Чи відхиляти ТП, якщо учасник не мав податкової заборгованості, а на момент визначення його переможцем вона з’явилася

23 травня 2022
48
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Учасник у своїй тендерні пропозиції зазначив, що в нього відсутня заборгованість із сплати податків та зборів. Коли замовник визначив цього учасника переможцем, на Prozorro сформувався витяг з ДФС, де заначено, що наявна заборгованість. Чи має замовник право такого учасника дискваліфікувати?

Відповідь

На вимогу пункту 13 частини 2 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника, якщо учасник процедури закупівлі має заборгованість із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника.

Відповідно до частини 3 статті 17 Закону учасник процедури закупівлі в ЕСЗ під час подання ТП підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 цієї статті.

Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 цієї статті, визначає замовник для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель.

Це означає, що замовник обов’язково повинен встановити, у якому порядку та якими документами переможець має підтвердити вимоги Закону.

Відповідно до частини 6 статті 17 Закону переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує 10 днів з дати оприлюднення в ЕСЗ повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в ЕСЗ, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини 1ї та частиною 2 цієї статті.

Водночас на вимогу частини 1 статті 31 Закону замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону. Зважте: у цій нормі встановлене не право, а обов’язок замовника. Тож якщо учасник, якого ви визнали

переможцем, не надав у визначений спосіб документальне підтвердження відсутності заборгованоісті із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), замовник зобов’язаний відхилити його тендерну пропозицію.