Чи може проводити закупівлі в електронній системі не замовник

23 липня 2019
20
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Товариство не є замовником у розумінні Закону. Чи може воно для власних закупівель проводити в електронній системі процедури закупівель, передбачені Законом?

Відповідь

▶ Перша в Україні експертно-правова система для закупівельників ◀Правові та економічні засади проведення закупівель товарів, робіт і послуг визначає Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922). Він має:

  • сферу застосування. Це предмети закупівлі, вартість, яких перевищує пороги;
  • суб’єктний склад. Передусім це замовники, для яких законодавчо встановлене конкретне визначення.

Якщо суб’єкт господарювання є замовником, він зобов’язаний діяти за Законом № 922. Якщо ж до замовників такий суб’єкт не належить, але є державним, казенним або комунальним підприємством, їх дочірнім підприємством, об’єднанням таких підприємств, а також господарським товариством, в яких державна або комунальна частка у статутному капіталі становить 50% і більше, Закон № 922 він не застосовує. Утім може врахувати положення Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2016 № 166. Тобто може використовувати електронну систему закупівель (ЕСЗ) в порядку, передбаченому Інструкцією про порядок використання електронної системи закупівель у разі здійснення закупівель, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому частини першої статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі», затвердженою наказом ДП «Прозорро» від 19.03.2019 № 10.

Зважте, що ЕСЗ має своє призначення. Вона створена, щоб забезпечувати проведення закупівель для потреб держави і територіальних громад. У роботу ЕСЗ закладена ідеологія, що замовники її використовують безкоштовно.

Тому під час реалізації ЕСЗ не було мети, аби приватні компанії могли користуватися нею як замовники. Для своїх закупівель приватні компанії можуть скористатися послугами будь-яких комерційних майданчиків на договірних засадах. Інша справа — участь у торгах як постачальник. З цією метою в ЕСЗ завжди може зареєструватися будь-яка приватна компанія.

Є ще один аспект. Слід зважати й на таке: якщо суб’єкти, які не мають стосунку до державних закупівель, зареєструються в ЕСЗ і оголосять в ній свої торги, інформація про їхні тендери впливатиме на загальні показники в системі. А ці показники використовують для щорічного аналізу сфери публічних закупівель та поліпшення закупівельного процесу.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш FB та читайте важливі новини від порталу «Держзакупівлі» першими.