Закупівля на зекономлені у тендері кошти: чи відображати у річному плані

25 квітня 2019
23
Середній бал: 5 із 5

Запитання

У результаті відкритих торгів у замовника виникла економія коштів. За ці кошти він збирається закупити додатковий обсяг предмета закупівлі. Чи відображати ці кошти у річному плані закупівель або додатку до нього? Чи потрібно проводити процедуру?

Відповідь

Національна сертифікація з публічних закупівель — 2021Так, кошти на закупівлю потрібно відображати у річному плані закупівель. Адже за законом закупівлі проводять відповідно до річного плану закупівель (ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII; далі — Закон № 922). А інформацію про закупівлі, очікувана вартість яких не перевищує для товарів, послуг 200 тис. грн, а робіт — 1,5 млн грн, вносять до додатка до річно го плану закупівель (п. 2 наказу Мінекономрозвитку від 22.03.2016 № 490).

Замовник завжди планує закупівлю, перш ніж її проводити.

Якщо в результаті торгів замовник зекономив суму коштів, яка більша ніж встановлені Законом № 922 пороги, це означає, що для нової закупівлі йому доведеться проводити процедуру. А перед самою процедурою — відобразити ці кошти в річному плані закупівель. Якщо ж йдеться про допорогову суму, наприклад про зекономлені 15 тис. грн, її слід відобразити в додатку до річного плану. Адже на цю суму замовник також планує щось придбати.

У цей момент виникає задвоєння інформації за зекономленими коштами в річному плані закупівель. І саме воно зазвичай турбує замовників.

Скажімо, замовник відобразив у річному плані закупівлю на 250 тис. грн, оголосив і провів тендер. У результаті тендера він уклав договір про закупівлю на загальну суму 220 тис. грн. А зекономлені 30 тис. грн. хоче витратити, щоб ще придбати такий самий товар. Перед тим, як провести закупівлю, він має внести ці 30 тис. грн в додаток до річного плану закупівель.

Закон не обмежує дії замовника в цій ситуації — він може укласти пряму угоду, а може скористатися електронною системою закупівель і провести в ній електронний аукціон на цю суму. Можна й на цей самий предмет закупівлі.

Утім, якщо просумувати цифри в плані закупівель, ми побачимо задвоєння цих 30 тис. грн, які замовник відобразив перший раз у річному плані закупівель, а другий — у додатку до нього. Не потрібно цього боятися. Адже річний план — не фінансовий документ, а винятково інформативний. Він має поінформувати всіх зацікавлених суб’єктів, що, коли і на яку суму замовник збирається закупити.

Тож попри те, що сума буде двічі відображена в плані закупівель, її треба показувати. На цьому наголошує й Мінекономрозвитку в листі від 14.09.2016 № 3302-06/29640-06.

Якщо ж закупівля відбуватиметься за процедурою, визначте також, яка це буде процедура і коли її плануєте провести.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш FB та читайте важливі новини від порталу «Держзакупівлі» першими.