Відкриті торги — за планом 2019 року, а переговорка — 2020-го: чи можливо

25 лютого 2020
41
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Замовник двічі провів відкриті торги за річним планом закупівель 2019 року. Утім змушений був їх відмінити через відсутність достатньої кількості учасників. Оскільки потреба залишилася, замовник запланував її у річному плані 2020 року. Чи може він тепер провести переговорну процедуру на підставі пункту 4 частини 2 статті 35 Закону № 922?

Відповідь

▶ Перша в Україні експертно-правова система для закупівельників ◀Ні, не може. Пояснимо чому.

Переговорну процедуру закупівлі замовник застосовує як виняток — лише у випадках, визначених у частині 2 статті 35 Закону № 922. Якщо замовник двічі відмінив торги через відсутність достатньої кількості учасників і не змінив вимог у тендерній документації щодо предмета закупівлі, його технічних та якісних характеристик, а також до учасника, він має право провести переговорну процедуру закупівлі. Але тільки для того, щоб забезпечити потребу відповідного року.

Так, замовники визначають потребу у закупівлі певних товарів, робіт послуг на рік. Тож якщо в цьому році відкриті торги двічі не відбулися, і замовник не встиг провести переговорної процедури закупівлі — він залишився без цієї потреби.

Потреба наступного року — це вже інша історія. Адже може змінитися ситуація на ринку, замовник може переосмислити вимоги до предмета закупівлі або учасників.

До того ж варто уважно придивитися до ситуації на ринку: проаналізувати, чому потенційні учасники не прийшли на відкриті торги до замовника. Можливо, проблема в неправильно порахованій очікуваній вартості чи складних умовах тендерної документації. З’ясувати допоможе аналіз тендерів інших замовників: чи змогли вони задовольнити аналогічну потребу, як у них відбувалися подібні тендери. Це може показати, чому саме у замовника не відбуваються відкриті торги на той предмет закупівлі, на який в інших вони відбуваються успішно.

Крім цього, замовнику варто провести консультації з ринком. Запитати, чого потенційні учасники не беруть участі у торгах. Можливо, певні вимоги не влаштовують постачальників? Тільки після того, як замовник проведе роботу над помилками, він розумітиме, у чому причина неуспішного тендера. І зможе, щоб задовольнити потребу наступного року, провести насамперед нову конкурентну процедуру.

УВАГА! 

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш FB та читайте важливі новини від порталу «Держзакупівлі» першими.