Прямий договір, без проведення переговорної процедури, після двох відмін спрощеної закупівлі

9 червня 2021
524
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи можна підписати прямий договір, без проведення переговорної процедури, якщо двічі відмінили спрощену закупівлю через відсутність достатньої кількості учасників, при цьому предмет договору, кількість та характеристики товару не змінювалися?

Відповідь


Так, Закон № 922 дає таке право. 

Роз’яснимо детально.

Закон про публічні закупівлі (далі – Закон № 922) встановлює порядок проведення закупівель і вартісні межі предмета закупівлі, за яких  замовник застосовує той чи інший порядок, встановлений Законом.  

Відповідно до Закону № 922, якщо вартість предмета закупівлі товару, послуги дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт – 1,5 мільйона гривен, то замовник 1-3-ї категорії застосовує процедуру закупівлі (для замовника 4-ї категорії йдеться про 1 млн грн і 5 млн грн відповідно).  

Хто відповідає за незастосування спрощеної закупівлі

Тобто у такому разі замовник закуповує потрібний товар, роботу, послугу із застосуванням конкурентної процедури закупівлі, зазвичай відкритих торгів. 

Натомість придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою за вартість, за понадпорогову вартість, що обов’язкова для проведення процедур закупівель, відбувається із застосуванням порядку проведення спрощеної закупівлі.  

Це загальне правило. Водночас законодавець передбачив винятки із цих правил.  

Якщо очікувана вартість предмета закупівлі передбачає застосування спрощеної закупівлі, то у випадках, перелічених у ч. 7 ст. 3 Закону № 922, замовник може придбавати товари, роботи і послуги, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою за понадпорогову вартість, що обов’язкова для проведення процедур закупівель, без застосування порядку проведення спрощених закупівель. Якщо ж очікувана вартість предмета закупівлі передбачає застосування конкурентної процедури закупівлі, то у випадках, передбачених частиною 2 статті 40 Закону, замовник закуповує потрібні товари, роботи і послуги за переговорною процедурою закупівлі. 

Коли можлива відміна спрощеної закупівлі

Отже, на підставі п. 1 ч. 7 ст. 3 Закону № 922 замовник може придбавати товари, роботи і послуги, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн та є меншою за понадпорогову вартість, без застосування порядку проведення спрощених закупівель. А саме, якщо було двічі відмінено спрощену закупівлю через відсутність учасників. Умовою для застосування цього винятку є незмінність предмета закупівлі, його технічних та якісних характеристик, вимог до учасника у порівнянні з тими, які замовник визначив в оголошенні про спрощену закупівлю. 

Тому, якщо ви не змінювали предмета закупівлі, його технічних та якісних характеристик, вимоги до учасника в обох спрощених закупівлях, то можете укласти прямий договір з постачальником.

Важливо! В протоколі уповноваженої особи про незастосування спрощеної закупівлі в обґрунтуванні зазначте посилання на звіти про результати спрощених закупівель, які відмінили. 

Прямий договір, без проведення переговорної процедури, після двох відмін спрощеної закупівлі
Наталія Заєцьконсультантка з публічних закупівель, канд. екон. наук, Київ
Законодавець передбачив випадки, у яких замовник має право не застосовувати спрощеної закупівлі. Однак таке право потрібно обстоювати.