупівлю та внесення змін до нього — тобто до договору, укладеного за результатами процедури закупівлі/спрощеної закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю після того, як сторони його підписали і допоки не виконали зобов’язань в повному обсязі, можна змінювати лише у випадках, які визначає частина 5 статті 41 Закону № 922.

Один з таких випадків — коли замовнику необхідно збільшити ціну за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Збільшувати ціну на таких умовах можна не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту, коли підписали договір про закупівлю/внесли зміни до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону № 922).

Ураховуйте, що ця підстава для зміни умов договору про закупівлі не передбачає збільшення ціни за одиницю товару на понад 10%. Тобто змінювати ціну за одиницю товару можете тільки до 10%.

Отже, у вашій ситуації доцільніше розірвати такий договір за згодою сторін або призупинити його виконання з огляду на форс-мажорні обставини. А щоб задовольнити потребу в умовах воєнного стану, слід укласти прямий договір про закупівлю за Постановою № 169.

Тож, щоб забезпечити себе природним газом ви можете визначити обсяги закупівлі з розрахунку потреби у період воєнного стану та провести закупівлю відповідно до Постанови № 169. А в мирний час дозакупити потрібний обсяг вже за вимогами Закону № 922.